Renovácia drevených podláh sa vyplatí

Renovácia podlahy
Zdroj: BONA

Nevyhadzujte peniaze za novú podlahu, renovujte vašu starú podlahu.

Drevené podlahy sa tešia čoraz väčšej obľube v interiéroch našich domov a bytov, do ktorých prinášajú dotyk a teplo prírodného materiálu. No akýkoľvek prírodný materiál postupom času starne a prirodzene sa mení. Je to bežný jav každej, najmä drevenej podlahovej krytiny. Staré poškriabané alebo fľakaté drevené podlahy sa však dajú renovovať. Jednoducho im tak môžete prinavrátiť ich pôvodný vzhľad alebo dokonca docieliť nový, a to aj v úplne inom farebnom odtieni, a tým zladiť podlahu s dizajnom interiéru.

Renovácia drevenej podlahy vám nielen ušetrí čas, ktorý môžete venovať svojim záľubám, ale je aj ekonomicky výhodnejšia než výmena starej podlahy za novú. Pracovný proces je vďaka novým postupom a technológiám jednoduchý a aj prekvapivo rýchly. Trendom súčasnosti sú profesionálne postupy na renovácie podláh, ako je napríklad systém od firmy BONA, ktorý prináša ucelený postup renovácie od bezprašného brúsenia a kefovania cez kvalitné tmely až po profesionálne laky a oleje na ošetrenie povrchu.

Renovácia podlahy
Zdroj: BONA

Renovácia podlahy vám ušetrí čas aj peniaze

Nízka časová náročnosť – šetrite čas na iné radosti, renovácia podlahy je oproti kompletnému položeniu podlahy časovo oveľa úspornejšia. Odpadá odstránenie pôvodnej krytiny a príprava podkladu pred kladením tej novej. Drevené podlahy sa dajú zrenovovať za niekoľko hodín práce, takže sa na svoju podlahu vrátite za pár hodín po aplikácii povrchovej úpravy, keď lak či olej riadne vytvrdne.

Bez prachu – vysokovýkonný systém bezprašného brúsenia podláh Bona DCS bezpečne zamedzí šíreniu až 99,9 % prachu vznikajúceho pri brúsení podláh. Profesionálny odsávací systém je napojený na brúsku, ktorá tento zdraviu škodlivý prach, v bežnom prípade rozptýlený po interiéri, odsáva, takže vám odpadá starosť spojená s čistením.

Minimálna ekologická záťaž – pri renovácii vašu súčasnú podlahu nelikvidujete, ale dodáte jej len novú povrchovú ochrannú vrstvu, prípadne zmeníte dizajn. Odpadá tak likvidácia pôvodnej podlahovej krytiny a vy tak zároveň šetríte životné prostredie.

Náklady – celkové náklady na renováciu podlahy sú nižšie, než by boli v prípade kladenia novej podlahovej krytiny, keď treba počítať s celým procesom, teda od vytrhania pôvodnej krytiny a jej následnej likvidácie cez úpravu podkladu až po samotné kladenie novej krytiny a jej ošetrenie lakom či olejom.

Dizajn – ak vám nevyhovuje dizajn vašej podlahy alebo podlaha neladí s vaším interiérom, môžete pri renovácii podlahy zmeniť nielen farbu, ale aj celkový vzhľad podlahy a dosiahnuť tak jedinečný vzhľad. Profesionálne podlahové laky a oleje Bona ponúkajú širokú paletu farebných odtieňov od zaujímavých svetlých až po veľmi tmavé. Ak chcete povrch drevenej podlahy ešte viac zvýrazniť, môžete si zvoliť systém kefovania, ktorý bežne nasleduje po brúsení. Kefovaním na drevenej podlahe vznikne výnimočný 2D efekt.

Kvalita a trvanlivosť – pokiaľ si na renováciu zvolíte profesionálne produkty od švédskej firmy Bona, pri správnom postupe renovácie získate garanciu kvality, dlhodobú trvanlivosť a perfektný vzhľad funkčnej podlahy. Ak si vyberiete kvalitnú údržbu, vaša drevená podlaha vydrží po generácie.

Renovácia podlahy
Zdroj: BONA

Brúsenie a kefovanie

Pod pojmom brúsenie si každý z nás vybaví zdraviu škodlivý prach. Ale vďaka Bona bezprašnému odsávaniu prachu, pri ktorom do okolia neuniká žiadny prach, je pracovný proces zdravší. V prípade, že vás zaujímajú nové postupy a požadujete veľmi špecifický a zaujímavý dizajn podlahy, je pre vás tou pravou voľbou kefovaná drevená podlaha. Pomocou brúsky, kief a Fiber Padu sa upraví povrch podlahy tak, aby farebné oleje prenikli do hĺbky, čím vznikne 2-rozmerný efekt a vynikne prírodná štruktúra dreva.

Kefy odstránia mäkkú časť dreva a ponechajú tvrdšiu časť. Výsledkom je skutočne unikátny vzhľad drevenej podlahy. Postup je pritom pomerne jednoduchý: vybrúsiť, vykefovať, jemne vybrúsiť, naolejovať, nalakovať. Samozrejme, je nutné použiť kvalitné nástroje na kefovanie alebo sa obrátiť na certifikovaných podlahárov BONA a vyžiadať si technológiu kefovania s Bona FiberPad.

Renovácia podlahy
Zdroj: BONA

Lak alebo olej

Povrch drevených podláh možno ošetriť tromi základnými spôsobmi: lakom, olejom alebo tvrdým voskovým olejom. Ak sa rozhodnete pre povrch podlahy ošetrený lakom, kde najväčšou výhodou takto ošetrených podláh je veľmi jednoduchá údržba, je nevyhnutné najprv zvážiť typ záťaže podlahy (stredná záťaž pre domácnosť, silná záťaž pre komerčné a verejné priestory), ďalej spresniť stupeň lesku (lesk/polomat/mat/extra mat) a určiť odtieň laku (prírodný – bezfarebný/tónovaný). Postup aplikácie lakov treba dodržiavať a nezanedbať použitie základného laku, ktorý dodá drevu jemný farebný odtieň. Vrchný lak dodá podlahe odolnosť podľa požadovaného stupňa záťaže.

Drevené podlahy ošetrené olejom sú na pohľad výnimočné. Olej preniká do štruktúry dreva a dodáva mu špecifický prírodný vzhľad alebo, naopak, farebný vzhľad, keď zo svetlej podlahy možno vytvoriť tmavú alebo naopak. Vašu drevenú podlahu vybrúsime, vykefujeme, pomocou 2-zložkového oleja si vyberiete svoj odtieň, ktorý následne ošetríme lakom, a ten dodá podlahe odolnosť.

Renovácia podlahy
Zdroj: BONA

Inšpirujte sa!

Pre vašu inšpiráciu vám zašleme brožúru Bona Inspiration! Vyžiadajte si brožúru u nás! Napíšte nám a my vám ju pošleme úplne zadarmo!

Prednosťou drevenej podlahy ošetrenej tvrdým voskovým olejom je najmä jej jednoduchá údržba. Tvrdý voskový olej drevo nielen impregnuje, ale zároveň mu dodá dlhotrvajúcu ochranu povrchu s výbornou odolnosťou proti opotrebovaniu, fľakom a rozliatym tekutinám. Po ošetrení má podlaha príjemný naolejovaný vzhľad, ale aj odolný povrch proti poškodeniu.

Zdraviu šetrné produkty

Produkty firmy Bona sú ekologické a zdraviu šetrné. Či už sa rozhodnete pre kladenie novej, alebo renováciu starej drevenej podlahy, systém Bona vás prevedie bezpečným pracovným postupom už od začiatku. Počnúc bezprašným Bona DCS odsávaním prachu pri brúsení cez profesionálne laky na vodnej báze až po širokú škálu 2-zložkových olejov vyrobených zo zmesi prírodných olejov a voskov, ktoré majú veľmi nízky obsah rozpúšťadiel. Švédske laky a oleje nezapáchajú, podlahu môžete používať už niekoľko hodín po jej ošetrení na ľahkú záťaž chôdzou, a len čo povrchová úprava úplne vytvrdne, môžete sťahovať nábytok a podlahu využívať naplno. Spoločnosť Bona je švédska firma, ktorá už viac ako 100 rokov ponúka všetko pre kvalitu a dokonalý vzhľad drevených podláh. Certifikáty produktov garantujú neustálu kontrolu kvality a bezpečnosti podľa najprísnejších štandardov.

Čistenie a údržba

Kľúčom ku krásnemu vzhľadu podláh je pravidelné čistenie a údržba. Bona ponúka čistiace prostriedky na efektívne čistenie podláh. V jednoduchosti je krása. Produkty radu Bona Premium Spray Mop sú určené na všetky typy podláh. Stačí len nastriekať čistiaci prostriedok na podlahu a zotrieť mopom. Bona Premium Spray Mop obsahuje všetko v jednom: mop, utierku, čistiaci prostriedok. Čistiaci prostriedok efektívne odstráni nečistoty, mop sa dostane aj do ťažko prístupných miest a vďaka utierke z mikrovlákna bude podlaha o chvíľu suchá. Všetko bezpečne, jednoducho a rýchlo.

Produkty radu Bona Premium Spray Mop sú určené na drevené lakované, olejované a tvrdé typy podláh. Certifikácia GREENGUARD GOLD na našich produktoch znamená, že naše produkty sú bezpečné pre vašu rodinu, vašich domácich miláčikov i našu planétu.

Renovácia podlahy
Zdroj: BONA

Renovujte, nevymieňajte!

Oživte vzhľad vašich drevených podláh! Renovujte vaše staré drevené podlahy! Podrobné informácie vrátane produktov a technológií nájdete na www.bona.com/sk. Renováciu zverte do rúk odbornej profesionálnej firmy, ktorá s vami bude konzultovať možnosti podľa vašej požiadavky, alebo sa pusťte do renovácie sami. V prípade, že sa rozhodnete pre profesionálny prístup podlahára, žiadajte bezprašnú renováciu.

Databázu podlahárov nájdete na www.bona.com/cz/najdipodlahare alebo
na www.renovujeme-parkety.com. Produkty na čistenie a údržbu nielen drevených podláh
zakúpite online v e-shope BONA SPRAY MOP – bonaspraymop.sk.

Zdroj: PR článok BONA CR, spol. s r.o.