Ako si zrecyklovať zrkadlo
Galéria (20)

Ako si zrecyklovať zrkadlo

Keď sa v kalendári vystriedajú desaťročia, kadečo v domácnosti vyjde z módy. Zrkadlá v kúpeľni nie sú výnimkou. Niekedy však postačí zvesiť ich zo steny a vyrobiť im nový rám z odrezkov. Berte náš návod ako inšpiráciu bez obmedzení.

Galéria

Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla
Rámovanie zrkadla

S čím treba rátať

náročnosť: **
čas: 4 hodiny
náklady: 3 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                       3 €
(skutočná spotreba)
• drevené odrezky    0,50 €
smrek, hrúbka 22 mm
 plošný materiál      1,50 €
sololit, hrúbka 3,2 mm
• lepidlo                       0,10€
Duvilax D3 Rapid
Pattex Power Fix
• povrchová úprava   0,40 €
Ekokryl základ, plavená krieda, akrylátové výtvarnícke farby
 záves a spojovací materiál 0,50 €

NÁRADIE A POMÔCKY
 priamočiara píla
 fréza
 lamelovacia fréza 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ODSTRÁNENIE RÁMU
Preskúmame zadnú stranu rámu a uvoľníme zrkadlo. V prípade plastov to zväčša znamená ich poškodenie – rezom alebo vylomením. 

2. ČISTENIE
Zrkadlo vytiahneme a vyčistíme. Aby sme ochránili jeho rubovú stranu (jej poškodenie sa totiž prejaví aj na lícovej strane), môžeme ju postriekať vodouriediteľným akrylovým lakom. 

3. NÁČRT
Tvar a rozmery nového rámu navrhneme s prihliadnutím na drobné poškodenia zrkadla. My nachádzame inšpiráciu v architektúre okien. 

4. PRÍPRAVA
Z dosiek napílime dielce, ktoré vytvoria hrubú kostru rámu. Tvorba oblúka môže byť omnoho jednoduchšia, ako sa zdá. 

5. ZOSTAVENIE
Aby bol rám dostatočne pevný, jednotlivé časti spojíme pomocou lamiel. Tie nám zjednodušia lepenie a lícovanie dielcov. 

6. LEPENIE I
Spoje pri lepení stužujeme zvierkami. Silu pôsobiacu na segmenty spájané pod uhlom sa snažíme rovnomerne rozložiť.

7. RYSOVANIE
Po vyzretí lepidla nakreslíme kontúry nosnej časti rámu. Odpadovú časť si zreteľne vyznačíme, aby sme sa pri manévrovaní pílou nepomýlili. 

8. REZANIE
Rám vypílime priamočiarou pílou s úzkym pílovým listom. Pri oblinách postupujeme pomaly, aby sa os pílenia neodchyľovala od kolmice. 

9. DRÁŽKOVANIE
Frézou vytvoríme v ráme drážku. Musí mať vôľu 1 až 2 mm a dostatočnú hĺbku na upevnenie zrkadla. 

10. BRÚSENIE
Všetky stopy po predchádzajúcom lepení, rezaní a frézovaní vyhladíme vibračnou brúskou. Vytvoríme povrch príjemný na dotyk aj na pohľad. 

11. REZANIE
Zo sololitu si podľa náčrtu napílime oblúky. Snažíme sa vytvoriť symetrický rám, takže pri rysovaní použijeme jednoduché rysovacie pomôcky.

12. LEPENIE II
Oblúky zlepíme dohromady tak, aby vytvárali súmerný obrazec so schodovitým reliéfom. Po zarovnaní na stole ich na 20 minút zaťažíme. 

13. LEPENIE III
Dekoráciu prilepíme na rám a postupne na okraje pridávame doplnkové fragmenty. Vytvoríme tak symetrickú oblúkovú čiapku. 

14. KORUNKA
Okennú architektúru uzavrieme vrcholovou „klenbou“. Tú si zostavíme z vrstveného sololitu a na schodovitý podklad ju upevníme montážnym lepidlom. 

15. SKOMPLETIZOVANIE
Dokončíme zostavovanie bočných ozdôb. Na utiahnutie spoja nám postačia obyčajné ľahké štipce s oceľovou pružinou. 

16. NATIERANIE
Hotový rám opakovane natrieme akrylátovou farbou, do ktorej sme primiešali štedrú dávku plavenej kriedy. Jednotlivé vrstvy prebrusujeme. 

17. PATINOVANIE
Akrylátovú patinu nanášame na vlhký podklad. To naruší celistvosť krycieho náteru a vytvorí efekt zašlej staroby. 

18. ZÁVES
Po zaschnutí náteru namontujeme očko na zavesenie rámu. Malo by byť dostatočne pevné, aby unieslo ťarchu budúcej zrkadlovej výplne.

19. RÁMOVANIE
Zrkadlo osadíme do hotového rámu. My sme do obruby sklenárskym kladivkom zatĺkali kolárske klinčeky (vo vzdialenosti 15 cm od seba). 

zrkadlo
      HOTOVO

POZOR NA POŠKODENIE

Malé rámované zrkadlá
Zvyčajne nie sú hrubšie ako 2 mm a pri rozoberaní rámu si vyžadujú nesmiernu opatrnosť, aby nepraskli. Aj nepatrné prehnutie rámu pri pokuse o rozoberanie môže renovačný projekt predčasne ukončiť. Pracujeme preto na rovnej pracovnej doske a snažíme sa, aby bol rám celým svojím obvodom vždy v kontakte s podložkou.

Tmavé škvrny na zrkadle
Poukazujú na poškodenie jeho rubovej strany. Takéto chyby sa v domácich podmienkach nedajú opraviť, zväčša ich však možno zamaskovať širším rámom. Najčastejšie sa nachádzajú na okraji, kde vlhkosť cez hranu rezu prenikla do odrazovej vrstvy. Tú zvyknú narušiť aj rôzne lepidlá a tmely použité pri dávnejšej oprave.

Úprava orezaním
Nie je potrebné zachovať úplný formát zrkadla. Prasknuté časti či nadrozmernú plochu možno odrezať rovnakým spôsobom ako bežné sklo. Rez vždy vedieme na lícovej strane a snažíme sa zabrániť tomu, aby petrolej znečistil rub zrkadla.

Okenné inšpirácie
Ak sa vám páči okenná architektúra a radi by ste si vyrobili sériu zrkadiel v tomto štýle, potom pre vás môžu byť inšpiráciou československé známky zo série „Historická pražská okna” s katalógovým číslom 2240-2244, ktoré vydala pošta v roku 1977. Týchto päť atraktívnych známok nájdete nielen v starých filatelistických albumoch, ale aj na internete. Tie s najnižšou hodnotou vyšli vo viac ako 11-miliónovom náklade.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje