image 51770 25 v1
Galéria (21)

Praktický pultový stôl z recyklovaných vecí

Náš jednoduchý záhradný pult je vyrobený z recyklovaných vecí – paliet, bočníc postele a starej stoličky z Ikey.

Galéria

Pultový stôl
Pultový stôl
Pultový stôl
Pultový stôl
Pultový stôl
Pultový stôl
Pultový stôl
Pultový stôl

S čím treba rátať

ČAS: 2 dni

NÁKLADY: do 7 €

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: I – XII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 16,50 €

• dosky z paliet 6 €
• 3 jednorazové palety, 800 × 1 200 mm
(2 €/ks)
• dosky z posteľných bočníc 0 €
zo starej postele
• stará stolička z Ikey 0 €
nová stojí 10 €
• skrutky do dreva 2 €
• klinčeky 0,50 €
1,8 × 35 mm, 50 ks
• lepidlo na drevo 1 €
napr. Duvilax (3,40 €/kg)
• farebná úprava 7 €
moridlo na drevo, napr. Pam (3,50 €/0,5 l), a lak, napr. Profi Parket V1509 (11,70 €/0,6l), alebo farebná lazúra

NÁRADIE

• kladivo
• sochor (páčidlo)
• kliešte
• meter
• ceruzka
• pílka
• uhlomer
• vodováha
• akumulátorový skrutkovač alebo ručný
• svorky
• ručná brúska alebo brúsny papier
• štetec, hubka

ZOZNAM ČASTÍ KONŠTRUKCIE

DOSKY

šírka 70 mm, hrúbka 20 mm
405 mm, 8 ks dosky na poličky
815 mm, 2 ks výstuha na ukotvenie pracovnej dosky
420 mm, 1 ks výstuha krajná
250 mm, 2 ks vymedzovacia výstuha

HRANOLY

Vyrobili sme ich zlepením dvoch dosiek, majú jednotnú šírku 70 mm a hrúbku 40 mm. Líšia sa dĺžkami:

790 mm, 6 ks nohy
360 mm, 6 ks spojnice nôh
335 mm, 2 ks horizontálna spojnica podnoží
710 mm, 1 ks „spojník“ stredných a krajných podnoží

PRACOVNÁ DOSKA

250 × 20 × 1 420 mm, 2 ks

RÁMIK NA PODNOS

70 × 20 × 600 mm, 2 ks
70 × 20 × 300 mm, 2 ks

PODNOS

sedadlo, priemer 350 mm
nohy, 20 × 35 × 450 mm
spájacia guľatina, priemer 10 mm, dĺžka 40 mm, 2 ks

POSTUP PRÁCE

Ako si urobiť praktický stolík ku grilu?

PRÍPRAVA Dosky z rozobratej palety zbavíme klincov a obrúsime ich do hladka. Na nohy by však hrúbka dosiek nestačila. Foto Marian Drobnica

ZLEPENÍM DOSIEK získame pevnejšie nohy. Lepidlo nanesieme rovnomerne na obe dosky a necháme ich zovreté až do stuhnutia lepidla.

VÝREZY Na preplátovanie vyrežeme na nohách výrezy 70 mm dlhé a 40 mm hlboké. Stredový výrez bude 410 mm od kraja hranolčeka.

PREPLÁTOVANIE Do výrezov vložíme spojnice nôh dlhé 360 mm, podlepíme a zaskrutkujeme ich skrutkami do dreva (3,5 × 60 mm). Pripravíme tri podnože.

NA PODNOŽ PRIPEVNÍME horizontálne spojnice 335 mm, v kútoch spoj podlepíme a zoskrutkujeme s trojuholníkovými hranolčekmi.

RÁM POLIČKY Druhú podnož pripevníme o spojnice. Uložíme ako na obrázku. Pred skrutkovaním predvŕtame diery na skrutky.

ODKLADACIA POLIČKA Do rámu podnoží pultu vložíme a klinčekmi pribijeme dosky dlhé 405 mm. Všetky podlepíme.

STREDOVÝ SPOJNÍK Poslúži ako výstuha na spevnenie a lepšiu stabilitu konštrukcie.

VÝSTUHA PRACOVNEJ DOSKY Spevní nielen podnože, ale aj ukotvenie pracovnej dosky.

PRACOVNÁ DOSKA Dosky rámu vyradenej postele budú po úprave plniť novú funkciu.

ZLEPENIE PRACOVNEJ DOSKY Dosky z postele uložíme pomocou vodováhy do úplnej roviny a na hranách ich k sebe prilepíme.

PRÍPRAVA NA UKOTVENIE Pracovnú dosku položíme na výstuhy označíme na nej polohu uloženia. Snímeme ju a výstuhy podnoží natrieme lepidlom.

Na pracovnú dosku položíme rám. Zovrieme ho. Doplníme bočné výstuhy dlhé 250 mm a celý rám priskrutkujeme skrutkami (3 × 30 mm). Foto Marian Drobnica

OREZANIE PRACOVNEJ DOSKY Pomocou rovnej dosky a svoriek si vytvoríme vodiacu lištu na správne vedenie píly. Rezy obrúsime.

RÁMIK PODNOSU Do dosiek dlhých 600 mm a 300 mm vyrežeme rohy na preplátovanie (20 × 35 mm). Po zložení vznikne rám.

PREBRÚSENIE Starú stoličku značky Ikea (prípadne podobnú náhradu) rozoberieme a odstránime z nej starú farbu.

ZLOŽENIE Pomocou pôvodných skrutiek pripevníme na sedadlo stoličky už len dve nohy.

PRIPEVNENIE NÔH Ak v tomto priestore nechceme skrutky, upevníme ich pomocou drevenej guľatiny s priemerom 10 mm a lepidla.

DO DIERY s lepidlom vbijeme drevený kolík s priemerom 10 mm. Zvyšok odrežeme a prebrúsime. Každú stranu pripevníme 2 kolíkmi.

NÁTER Po nanesení troch vrstiev moridla stolík s podnosom trikrát prelakujeme. Po prvom nátere drevo jemne prebrúsime. Foto Marian Drobnica

náš tip

Ak používate skrutky zo zápustnou hlavou, zapustenie vŕtajte tak hlboko, aby v ňom zmizla celá hlavička skrutky. Takto skrutky môžete prekryť tmelom alebo špeciálnymi plastovými krytmi s odtieňom dreva.

Marian radí

Na povrchovú úpravu stolíka použite buď kombináciu moridla a kvalitného laku, alebo lazúru na drevo, ideálne dve vrstvy tenkovrstvovej lazúry a jednu vrstvu hrubovrstvovej lazúry. Staré nátery však treba pred natieraním obrúsiť.

DOBRé RADy

Ako brúskou brúsiť drevo? Pásová brúska je najvýkonnejšia, uberá z dreva najviac, najmä ak používame hrubý brúsny papier. Povrch za ňou však bude plný hlbokých škrabancov.

Vibračná brúska je najpomalšia zo všetkých brúsok. Vhodná je iba na finálne drobné práce, kde treba dokončiť brúsenie tak, aby bol povrch pripravený na maľovanie či lakovanie. Dá sa ňou dostať až do kútov. Je vhodná na dohladenie povrchov.

Excentrická brúska spája rýchle brúsenie s jemným hladením. Vykonáva dva pohyby súčasne. Pri hrubej práci v mnohom prekoná vibračnú brúsku, ale zaostáva za pásovou brúskou. Nedá sa ňou dostať do rohov.

Oscilačná brúska, ktorú získame namontovaním deltoidného nástavca do bežného oscilačného náradia, sa dostane aj do neodstupných zákutí. Na malých plochách dokáže zázraky, no žiada si to trocha cviku.

Ako nepokaziť materiál pri pílení Pri rezaní materiálu sa vyvarujte najmä chybného vedenia píly. Ak ste začiatočník, rovný rez si pred rezaním „naostro“ treba nacvičiť na zvyškovom materiáli. Priamočiara píla musí ležať celou spodnou vodiacou plochou na rezanom dreve, inak rez nebude kolmý (ak máte nekvalitnú priamočiaru pílu, tak nebude rovný ani vtedy). Najprv pílu rozbehnite naprázdno, a až keď má otáčky, začnite rezať.

Pri pílení obyčajnou ručnou pílou si dávajte pozor na kolmé nasadenie a vedenie píly. Postupujte plynulými dlhšími ťahmi.

Zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri ručnom opracovávaní dreva. Hoci máte iba malú dielničku, dbajte na čistotu a poriadok aj na svojom mikropracovisku. Používajte bezchybné nástroje a náradie. Využívajte pohodlný pracovný odev a ochranné pomôcky, najmä okuliare, prípadne respirátor.

Ako správne lepiť drevo? Dodržaním niekoľkých základných pravidiel vzniknú lepené spoje pevnejšie, než je samotné drevo.

Lepidlo je vhodné nanášať na obe lepené strany. Riedením vodou stráca lepidlo na sile. Lepidlo lepšie drží na jemne obrúsenom povrchu, „strapatý“ povrch spoj oslabuje. Výrobcovia lepidiel predpisujú časový limit, tzv. otvorený čas lepidla, v ktorom ho musíte stihnúť naniesť, rozotrieť, výrobok pritlačiť k protistrane a stužiť ho svorkami. Pri lepení by mala byť teplota dreva i prostredia vyššia ako 15 °C.

Ak urobíte všetko v stanovenom čase a správne, lepidlo sa natoľko zviaže s pórovitým povrchom dreva, že ak sa ho snažíte zlomiť zväčša povolí drevo.

Pri starých lepidlách buďte opatrní! Pri vhodnom skladovaní vydržia lepidlá približne 1 rok. Vystavenie vysokým teplotám alebo priamemu slnku znižuje ich životnosť. Ak je po otvorení nádoby na lepidle pena s bublinami, prešlo mrazom. Staršie lepidlá už na lepenie kvalitných výrobkov nevyužívajte, hoci ešte vždy ich sa možno použiť na lepenie papiera a iných nasiakavých materiálov.

Vŕtanie do dreva a skrutkové spoje. Tieto dve činnosti idú pri montovaní drevených prvkov ruka v ruke. Pri vŕtaní používajte vrták do dreva s tzv. strediacim hrotom. Na vŕtanie malých a stredných otvorov použite špirálový vrták.

Konštrukcia dreveného podnosu

Text, foto, realizácia Marian Drobnica
Kresby Kristián Križan
Zdroj časopis Urob si sám 11/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje