miesadlo na varenie lekvaru
Galéria (5)

Miešadlo na varenie lekváru

Pri varení väčšieho množstva lekváru sa používa kotol s obsahom 50 až 60 litrov Samotné varenie je proces, ktorý trvá približne 7 až 8 hodín. Aby hmota počas varenia neprihorela, treba ju neustále miešať. Keďže ručné miešanie počas varenia je namáhavé, pomôže nám miešadlo na elektrický pohon – pri jeho výrobe využijeme elektromotor s výkonom 0,5 kW (môžeme použiť napríklad elektromotor z vyradenej práčky s výkonom 400 W s 1 420 ot./min). Miešadlo sa točí rýchlosťou asi 60 až100 ot./min.

Galéria

Konštrukcia
Základom miešadla sú dve kužeľové (pravouhlé) ozubené kolesá (8 a 9), oska (15) a základná nosná doska (7), bicyklové koleso – ráfik (13), elektromotor (15) a základná nosná doska (6).

Opis
Miešadlo (3) je vyrobené z dreva. Má štyri lopatky, ktoré kopírujú tvar kotla. Teleso lopatiek má navŕtaný otvor na voľné nasunutie hriadeľa miešadla (4). V spodnej časti je hriadeľ miešadla (4) prevŕtaný na skrutku, ktorá spája a prenáša krútiaci moment na teleso miešadla. Miešadlo má priečne otvory na skrutku, aby mohlo vlastnou váhou dosadnúť na dno kotla. Na hriadeľ miešadla je v hornej časti pevne uchytené kužeľové koleso (8). Hriadeľ je otočne uložený v telese (5). Medzi kužeľové koleso a teleso treba vložiť mosadznú alebo bronzovú podložku na lepšie kĺzanie.

Hnací hriadeľ
Hnací hriadeľ pozostáva z ložiskového telesa (7), kužeľového hnacieho kolesa (9), predlžovacieho hriadeľa (11), vodiaceho ložiska (12) a kolesa (13). Koleso (13) je pevne spojené s predĺženým hriadeľom, ktorý je pevne spojený s hriadeľom ložiskového telesa. Kužeľové koleso je pevne uchytené na hriadeli ložiskového telesa. Osadenie hnacieho hriadeľa je potrebné uchytiť (vypodložiť) tak, aby kužeľové kolesá do seba správne zapadali. Týka sa to aj vodiaceho ložiska (12).

Nosná doska
Na nosnej doske sú prichytené všetky pohonné časti miešadla. Doska má na uchytenie na kotol otvory v mieste úch kotla. Doska je ku kotlu pripevnená pomocou klinov (10) – až po skúšobnom spustení prevodových častí a miešadla.

Elektromotor
Elektromotor je pevne uchytený na základovej doske (16), ktorá je predĺžená tak, aby sa po špeciálnom spojení s klinovým remeňom dala zaťažiť závažím. Klinový remeň treba voliť tak, aby po spojení remenice elektromotora a ráfika bolo možné elektromotor osadiť tak, aby neprekážal a mohol sa zaťažiť.Počas varenia je vhodné odkryté časti kotla zakryť krytmi (17).

Použitý materiál   
Poz.Názov
RozmerMateriál
1kotlina
2kotol
3miešadlodrevo
4hriadeľ miešadlarúrkaoceľ
5ložisko miešadladrevo
6nosná doska hrúbka25 mmdrevo
7ložiskové teleso s hriadeľomdrevo
8kužeľové hnané kolesooceľ
9kužeľové hnacie kolesooceľ
10upevňovací klindrevo
11predlžovací hriadeľrúrkaoceľ
12vodiace ložiskooceľ
13hnané kolesoráfik z bicyklaoceľ
14klinový remeň
15elektromotorN = 0,5 kW
16základná doska elektromotorahrúbka 25 mmdrevo
17zakrývacia doskahrúbka 20 mmdrevo
18spojovacie skrutky

Ing. Ján Šimo, Nedožery-Brezany

Foto: autor

Kresby: Podľa originálu autora prekreslil: Marián Varga

  1. Jano says:

    Tomu sa hovorí HLAVIČKA…Úprimná gratulácia! JH,Žilina

  2. Ladislav says:

    Velmi dobrý nápad aj ja si to spravím Dakujem za nápad :):)D

  3. mm says:

    Nechcem kritizovať, každý nápad sa počíta aj keď nie je ideálny.Čo takto vnútro náboja z kolesa vybrať.Os miešadla prispôsobiť vnútornému priemeru náboja.Koleso nasadiť na miešadlo a úplne to stačí zaistiť 50-kú klincom.Na predlohu pre zníženie otáčok na miešadle použijeme stred z bicykla kde ponecháme na oske reťazové kolo ktoré má aspoň 42 zubov.Na druhú stranu osky treba osadiť malú remenicu s tvarom drážky podobným ako má tvar ráfika o priemere v drážke 70 -80mm, vyrobenú najlepšie z dreva a zaistiť ju v drážke pre kľuku.Predlohu pripevniť na kotlinu remenicou nahor v rovine s kolesom.Na motor nasunúť upravené zadné kolečko podľa osky motora-dá sa kúpiť od 13 zubov,čím menšie tým lepšie.Motor podľa vlastných možností pripevniť buď na kotlinu alebo samostatne.Ráfik treba 26 palcový aby sa dala použiť 28 palcová bicyklová duša s vystrihnutým ventilom na prepojenie s predlohou.Na prepojenie motora s predlohou je bicyklová reťaz.Doska pre stredenie miešadla zostáva. V tejto podobe dosiahneme cca 30- 40 ot./min.čo je úplne ideálne.Výhodou tohto prevodu oproti prevodu p.Šimu je,že je ľahký, je omnoho jednoduchší, ľahko sa demontuje po uvarení lekváru-stačí zhodiť len dušu-ale najmä to, že si ho dokáže vyrobiť hocikto bez špeciálneho náradia.Na záver by som chcel popriať pánu Šmovi ešte veľa dobrých nápadov. Nemusia byť vždy úplne dokonalé,ale môžu dať inšpiráciu ostatným.A to sa cení.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje