Klietka pre domáce zvieratá

klietka pre domace zvierata

Ak chceme doma chovať nejaké zvieratká, ako sú zajace, morčatá alebo aj napríklad andulky, musíme im vytvoriť vhodné podmienky. Najpohodlnejšie je kúpiť hotové klietky, ak máme však trochu času, môžeme im zhotoviť klietku sami, má to výhodu, že klietka môže byť rozmerovo vyrobená podľa toho, aké zvieratko chceme chovať a koľko ich v danej klietke chceme mať.

Pracovný postup
Na zhotovenie klietky potrebujeme drevené latky s prierezom 10 × 20 mm, drôtené pletivo, preglejku alebo sololit, tabule zo skla alebo z plexiskla, skrutky do dreva a plech. Z drevených latiek si zhotovíme kostru klietky, ako návod môže poslúžiť výkres kostry klietky.

Latky navzájom spájame skrutkami do dreva, samozrejme môžeme použiť aj malé klince. Na zadnú stranu a spodok klietky pripevníme preglejku, sklenené tabule použijeme do okienok a drôteným pletivom obalíme zvyšnú časť klietky. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na dvierka, ktoré si zhotovíme z preglejky a umiestnime ich buď z vrchu klietky vpredu alebo z boku, to záleží na nás, ako sa rozhodneme.

V spodnej časti klietky musíme upevniť drevené latky tak, aby sa tam dalo zasunúť vyberateľné dno, ktoré je z plechu, v našom prípade je použitý nepotrebný poklop z plynového sporáka, ktorý má už hotové okraje a netreba na ňom robiť povrchovú úpravu, lebo je smaltovaný.

–>

V prípade, ak chceme klietku dávať do záhrady, je vhodné do preglejky, ktorá je na dne klietky, urobiť dostatočný otvor, ktorým zajace alebo morčatá môžu po odobratí vyberateľného dna ( plechu) žrať trávu priamo zo záhrady.

Ing. Miroslav Plšek, Bytča
Fotografie: autor

Komentáre

  1. Chcel bi som sa opitat ze kde sa da kupit ten suflik co je na tom obrasku polot kde je zajac zatial dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.