Lapač hoblín

lapac hoblin

Aby sme pri hobľovaní nemuseli odsávať hobliny, vyrobíme si lapač hoblín k elektrickému hoblíku. Jeho výroba nie je náročná.

Plochú oceľ (1) ohneme do tvaru štvorca s hranou 20 cm. Spoj zvaríme alebo znitujeme. K predĺženému koncu ramena, ktoré nám takto vzniklo, privaríme oceľovú tyčku (2). Ňou sa celý rám pripevní k hoblíku pod prednú skrutku a spodná časť rámu sa vsunie do medzery medzi telesom hoblíka a nátrubkom na odsávanie hoblín.

V horných rohoch zvnútra privaríme dve oceľové tyčky (3), ktorých voľný koniec sme ohli do tvaru očka. Vrecko lapača (5) ušijeme z látky, ktorá prepúšťa vzduch. Na jednej strane vrecka vystrihneme otvor s priemerom 40 mm – ním bude prechádzať nátrubok vyhadzovača hoblín. Na protiľahlej strane vrecka v dolnej časti zašijeme zips (6), ktorým uzatvárame vrecko lapača. V horných rohoch a dvoch dolných rohoch vrecka lapača našijeme textilné lemovky, ktorými vrecko priviažeme k rámu lapača.
Nakoniec lapač hoblín nasadíme na hoblík. Na okrúhlu časť nátrubku nasunieme koleno z PVC s priemerom 40 mm s tesniacou gumičkou.
Lapač môžeme namontovať na elektrický hoblík bez zásahu do konštrukcie hoblíka. Pri práci neprekáža a zachytí hobliny, ktoré by ináč znečisťovali pracovisko.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Pol.

Materiál

Rozmer v mm

Kusy

1.

plochá oceľ

3 × 15 × 850

1

2.

oceľová tyč

8 × 100

1

3.

oceľová tyč

4 × 240

2

4.

koleno PVC 90

40

1

5.

textilné vrecko

200 × 200 × 80

1

6.

zips

20 cm

1

7.

textilná lemovka

15 cm

6

Mgr. Vladimír Želonka, Ľubotín
Foto a kresba: autorKomentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.