studna v dome
Galéria (9)

Studňa v dome

Cena pitnej vody je stále vyššia. Pritom v rodinných domoch vodu nepoužívame iba na pitie, ale často aj na polievanie záhradky, pre hospodárske zvieratá a čoraz častejšie aj na prevádzku bazéna. Aby sa nám náklady na vodu znížili, môžeme si v  pivnici vykopať studňu.

Galéria

Postup práce
Studňu kopeme na takom mieste, kde nie je voda príliš hlboko. 

Pri rozmeroch studne 110 × 80 cm urobíme do podlahy otvor  150 × 1 230 cm (rozmer studne si môžeme zvoliť podľa vlastných podmienok). Ak máme betónovú podlahu, otvor pre studňu narežeme uhlovou brúskou s kotúčom na kameň alebo s diamantovým kotúčom. Betónovú vrstvu v podlahe vysekáme búracím kladivom alebo ručne. Potom kopeme až kým nenarazíme na vodu. Pri rozmeroch studne 110 × 80 cm s prirátaním 10 cm hrúbky betónovej steny dosiahneme vonkajší rozmer 130 × 100 cm. Aby sme zabránili závalom z bokov studne a predišli ďalšiemu  zasypávaniu, vyhotovíme betónovú obrubu.

Po zatvrdnutí betónovej obruby zhotovíme debnenie s hrúbkou dosiek 2 cm, s rozmermi vnútorného debnenia 110 × 76 cm a s výškou debnenia 100 cm. Vonkajšie debnenie má rozmery 130 × 105 × 120 cm. Vrch vnútorného debnenia prekryjeme doskami a sololitom. Na sololit dávame betón, ktorý postupne zhŕňame do odebnenej stienky.

Na vzopretie môžeme použiť novodurové rúrky s dĺžkou 10 cm a hrúbkou 3,2 cm. Cez ne navlečieme 2 mm hrubý drôt, ktorý po vonkajších stranách debnenia otočíme okolo 4 mm hrubého drôtu a zatiahneme kliešťami. Drôt s hrúbkou 4 mm je umiestnený zdola nahor. Nad debnením ho stiahneme pre ľahšie vybratie po zatvrdnutí betónu a oddebnení. Na spodok debnenia dookola pribijeme 14 cm širokú dosku. Celé toto debnenie treba zhotoviť na povrchu  a do vykopanej jamy ho spustiť ručne. Do debnenia môžeme vložiť vo vzdialenosti 35 cm nad sebou 30 cm železné stúpadlá. Aby boli betónové stienky stabilnejšie, na armatúru použijeme sieťovinu. Betón necháme dostatočne zatvrdnúť. 

Ďalšia fáza betónovania
Pri oddebnení postupujeme tak, že kliešťami prestrihneme 2 mm hrubý drôt, čím uvoľníme hrubší drôt, ktorý vytiahneme hore. Tým sme uvoľnili celé debnenie. Po odstránení debnenia podkopávame betónovú obrubu studne, ktorá svojou váhou klesá. Pri kopaní vo vode použijeme na odčerpávanie vody čerpadlo. Keď betónové teleso kleslo dostatočne hlboko (asi 80 cm), urobíme ďalšie debnenie. Postupujeme rovnako ako pri prvom betónovaní. Spodnú dosku na rozopretie už nedávame, ale použijeme latky, ktoré pribijeme o vnútorné debnenie.

Vnútornú časť debnenia spojíme s vonkajšou časťou tromi spájaniami (rádlovaniami) nad sebou drôtom s  hrúbkou 2 mm, ktorý navlečieme do bužírky. Spodné dva rady necháme uvoľnené, aby sme ich mohli nastoknúť na predtým zabetónovanú obrubu. Drôt dotiahneme, keď už máme založených asi 5 cm. Bužírka na drôte uľahčí vytiahnutie drôtu po zaschnutí betónu. Pre ľahšie vťahovanie drôtu ho nedávame krížom, ale do U. Keď už máme vykopanú hĺbku s dostatkom vody, začneme so zasýpaním vonkajšej strany studne. Postupovať musíme tak, aby sme mali priestor na zásyp okolo studne. Tento zásyp môžeme polievať vodou a mierne zhutniť.

Posledné fázy betónovania studne už z vonkajšej strany neoddebníme, aby tam nezostal drevený materiál, ktorý podlieha hnilobe. Obrubu studne zabetónujeme 10 cm nad podlahou pivnice. V ráme obruby uložíme na betónovú deku príklop, ktorý môžeme zabetónovať aj samostatne. V príklope musíme nechať otvory na vetranie a čerpanie vody. Betónový príklop pre ľahšiu manipuláciu zhotovíme z troch dielov (platní). Do príklopu dáme armatúru (sieťovinu) a nezabudnime na železá na odkladanie príklopu. Zhotovíme ho tak, že popod železo dáme mäkkú dutú gumu alebo hadicu, ktorá sa dá po zaschnutí betónu vytiahnuť. Do príklopu môžeme osadiť skrutky na uchytenie vodárničky (záleží na type čerpadla). 

Postup práce pri debnení
Zhotovíme si vnútorné debnenie s výškou 100 cm. Rozmer vonkajšieho debnenia je o 20 cm vyšší. Priečne dosky kladieme oproti vnútornému debneniu. K vnútornému debneniu priložíme sieťovinu. Vŕtačkou si zhotovíme diery na vloženie 2-milimetrového drôtu, zároveň nasunieme novodurové rúrky. Priložíme dielce vonkajšieho debnenia, prevlečieme 2-milimetrový drôt a stiahneme ho okolo 4-milimetrového drôtu.

Situačný náčrt betónovej studne v domePostup pri debniacich prácach

Ján Volna, Turany
Foto: autor
Kresby: Marián Varga
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.