Šetriť energiami vie každý, otázne je, či chceme

LED žiarovky
Zdroj: Imagebank

Dobrých rád, ako doma šetriť energiami, v posledných rokoch pribúda. Správať sa ekologicky je jednoducho trendom. Od čítania múdrych rád je k ich realizácii však predsa len ešte ďaleko. Otázne teda je, či tak aj chceme urobiť. Svetlo a teplo totiž mnohí z nás považujú za samozrejmosť. Zároveň čoraz viac spotrebičov a šikovných domácich pomocníkov nás vedie k stále vyššej spotrebe energií. „Práve moderné technológie nám pritom vedia vytvoriť domáce pohodlie a zároveň nám môžu ušetriť nielen samotnú energiu, ale aj čas a peniaze. Stačí naučiť sa správne ich využívať,“ hovorí Peter Kučera, riaditeľ sekcie predaja hromadný trh spoločnosti SPP, s ktorým sme sa rozprávali o tom, že energetická efektívnosť nie je len fráza, ale týka sa každého z nás a každý z nás ju vie aj dosiahnuť.

Čo znamená „byť energeticky efektívny“?

V prvom rade využívať plyn či elektrinu rozumne a tam, kde je to čo len trochu možné, sa ich snažiť šetriť. Asi nie je veľa z nás, ktorých by mama už v detstve nenaháňala, aby sme po sebe zhasínali svetlo, keď odchádzame z izby. Či si to uvedomovala, alebo nie, učila nás energetickej efektívnosti. Samozrejme, ide o oveľa viac. V tejto oblasti však jednoznačne platí staré známe, mysli globálne, konaj lokálne. Pozor by sme si tak mali dať už pri výbere bývania. Nesprávne rozhodnutie sa nám totiž negatívne vráti v dlhodobých nákladoch.

Na čo si dať pozor?

Technický stav kupovanej nehnuteľnosti výrazne ovplyvní naše ďalšie náklady na údržbu a celkový chod domácnosti v nadväznosti na spotrebu energií. Dôležité sú detaily, ako je statika, stav izolácií či tepelné mosty. SPP preto nielen svojim zákazníkom ponúka službu Inšpekcia budov alebo Termovízne meranie, v rámci ktorej detailne preveríme celkový technický stav ich nehnuteľnosti. V prípade firiem realizujeme tzv. energetický audit s cieľom zadefinovať možnosti šetrenia energiami. A úspory v rozpočte sú jednoznačne vítané, tak zo strany domácností, ako aj veľkých spoločností. Naším cieľom nie je učiť teóriu, ale pomáhať našim zákazníkom reálne šetriť energiami, časom aj peniazmi.

Ak už bývame, ako ešte môžeme ušetriť?

V SPP napríklad pomáhame zákazníkom s nastavením správnej distribučnej sadzby. To znamená okamžitú úsporu na poplatkoch. Navyše málokto si je vedomý, že už znížením teploty v interiéri o jeden stupeň dosiahneme úsporu 6 % energií. Výmenou starého plynového kotla za nový ušetríme dokonca 10 – 15 % energií. A keď sa vrátim k zhasínaniu, nedá mi nespomenúť, že začať šetriť energiami môžeme aj vďaka žiarovke. V rámci SPP sprostredkúvame našim zákazníkom napríklad tzv. CRYSTAL LED žiarovky, ktoré sú schopné ušetriť až 90 % energie pri svietivosti 40-tisíc hodín.

LED žiarovky
SPP

Ak toto všetko už máme za sebou, čo ďalej?

Poviem to takto, múdri ľudia dnes majú smart domácnosti. V rámci SPP SMARTHOME budujeme tzv. inteligentné domácnosti, vďaka ktorým môžeme regulovať teplotu, osvetlenie či kamerový systém aj na diaľku. Navyše nás vďaka detektorom dymu a plynu dokážu ochrániť aj pred prípadnými pohromami. Nejde o žiaden nedostupný luxus. Bezdrôtové riešenia umožňujú premeniť akúkoľvek domácnosť na inteligentnú, bez obávaných hrubých stavebných úprav. Stačí mať Wi-Fi pripojenie. SPP SMARTHOME je možné budovať postupne. To nám umožňuje rozložiť si náklady na dlhšie obdobie. Sú to riešenia, ktoré sa oplatia. Zorientovať sa v ponuke služieb SPP každému pomôžeme, či už osobne, prostredníctvom e-mailu, alebo telefonicky.

SPP SMARTHOME
SPP

Informácie sú tiež k dispozícii na našej webstránke www.spp.sk.

ZDROJ PR článok spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s.