Stôl na hobľovačku

stol na hoblovacku

Hobľovačka je popri kotúčovej píle druhý základný stroj v stolárskej dielni. Pri domácich prácach s drevom nám pomôže aj menšia hobľovačka, na ktorú si podľa tohto návodu urobíme pracovný stôl.

Konštrukcia stola
Celý pracovný stôl je zhotovený z uholníkového profilu 50 × 30 × 3 mm.

• Najskôr si z profilu narežeme dva kusy dlhé 740 mm (1) a dva kusy s dĺžkou 330 mm (8).

• Z nich pozvárame základný rám, ku ktorému privaríme štyri nohy pracovného stola dlhé 730 mm (2).

• Z vrchnej strany pracovného stola podľa šírky hobľovacieho valca privaríme dve priečky s dĺžkou 330 mm (3), ktoré zároveň slúžia aj na upevnenie hobľovacieho valca.

• Odrežeme dve výstuhy nôh stola (10) a z kratšej strany ich privaríme.

• Z dlhšej strany stola takisto odrežeme dve výstuhy (6), ktoré slúžia aj na uchytenie elektromotora. Vyfrézujeme v nich drážky a privaríme tam, kde bude upevnený elektromotor.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste• Aby sme triesky (hobliny) sústredili na jedno miesto, privaríme dva uholníky (5) a oplechujeme bočné strany (4), vnútornú (9) a vrchnú stranu stola oceľovými plechmi hrubými 1 mm (dva plechy asi 310 × 330 mm).

• Aby mal pracovný stôl s hobľovačkou väčšiu stabilitu, privaríme na nohy stola oceľové plechy 100 × 80 × 6 mm (7), ktoré prevŕtame (na prípadné upevnenie pracovného stola, napr. k podlahe).

• Konštrukciu stola pozvárame, dôkladne opracujeme a natrieme.

Aj pri týchto činnostiach platí, že základom úspechu je dôkladná a presná práca. Keď máme konštrukciu stola hotovú, pomocou skrutiek upevníme na pracovný stôl elektromotor s dvojitou remenicou (v našom prípade 2,2 kW, 2 885 ot./min.) a hobľovací valec (šírka 220 mm) s tromi nožmi. Nakoniec pripevníme zásuvku a vypínač na 380 V a elektroinštaláciu zveríme do rúk odborníka.

Bc. Jozef Sendrej, Teplička
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

  1. A kde sú bezpečnostné certifikáty?!
    Toto mi pripomína Receptář, kde stále propagovali všelijaké stroje, mašinky, … zhlobené na kolene a štátne inštitúcie len privierali oči.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.