Pracujte s reťazovou pílou bezpečne!

image 22034 25 v1

Pri práci s reťazovou pílou, či už na záhrade alebo v lese, je vždy na prvom mieste bezpečnosť. Riziko zranenia sa dá znížiť nielen dodržovaním základných pravidiel, ale aj používaním ochranných pomôcok. Tie už dávno nie sú zásadou iba profesionálnych pracovníkov v lese alebo arboristov. Ochranné pracovné doplnky by mali mať miesto aj v tej najmenšej dielni.

Práca s reťazovou pílou môže byť nebezpečná a nesmie sa podceňovať. Rýchlosť reťaze píly je veľmi vysoká, u hobby píly sa pohybuje okolo 15 – 20 metrov za sekundu. Aby ste mali takúto silu a výkon pod kontrolou, je bezpodmienečne nutné dodržovať zásady bezpečnej práce. Pri samotnej práci je nutná maximálna obozretnosť, presné dodržovanie bezpečnostných pravidiel a používanie predpísanej výstroje. Keď pílite sami, majte pripravený mobilný telefón, aby ste si v prípade potreby mohli zavolať rýchlou pomoc. Po ruke by mala byť i lekárnička na poskytnutie prvej pomoci.

Základ výbavy tvorí prilba s ochranou tváre a chrániče sluchu. Chybné je sa domnievať, že je prilba doménou iba profesionálnych pilčíkov, ktorí ju nosia pri pílení a odvetvovaní stromov v lese, zatiaľ čo vám ako kryt pred odletujúcimi trieskami postačia ochranné okuliare. Prilba ale chráni aj pred nebezpečným spätným úderom píly, preto by nikdy nemala chýbať.

Ochrannú prilbu Husqvarna Classic

Ochrannú prilbu Husqvarna Classic pre prácu na záhrade alebo v lese si ľahko prispôsobíte podľa svojich potrieb. Je vybavená kovovou ochrannou sieťkou, ktorá chráni tvár, ale zároveň poskytuje dobrú viditeľnosť aj v daždi.

Nezabudnite tiež na pevnú obuv s protišmykovou podrážkou. Najlepšie je mať obuv s kovovou špičkou alebo ochranou proti prerezaniu. Samozrejmosťou by malo byť vhodné oblečenie a rukavice. Pracovný odev nesmie byť voľný, tým sa zníži riziko jeho zachytenia. Ideálne je, keď má protiporezovú ochranu. Ta pozostáva z podšívky, ktorú tvorí niekoľko vrstiev veľmi dlhých vlákien. V prípade kontaktu roztočenej reťaze píly s oblečením z neprerezného materiálu, sa vlákna v zlomku sekundy namotajú do reťaze a okamžite ju tak zastavia. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestepráca s pílou
Pre príležitostných užívateľov reťazovej píly sú najvhodnejšie návleky Husqvarna Classic s protiporezovou ochranou. Obliekajú sa na pracovné nohavice, sú dostupné v jednej univerzálnej veľkosti.

návleky Husqvarna Classic s protiporezovou ochranou

Viac o bezpečnej práci s reťazovou pílou sa dozviete z on-line príručky Práca s reťazovými pílami na www.husqvarna.sk.

TEXT: Husqvarna Slovensko s.r.o.
ZDROJ: PR článok

Komentáre

  1. Zasa reklama na Husqarnu, ja mám pílku HECHT a som spokojný pre moju potrebu určite vyhovuje na tie kubíky čo s ňou popílim vcelku v pohode o cene radšej pomlčím a tie rôzne ochranné pomôcky to je teraz taký trend,ale v praxi je to iné neviem načo by mi bola ochranná prilba pokiaľ pílim na zemi a drevo čo pílim mám na koníku to ste videli niekde v telke a teraz asi sa to nepredáva tak to ponúkate,ale prax je niekde inde.

    1. Prilba je aj na to ,že ti chráni tvár pred spätnym vrhom píly a švihom reťaze do tváre !!!

    2. len ked ti retaz odtrhne gule potom si povies, ze radsej som si mohol kupit pilu Husqvarnu (ma podstatne lepsie bezpecnostne parametre ako Tvoj Hecht) a pouzivat ochranne prostriedky.
      Ja mam pilu Husqvarnu – stala o 300€ viac ako obdobna Hecht, ale kupil by som si ju zas.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.