ako na vymetanie komina
Galéria (15)

Ako na vymetanie komína

Pri kúrení drevom, uhlím či briketami sa žiadny komín nezaobíde bez pravidelného čistenia a kontroly. Najmä v prípade, ak jeho ťah nie je ideálny. Ak si na túto prácu nepozývame odborníka v čiernej uniforme, nezabúdajme na dôležité detaily.

Galéria

vymetanie komína
, vymetanie komína
pásová brúska, údržba,
pásová brúska, údržba,
pásová brúska, údržba,
pásová brúska, údržba,
pásová brúska, údržba,
pásová brúska, údržba,

UROB SI SÁM
náročnosť: **

čas: 1 hodina
náklady: 0 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

Kontrolný zoznam

NÁRADIE
► vymetací drôt
► kefy s oceľovým vlasom
► zrkadielko
► lopatka

dobrá rada

Pozor na decht
Ak sa v komínovom prieduchu vytvára na stenách lesklý, lepivý film, ide o výstražný signál, pri ktorom by ste si na riešenie problému mali pozvať odborníka.

Aj keď príčinou môže byť nevhodné palivo či prevádzka kotla, najčastejšie sa možno s problémom stretnúť pri pripájaní moderných spotrebičov k starému komínu. Ich spaliny majú nižšiu teplotu, vyžadujú silnejší ťah, a tak sa steny komína rosia. To môže v dlhodobej prevádzke napáchať vážne škody.

PRACOVNÝ POSTUP

1. NAHLIADNUTIE
Cez vymetacie dvierka nazrieme do päty komína. Ak namiesto suchých sadzí nájdeme kondenzát, upozorňuje na vlhké palivo, slabý ťah či intenzívne zrážky.

2. KEFA
Na vymetací drôt naskrutkujeme kefu, ktorej priemer zodpovedá komínu. Oceľová kefa patrí do tehlového či šamotového prieduchu, antikorová do antikorového.

3. VYMETANIE
Cez vrchné vymetacie dvierka ťahavým pohybom uvoľňujeme sadze. Počúvame pritom, ako sa sypú k päte komína. Postupujeme pomaly, rozvážne.

4. HLAVICA
Pohľadom cez výlez prekontrolujeme nadstrešnú časť. Rozpadnutá hlavica či silne rozrušené komínové teleso vyžadujú naplánovanie opravy.

5. TELESO
Skontrolujeme podstrešnú časť komína. Hľadáme stopy po zatekaní zrážok a narušenie celistvosti komínového plášťa. Chyby utesníme.

6. VYBERANIE
Cez spodné dvierka vyberieme z komína sadze a zabalíme ich do komunálneho odpadu. Pomáhame si lopatkou, dýchacie cesty chránime respirátorom.

7. KONTROLA
Zrkadielkom nahliadneme do prieduchu, aby sme skontrolovali, či je komín čistý. Odhalené nedostatky odstránime, dvierka dôkladne plynotesne uzavrieme.

8. DYMOVOD
Zo spotrebiča pripojeného ku komínu odmontujeme dymovod. V niektorých prípadoch je potrebné rozobrať ho na niekoľko častí.

9. ČISTENIE
Dymovod prečistíme drôtenou kefou zodpovedajúceho priemeru. Po čistení skontrolujeme jeho celistvosť a mieru postupu korózie.

10. ZOSTAVENIE
Vyčistený dymovod zostavíme do pôvodného stavu. Dbáme pritom na dôkladné zasunutie a upevnenie, aby sa nemohol pri prevádzke odpojiť.

11. ZÁPIS
Do prevádzkového zošita si poznačíme informácie o vykonanej údržbe. To nám pomôže pri plánovaní ďalšieho čistenia.

V nevymetenom komíne sa môžu vznietiť sadze, pričom vznikajú vysoké teploty. Mnohé komíny sú zastarané a nedisponujú dostatočnou odolnosťou proti vysokým teplotám spalín a pri vyhorení sadzí sa zvyšuje riziko vzniku požiaru. foto: Slavomír Špak

dobre vedieť

ťah komína
Neexistuje žiadny zázračný doplnok, ktorý by dokázal zvýšiť ťah existujúceho komína. Ak neprichádza do úvahy jeho predĺženie alebo vyfrézovanie na väčší priemer, uvažovať možno iba o stavbe nového komína či výmene spotrebiča.

kruhové vložky

Nie vždy je pre nový komín nutné robiť rozsiahle stavebné úpravy. Ak prichádza do úvahy montáž z exteriérovej strany fasády, nemusí to narušiť chod domácnosti.
Tvar komínového prieduchu a hladkosť jeho povrchu výrazne ovplyvňujú ťah komína. Ideálom je kruh s hladkým povrchom, tragédiou je uhnutý, nevyškárovaný štvorcový komín z tehál. I malá vrstva sadzí je v komíne bariérou.

komínová hlavica
Plechová komínová hlavica dokáže ochrániť starý tehlový komín bez odtokovej záchytky pred zrážkovou vodou. Má však negatívny dosah na ťah.

prieduch
Neplatí pravidlo, že čím väčší prieduch, tým lepší komín. Ak spaliny nedokážu vyhriať steny prieduchu nad teplotu 65 °C, pary zo spalín na nich budú kondenzovať a ani ťah nebude ideálny. Parametre komína musia zodpovedať spotrebiču, pre ktorý sa plánuje.

izolácia
Komíny s vrstvou tepelnej izolácie majú pri prerušovanom kúrení čistejšiu prevádzku ako staré komíny bez nej. Spalinám trvá podstatne kratší čas, kým vyhrejú steny komína na prevádzkovú teplotu.

Text a realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Satanisko says:

  Radšej by som vymetal iné komíny.

 2. marcela says:

  ano nie nad dobre vymeteným komínom,aj dva krát za den.

  1. Ladislav Varga says:

   a to myslíš na aký komín marcela?Medzinožný?

   1. kubo says:

    Marcelka má na mysli, komín čo má medzi palcami na nohách.nechytaj ma za kolienka, tam je samá kosť, ale ma chyť hore vyššie tam je mäsa dosť, tam je mäsa dosť…………………

 3. PeterH says:

  Nerezové komíny zásadne vymetáme umelohmotnou kefou. Kovové kefy poškodzujú ich povrch a znižujú životnosť.Takže žiadne nerezové čistíme nerezovou a podobné vychytávky. Pozor na Vyhlášku MV SR č. 401/2007.

 4. peter says:

  ten mladik s tou kefkou pri tom zadechtovanom cude chcel akoze co robit? 😀

 5. Anonym says:

  Pre pripadne odskodnenie poistovnu zaujima len oficialne odborne cistenie ko i arskou firmou je to v zmysle zakona….

  1. sedliačka says:

   Presne! Ak vám zhorí dom a nemáte odbornú a písomne potvrdenú revíziu, môžete si do toho komína fúkať!

   1. Pelo says:

    Ak mi zhori dom, tak aj s reviznou spravou

 6. odro says:

  podla vyhlasky 401/2007 Zz:
  Pravidelnú kontrolu a čistenie komínového telesa môže vykonávať užívateľ rodinného domu alebo inej stavby alebo ju môže vykonávať prostredníctvom osoby odborne spôsobilej, kominár alebo revízny technik komínov.

  je tam vsade slovo alebo. to znamena ze pravidelnu kontrolu a cistenie numusi robit len kominar…

  mal by sa viest ale zaznam…

  1. ja says:

   Z vlastnej skusenosti viem ze komin je do vtedy dobri kim tam nepride kominar a preto sa aj ludia boja volat kominara

 7. Mato says:

  Mne sa osvedčilo používať preventívne chemický odstraňovač sadzí,stačí hodiť do rožeravenej pahreby 1-2 sáčky a je to naozaj badať, že kómín netreba čistiť tak často mechanicky kefou.

 8. Ivan says:

  Clanok vyborny, velmi mi pomohol, aj komentare pomohli, vdaka!

 9. Judita Zrutska says:

  Prosim o radu. Zasekla sa ocelova kefa v prieduchu v krbe. Dnu vošla von nejde. Pravdepodobne bol vetsi priemer než mal byť. Pomôže akákoľvek rada. Ďakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje