stol na hoblovacku
Galéria (5)

Stôl na hobľovačku

Hobľovačka je popri kotúčovej píle druhý základný stroj v stolárskej dielni. Pri domácich prácach s drevom nám pomôže aj menšia hobľovačka, na ktorú si podľa tohto návodu urobíme pracovný stôl.

Galéria

Konštrukcia stola
Celý pracovný stôl je zhotovený z uholníkového profilu 50 × 30 × 3 mm.

• Najskôr si z profilu narežeme dva kusy dlhé 740 mm (1) a dva kusy s dĺžkou 330 mm (8).

• Z nich pozvárame základný rám, ku ktorému privaríme štyri nohy pracovného stola dlhé 730 mm (2).

• Z vrchnej strany pracovného stola podľa šírky hobľovacieho valca privaríme dve priečky s dĺžkou 330 mm (3), ktoré zároveň slúžia aj na upevnenie hobľovacieho valca.

• Odrežeme dve výstuhy nôh stola (10) a z kratšej strany ich privaríme.

• Z dlhšej strany stola takisto odrežeme dve výstuhy (6), ktoré slúžia aj na uchytenie elektromotora. Vyfrézujeme v nich drážky a privaríme tam, kde bude upevnený elektromotor.

• Aby sme triesky (hobliny) sústredili na jedno miesto, privaríme dva uholníky (5) a oplechujeme bočné strany (4), vnútornú (9) a vrchnú stranu stola oceľovými plechmi hrubými 1 mm (dva plechy asi 310 × 330 mm).

• Aby mal pracovný stôl s hobľovačkou väčšiu stabilitu, privaríme na nohy stola oceľové plechy 100 × 80 × 6 mm (7), ktoré prevŕtame (na prípadné upevnenie pracovného stola, napr. k podlahe).

• Konštrukciu stola pozvárame, dôkladne opracujeme a natrieme.

Aj pri týchto činnostiach platí, že základom úspechu je dôkladná a presná práca. Keď máme konštrukciu stola hotovú, pomocou skrutiek upevníme na pracovný stôl elektromotor s dvojitou remenicou (v našom prípade 2,2 kW, 2 885 ot./min.) a hobľovací valec (šírka 220 mm) s tromi nožmi. Nakoniec pripevníme zásuvku a vypínač na 380 V a elektroinštaláciu zveríme do rúk odborníka.

Bc. Jozef Sendrej, Teplička
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. J. K. says:

    A kde sú bezpečnostné certifikáty?!
    Toto mi pripomína Receptář, kde stále propagovali všelijaké stroje, mašinky, … zhlobené na kolene a štátne inštitúcie len privierali oči.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje