elektricke brusky 1.
Galéria (7)

Elektrické brúsky 1.

Tam, kde nás čakajú možno hodiny úmornej ručnej práce s brúsnym papierom, nám môže pomôcť niektorá z pestrej ponuky elektrických brúsok.

Galéria

Pásové brúsky

Pásové brúsky majú zo všetkých brúsok najväčší úber (12 g/min). Brúsia drevo a iné materiály brúsnym pásom so šírkou 60 až 105 mm, čo ich predurčuje na rovinné brúsenie dosiek, trámov, lát a iných rovinných plôch, zriedkavejšie na odstraňovanie hrdze z kovových materiálov. Keďže ich nekonečný pás brúsi iba v jednom smere, brúsime nimi drevo v smere vlákna alebo dyhovania. Týmto spôsobom predídeme vzniku neželaných kruhových stôp, ktoré môžu na rovnej ploche zanechať rotačné alebo excentrické brúsky.

Nekonečný brúsny pás vedú dva valce, jeden z nich je hnací a druhý napínací (hnaný). Čelné pásové brúsky brúsia pásom menšej šírky (zvyčajne 50 mm). Pás sa otáča na kladke s malým priemerom na brúsnom ramene, upevnenom na prednej strane stroja. Takto dokážeme pásom dočiahnuť na miesta, kam sa iná brúska nedostane. Pásové brúsky s dlhším brúsnym ramenom, ale úzkym pásom (10 až 20 mm) môžu nahradiť rašpľu alebo pilník. Z toho dôvodu ich nazývame aj pásové pilníky.

Brúsivo a brúsne pásy

Brúsne pásy sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Aktívnou vrstvou sú zrná brúsiva. Ich ostré hrany oddeľujú pri posuve po brúsenom materiáli jemné častice – tzv. brusiny. Hrany aj celé zrná sa postupne opotrebúvajú a lámu, až sa napokon z nosného podkladu celé vylomia a ich funkciu preberajú ďalšie zrná. Brúsne zrná sú s nosným podkladom (špeciálnym papierom alebo tkaninou) spojené základným a krycím spojivom. Pásy určené na obrusovanie lakov sú potiahnuté špeciálnym povlakom, ktorý bráni predčasnému zalepeniu zŕn obrusovanou vrstvou farby alebo prachom. Zvyčajne je ním stearát vápnika s antistatickou úpravou. Druh a zloženie vrstiev zodpovedá brúsenému materiálu a typu brúsky, pre ktorú sú papiere určené. Na ich životnosť má vplyv pevnosť nosného podkladu a spôsob lepenia zŕn. Najviac používaným brúsivom je umelý korund.

Používa sa aj karbid kremíka, ten je však vhodný najmä na kovové a iné tvrdé materiály. Na trhu existuje množstvo ďalších materiálov, ktoré napríklad svojím zložením zabezpečujú lámanie použitých zŕn na predurčených miestach, čím vzniká v brúsnom nástroji efekt samoostrenia. Vďaka odlamovaným starým zrnám a ihlanovitej mikroštruktúre vytvárajú brúsne zrná ďalšie nové ostré vrstvy. Tým sa životnosť brúsneho materiálu niekoľkonásobne predlžuje.

Kompaktné pásové brúsky

Existuje niekoľko druhov pásových brúsok. Tie najmenšie majú príkon 600 W a ich hmotnosť je maximálne 2,5 kg. Brúsny pás je široký od 60 do 76 mm a brúsi materiál rýchlosťou 200 až 400 m/min. Základom takejto brúsky je väčšinou hliníková skriňa s elektromotorom, ktorý poháňa hnací valec prostredníctvom jedného alebo dvoch remeňov. V spodnej časti skrine je medzi dvoma valcami leštená klzná plocha, ktorá poháňa a zároveň vedie brúsny pás na opracovávaný materiál. Rýchlu a jednoduchú výmenu brúsneho pásu môžeme pri kvalitných brúskach väčšinou realizovať beznástrojovo prostredníctvom jednej poistnej páčky. Rýchlosť brúsneho pásu môžeme na väčšine brúsok plynulo elektronicky regulovať, čo nám umožňuje opracovávať aj iné materiály ako drevo. Na lepšiu manipuláciu môžeme na brúsky upevniť prídavné držadlo. To sa dá, samozrejme, odňať pri práci okolo stien a v stiesnených podmienkach. Na skvalitnenie pracovného prostredia a ochranu nášho zdravia sú brúsky vybavené vlastným alebo prídavným odsávaním. Textilný vak zachytáva väčšinu prachu, ktorý sa do neho vháňa silným ventilátorom. Alternatívou je pripojenie vysávača priamo na brúsku, čím šetríme čas potrebný na vyprázdnenie zberného vrecka, a takisto pomáhame znížiť prašnosť v pracovnom prostredí. Niektoré profesionálne brúsky majú zabudovaný mikrofilter, ktorého plochu tvoria lamely skladaného porézneho materiálu.

Vysoko výkonné pásové brúsky

Od kompaktných sa líšia najmä vyšším výkonom (od 600 do 1 200 W) a hmotnosťou (od 6 do 8 kg). Brúsny pás sa pohybuje rýchlosťou 170 až 320 m/min, výnimočne dokonca 500 m/min, čo je porovnateľné s kompaktnými brúskami. Rozdiel je však v tom, že brúsny pás pri výkonných brúskach má šírku 75, 100 alebo až 105 mm. Sila motora sa prenáša na hnací valec cez bezpečnostnú spojku. Lepšie vedenie zabezpečuje brúsna podložka, ktorá sa vkladá medzi spodnú dosku skrine a samotný pás. Tá prispieva k optimálnemu behu, zabraňuje nežiaducemu zaobľovaniu hrán počas brúsenia okrajov a napomáha udržať rovnomerný prítlak. Výkonnejší pri týchto brúskach je nielen motor, ale aj odsávanie. Brúsny prach sa rovnako ako pri kompaktných brúskach vháňa do zberného vrecka výkonným ventilátorom.

Výrobcovia kladú dôraz aj na ergonómiu prevažne obojručného držania. Na držadle umiestnenom v zadnej časti stroja je okrem spínacieho tlačidla aj regulátor, ktorým môžeme elektronicky plynulo meniť otáčky motora. Dnešní výrobcovia prihliadajú i na bezpečnosť, čomu sa prispôsobili vodiace rámy. Tie zamedzujú nakloneniu brúsky a ich jemné kefky zabraňujú poškrabaniu materiálu.

Okrem toho môžeme pomocou rámu nastavovať výšku stroja, a tým meniť výšku úberu. Praktickou pomôckou je aj zdvíhacie zariadenie, ktoré je súčasťou vodiaceho rámu a slúži na odkladanie brúsky v prípade, že ju nepoužívame. K niektorým brúskam sa dodávajú aj podstavce slúžiace na upevnenie stroja. Nimi môžeme prakticky zmeniť brúsku na stacionárne zariadenie. Podstavec využijeme najmä na opracovávanie menších obrobkov a prírezov, ktoré sa dajú pritlačiť rukou. Niektoré podstavce sa dajú kombinovať s paralelnými a uhlovými dorazmi.

Čelné pásové brúsky

Tieto náradia s príkonom 280 až 350 W patria k tým menším brúskam. Ich pás beží na čelne predsunutom ramene zakončenom kladkou malého priemeru, ktorá je uložená v ihlovom ložisku. Keďže majú štíhly tvar, dokážeme s nimi pracovať aj v ťažko prístupných miestach. Brúsny pás sa pohybuje v klinovitej dráhe a umožňuje brúsenie po oboch stranách klinu, napr. obe plochy úzkeho žliabku v materiáli súčasne. Oceníme ich pri pozdĺžnom brúsení, vybrusovaní krivkových výrezov, zabrusovaní okrajov doskových alebo parketových podláh, obrusovaní okenných rámov a drevených i kovových zábradlí zložitejšieho tvaru. Rovnako aj tieto brúsky môžeme použiť s podstavcom, ktorým stroj bezpečne uchytíme k pracovnému stolu do viacerých polôh – vodorovnej, zvislej či šikmej.

Pásové pilníky

Ďalším typom pásových brúsok je tzv. pásový pilník. Vďaka praktickému tvaru ho môžeme použiť aj na ťažko prístupných miestach, kde by sa inak dalo dostať len rašpľou alebo obyčajným pilníkom. Úzka, predĺžená predná časť nástroja slúži na brúsenie alebo odrezávanie ornamentov dreveného či kovového zábradlia, obrusovanie rámov, vybrusovanie drážok a dutín. Hnací valec poháňa pás (so šírkou 6 až 19 mm) cez kladku s malým priemerom, ktorá sa nachádza na prednom konci vymeniteľného ramena. Pásová jednotka s hlavou a ramenom je vzhľadom na os stroja výkyvná, čo prispieva k optimálnemu využitiu a držaniu náradia. Samozrejmosťou je nastavenie otáčok, takže vhodne zvoleným brúsnym pásom možno brúsiť okrem dreva aj kovy, plasty alebo keramiku.

Text: Milan Bohunický, Ing. Miroslav Dobias
Foto: Bosch, TTS Slovakia
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje