Kvalitný hoblík

kvalitny hoblik

Hoblík predstavuje špeciálne náradie určené na opracovávanie dreva. Hoci ide o jednoúčelový nástroj, jeho použitie v tomto smere je vyvážené nielen schopnosťou naraz odobrať veľkú hrúbku materiálu, ale aj výsledkom. Povrch je dokonale opracovaný.

Dobrý hoblík spoznáme podľa niekoľkých charakteristických znakov. Základom je rotačný vysokootáčkový valec (nožová hlava), do ktorého sa montujú spravidla dva nože. Valec nožovej hlavy býva zhotovený zo zliatin ľahkých kovov. Na ňom je umiestnený dôležitý systém uchytenia nožov a jeho precízne vyváženie. Pri otáčkach až 18 000 za minútu sú to bezpodmienečné požiadavky.

Nože sú vyrobené buď z rýchloreznej ocele (vhodné na opracúvanie mäkkého dreva), alebo z tvrdokovu (ideálne pre tvrdé drevo). Pri bežných elektrických ručných hoblíkoch je štandardom nôž s obojstranným ostrím. V prípade poškodenia alebo otupenia dáva možnosť využiť ešte druhú stranu. Pri výmene sa treba držať zásady, že je lepšie meniť radšej oba nože súčasne a vyhnúť sa tak použitiu už poškodeného noža (napríklad pri prechode cez pozostatok klinca v dreve). Ide opäť o to, aby bola zaručená čo najoptimálnejšia vyváženosť nožového valca.

Nôž nemusí mať len rovnú reznú hranu. Vo veľkej obľube sú nože s oblou alebo rustikálnou reznou hranou, t. j. vybrúsenou do rôznych kriviek. Povrch dreva po opracovaní takýmto typom noža je zaujímavo plastický a atraktívny.

Na dobrom hoblíku nájdeme aj plynulo nastaviteľnú hĺbku záberu, ktorá býva v rozmedzí 0 až 4 mm. Nastavovací prvok v prednej časti hoblíka (najčastejšie v tvare hríbika) slúži zároveň ako pomocná vodiaca rukoväť.

Na zrážanie hrán slúži vodiaca drážka, ktorá sa tiahne zospodu stredom základnej dosky (pri niektorých modeloch sú až tri, a to v strede a po krajoch dosky). Špičkové modely sú vybavené konštantnou elektronikou, ktorej úlohou je dosiahnuť optimálny výkon náradia aj za meniacich sa pracovných podmienok.

Hobliny sa bežne odvádzajú vzduchom prúdiacim z ventilátora, a to cez otvory určené na ich vyhadzovanie. Ideálna je kombinácia s priemyselným vysávačom. Prejaví sa to na lepšom výkone hoblíka, a takisto na čistejšom a menej prašnom pracovnom prostredí.

Modely značky Bosch majú pri viacerých typoch dvoj-otvorový systém na odvod hoblín a prepínač, ktorý umožňuje odvádzať hobliny buď z ľavej, alebo pravej strany hoblíka. Náradie tak umožňuje lepšie prispôsobenie sa pracovným podmienkam. Hoblíky sú vybavené aj odkladacou pätkou, ktorá dovoľuje odložiť ešte bežiaci hoblík. Niektoré značky riešia požiadavku na bezpečné odloženie hoblíka pomocou dobehovej brzdy, ktorá rotujúci valec s nožmi zastaví za dve sekundy.

V základnej výbave by sme mali nájsť minimálne dva nože z rýchloreznej ocele, u renomovaných značiek je to aj paralelný (bočný) doraz, a výrobcovia s dôrazom na profesionalitu dodávajú svoje náradie už v základnej výbave aj s kufríkom z plastu alebo kovu. V príslušenstve (skoro u každého výrobcu) nechýba podstavec pod hoblík. Dovoľuje použiť náradie aj stacionárne, a to tak, že hoblík je upevnený spodnou časťou nahor a s materiálom prechádzame po základovej doske. Makita má v ponuke takýto stojan pre každý model. Bosch vo svojej produkcii ponúka univerzálne zarovnávacie a preťahovacie zariadenie ADV 82.

Značky a modely
Na našom trhu si môžeme vybrať zo širokej palety modelov renomovaných výrobcov elektrického ručného náradia, ale aj z veľkého množstva „no name“ značiek, spravidla jednorazových výrobkov distribuovaných na tony cez obchodné reťazce. Na slovenskom trhu sú etablovaní už niekoľko rokov viacerí výrobcovia, u ktorých je kvalita náradia na vysokej úrovni, či už v segmente profesionálnych výrobkov tohto typu, alebo v kategórii určenej najmä pre domácich majstrov.

Spoločnosť Makita ponúka v sortimente elektrického ručného náradia niekoľko bežných modelov so šírkou záberu od 82 mm a s hĺbkou do 3,5 mm, no v ponuke nájdeme aj špeciálne hoblíky so šírkou záberu 110, 170 alebo dokonca až 312 mm.

170 mm šírkou záberu disponuje model Makita 1806B. Je to profesionálny hoblík s vysokovýkonným a vysokootáčkovým motorom (1200 W a 15 000 min-1). Tento robustný, takmer 9 kg vážiaci stroj je vďaka hliníkovej vodiacej doske s dĺžkou 525 mm ideálny práve na veľkoplošné hobľovanie a drážkovanie. Je určený najmä pre profesionálov, tak ako model Makita KP312S so šírkou záberu 312 mm, ktorý má až 2200-wattový silný motor s plynulým nábehom s výborne riešeným ťažiskom pre čisté opracovanie a systém nedovoľujúci upchatie odsávania veľkých hoblín.

Pre domáce dielne a menšie prevádzky ponúka Makita modely 1902, N1923B a 1923H. Všetky majú spoločnú šírku záberu 82 mm, otáčky 16 000 za min, motory s príkonom 550 až 850 W a hmotnosť od 2,5 do 3,5 kg. Model 1923H má už v základnej výbave nože z tvrdokovu a paralelný doraz.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteSpoločnosť Bosch uplatnila nároky na rýchle a precízne hobľovanie s vysokým úberovým výkonom a veľkou hobľovacou šírkou aj pri zostavovaní najútlejšieho modelu Bosch PHO 20-82. Tento hobby hoblík, ktorý váži len 2,2 kg, s motorom s príkonom 680 W a maximálnou hĺbkou záberu 1,6 mm, dokáže hobľovať plochy šírky 82 mm a je vybavený aj poistkou proti neúmyselnému spusteniu a elektronicky vyváženou nožovou hlavou.

V segmente hobby náradia zaujme ešte model Bosch PHO 30-82, ktorý má motor s príkonom 750 W a je schopný hobľovať 3-milimetrovú vrstvu naraz. Hrúbka úberu sa nastavuje kombinovanou rukoväťou, ktorá slúži zároveň aj ako prídavná na vedenie náradia. Umožňuje tak spoľahlivé vedenie a plynulé nastavovanie aj počas hobľovania. Hoblík je optimálny na použitie v polohovacom stojane UG 37 alebo preťahovacom a zarovnávacom zariadení Bosch ADV 82. Treba ešte spomenúť odpruženú odkladaciu opierku na bezpečné odloženie pri ešte nezastavenom nožovom valci, t. j. pri dobehu po vypnutí.

V profesionálnej triede náradia ponúka Bosch hoblíky GHO 26-82 a GHO 40-82 C. Vyznačujú sa najlepšou výkonovou hmotnosťou vo svojej triede. Plynulé nastavovanie hrúbky úberu cez šikmú rovinu zaručuje perfektnú prácu na mieru. Z ďalších predností môžeme spomenúť voliteľné nastavovanie vyhadzovania triesok vľavo alebo vpravo, nátrubok na pripojenie odsávania, bezpečnostný vypínač, elektronicky vyvážený nožový valec, odkladaciu opierku na bezpečné odloženie a ochranu povrchu obrobku. Patentovaný systém Woodrazor, s extrémne ostrými a veľmi presnými hobľovacími nožmi, zaručuje presnú montáž noža bez dodatočného nastavovania. Výsledkom je veľmi vysoká kvalita ohobľovaného povrchu.

Spoločnosť DeWalt má na našom trhu modely hoblíkov pod označením D26500/D26500K a D26501K, ktoré sú náhradou za predchádzajúce varianty modelu DW 678. Nové modely, samozrejme, ponúkajú okrem väčšieho výkonu, jednoduchej obsluhy i väčšiu životnosť a presnosť pri práci.

Každý hoblík DeWalt využíva na urýchlenie práce veľký hliníkový valec, precíznu hliníkovú základňu, jednoduché a presné nastavenie hrúbky hobľovanej vrstvy, a to až do 4 mm, a odkladaciu opierku, ktorá zabraňuje poškodeniu povrchu obrobku i nožov.

Hoblík DeWalt D26500 je k dispozícii i vo verzii s kufríkom a vakom na piliny (D26500K). Model D26501K má oproti predchádzajúcim vyšší výkon, až 1150 W, a elektronickú brzdu motora, ktorá zastaví nôž už do dvoch sekúnd, čím sa zvyšuje bezpečnosť pri jeho používaní.

Vo svojej ponuke prichádza s „najširším“ tesárskym hoblíkom Protool. Ide o model PLP 350 E so šírkou záberu 350 mm. 18,5 kg vážiaci stroj je vybavený bezpečným vedením pri nájazde a výjazde z trámu vďaka dlhým hobľovacím doskám. Robustná konštrukcia zaručuje spoľahlivú oporu o materiál a pokojné vedenie hoblíka. Vysoká kvalita ohobľovaného povrchu a plynulá práca je zaistená vďaka odvádzaniu hoblín veľkým otvorom s usmerňovacím krytom a silnému, 2500-wattovému motoru, ktorý udrží ideálne otáčky hobľovacej hlavy. Plné využitie šírky hobľovacej hlavy za dosiahlo pomocou vedenia hoblíka podľa nábehovej rolničky. Multifunkčná elektronika zaisťuje pozvoľný bezpečný rozbeh, konštantné otáčky, ochranu proti preťaženiu a brzdený dobeh hobľovacej hlavy (dobehová brzda).

Stroje pre profesionálov ponúka aj značka Festool, v ktorej produkcii sú dva modely. Model Festool EHL 65 E-Plus je vďaka hmotnosti, ktorá je o 30 % nižšia ako iné porovnateľné elektrické hoblíky, ideálny ako montážny hoblík pre všetky lícovacie a dopasovávacie práce. Výkonnejší model HL 850 EB-Plus s 850-wattovým motorom dokáže zas to, čo nedokážu iné: drážkovanie (falcovanie) bez obmedzenia hĺbky a hobľovanie až k úplnému okraju hrany. Má totiž ojedinelé (patentované) jednostranné uloženie hobľovacej hlavy. Ojedinelý je aj systém výmeny špirálového noža bez nutnosti nastavenia obežnej kružnice – výrazne skracuje potrebný servisný čas. Tento model je nekompromisný vo výkone, manipulácii a hlučnosti. Vysokú záruku bezpečnosti pri práci umožňuje bezpečnostná rýchloúčinná elektronická brzda SSB.

Pre bezpečnosť vašej práce
– V blízkosti pracovnej plochy nikdy nenechávajte voľne pohodené handry, šnúry, špagáty a podobné predmety.
– Pri hobľovaní dbajte na to, aby hobľovacie nože neprišli do styku s klincami. Obrobok pred začatím práce skontrolujte a všetky klince z neho odstráňte.
– S hobľovacími nožmi zaobchádzajte opatrne.
– Pred spustením hoblíka skontrolujte pevné utiahnutie všetkých skrutiek, ktorými sú uchytené hobľovacie nože.
– Pri práci držte hoblík pevne oboma rukami.
– Prsty nedávajte do blízkosti pohyblivých častí hoblíka.
– Pred hobľovaním nechajte hoblík bežať chvíľu naprázdno a sledujte jeho správanie. V prípade vibrácií skontrolujte upevnenie hobľovacích nožov.
– Pred spustením nástroja skontrolujte, či sa brity hobľovacích nožov nedotýkajú obrobku.
– Pred priložením hoblíka k obrobku počkajte, kým sa nerozbehne na plné otáčky.
– Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od hoblíka (minimálne 200 mm).
– Pred akoukoľvek manipuláciou alebo nastavovaním nástroj vypnite, zástrčku sieťovej šnúry vytiahnite zo zásuvky a počkajte, kým hoblík úplne nezastaví.
– Do nátrubku na odvod triesok nikdy nevkladajte prsty. Pri hobľovaní mokrého dreva sa nátrubok môže upchať, uviaznuté triesky odstraňujte drevenou paličkou.
– Hoblík nikdy neodkladajte v zapnutom stave. Pred odložením ho vypnite a počkajte, kým úplne nezastaví.
– Po skončení práce hoblík vypnite a postavte ho na základnú dosku tak, aby sa brity hobľovacích nožov ničoho nedotýkali.
– Pri výmene hobľovacích nožov zásadne vymieňajte oba nástroje. V opačnom prípade dôjde k narušeniu vyváženosti hobľovacej hlavy a k vibráciám, ktoré skracujú životnosť hoblíka.
– Do hoblíka vkladajte iba originálne hobľovacie nože.

Miloš Moravčík
Foto: Bosch, Festool, Makita, Metabo, Narex, Protool
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.