lapac hoblin
Galéria (4)

Lapač hoblín

Aby sme pri hobľovaní nemuseli odsávať hobliny, vyrobíme si lapač hoblín k elektrickému hoblíku. Jeho výroba nie je náročná.

Galéria

Plochú oceľ (1) ohneme do tvaru štvorca s hranou 20 cm. Spoj zvaríme alebo znitujeme. K predĺženému koncu ramena, ktoré nám takto vzniklo, privaríme oceľovú tyčku (2). Ňou sa celý rám pripevní k hoblíku pod prednú skrutku a spodná časť rámu sa vsunie do medzery medzi telesom hoblíka a nátrubkom na odsávanie hoblín.

V horných rohoch zvnútra privaríme dve oceľové tyčky (3), ktorých voľný koniec sme ohli do tvaru očka. Vrecko lapača (5) ušijeme z látky, ktorá prepúšťa vzduch. Na jednej strane vrecka vystrihneme otvor s priemerom 40 mm – ním bude prechádzať nátrubok vyhadzovača hoblín. Na protiľahlej strane vrecka v dolnej časti zašijeme zips (6), ktorým uzatvárame vrecko lapača. V horných rohoch a dvoch dolných rohoch vrecka lapača našijeme textilné lemovky, ktorými vrecko priviažeme k rámu lapača.
Nakoniec lapač hoblín nasadíme na hoblík. Na okrúhlu časť nátrubku nasunieme koleno z PVC s priemerom 40 mm s tesniacou gumičkou.
Lapač môžeme namontovať na elektrický hoblík bez zásahu do konštrukcie hoblíka. Pri práci neprekáža a zachytí hobliny, ktoré by ináč znečisťovali pracovisko.
Pol.

Materiál

Rozmer v mm

Kusy

1.

plochá oceľ

3 × 15 × 850

1

2.

oceľová tyč

8 × 100

1

3.

oceľová tyč

4 × 240

2

4.

koleno PVC 90

40

1

5.

textilné vrecko

200 × 200 × 80

1

6.

zips

20 cm

1

7.

textilná lemovka

15 cm

6

Mgr. Vladimír Želonka, Ľubotín
Foto a kresba: autorEmailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje