REVOLÚCIA NA ZÁHRADE: Ako ošetriť drevo 3x rýchlejšie a lacnejšie.

REVOLÚCIA NA ZÁHRADE: Ako ošetriť drevo 3x rýchlejšie a lacnejšie.

Po zime nás čaká natieranie plotu a ďalších drevených predmetov v našich záhradách. Ako na drevené materiály nám poradí Mgr. Ivo Prokel, dizajnér a odborník na drevo a drevený nábytok.

Čo je hlavným nepriateľom dreva?
Pokaziť radosť z nového dreveného nábytku nám môže veľa vecí. Bez ochrany drevo samo o sebe vykazuje nežiadúce farebné zmeny. Na vonkajšie drevo ďalej pôsobia poveternostné vplyvy ako je voda a UV žiarenie. K tomu pridajme drevokazný hmyz, huby spôsobujúce hnilobu, rôzne plesne a krása dreva môže byť čoskoro poškodená.

Ako by sme sa teda mali starať o drevo, aby vydržalo dlho krásne?
V prípade prípravkov na starostlivosť o drevo sa môžeme stretnúť s rôznymi farbami, emailami, lakmi, lazúrami a ďalšími impregnačnými výrobkami. Pre laika nemusí byť jednoduché sa v nich zorientovať. Pritom chceme všetci to isté. Kvalitne ochrániť majetok, za čo najlepšiu cenu.
Ja na ochranu a starostlivosť o drevo odporúčam Profi olejovú lazúru.

Prečo by sme mali zvoliť Profi olejovú lazúru a nie tú klasickú?
Pretože s ňou šetríme. Náš čas a naše peniaze. S Profi olejovou lazúrou natierame drevo iba 1x. Nie je potrebné vykonávať 2 alebo dokonca 3 nátery ako je to pri klasických lazúrach. S Profi olejovou lazúrou je ochrana dreva rovnaká už pri jednom natretí a tým sa práca stáva 3x rýchlejšia.
Navyše výdatnosť, teda plocha, ktorú sme schopní s ňou natrieť, je o dosť vyššia ako pri klasickej lazúre. Profi olejová lazúra ďalej obsahuje vysoko kvalitné prírodné oleje, ktoré vsiaknu do dreva a tým vytvára silný ochranný štít.
A ešte je potrebné spomenúť ďalšiu ojedinelú vlastnosť Profi olejovej lazúry, pretože vďaka svojmu zloženiu je možné ju použiť aj na čerstvé nesušené drevo, čo je obrovská výhoda oproti klasickým lazúram.
Na základe týchto dôvodov patrí natieranie s olejovou lazúrou medzi najkvalitnejšie, ale aj najekonomickejšie spôsoby, ako ošetriť drevo.

Ako postupovať pri natieraní?
Starý náter či nečistoty odstránime kefou, brúsnym papierom alebo brúskou. Prach utrieme handričkou. Dobrá príprava je dôležitá ako samotné natieranie.
Samozrejme platí, že ak je natieraný predmet určený do exteriéru, kde predpokladáme možnosť napadnutia plesňami alebo drevokaznými hubami, tak je vhodné pred samotným náterom použiť pod Profi olejovú lazúru fungicídne napúšťadlo, napr. Lignostop či Fungistop.
Samotný náter lazúry vykonávame štetcom. Nanášame silnejšiu vrstvu, avšak tak, aby na povrchu zostala súvislá vrstva, ktorá nesteká a nevytvára kvapky. Vďaka prírodným olejom sa lazúra krásne vpije do dreva a tým vytvára silný ochranný štít. Ak nám cca po polhodine zasychania zostali na povrchu prípadné zvyšky nevsiaknutej lazúry, tak ich následne odstránime suchým štetcom alebo starou handrou. Na povrchu sa zvýraznia letokruhy a vyznie prirodzený charakter dreva. Povrch je dokonalý. V tomto profi olejová lazúra exceluje.

Ako dlho nám náter vydrží, než ho bude treba opäť renovovať?
Povrchové úpravy dreva v interiéroch môžu fungovať niekoľko desaťročí, v exteriéroch je však situácia zložitejšia. Závisí na konkrétnych podmienkach. Silným činiteľom je UV žiarenie, takže ak na drevo pôsobí priame slnko, životnosť je nižšia, než na menej exponovaných miestach. Všeobecne sa dá povedať, že pri dodržaní správneho postupu náteru drevo ošetrené Profi olejovou lazúrou vydrží minimálne 4 až 5 rokov a tam, kde nesvieti slnko tak samozrejme aj dlhšie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteA čo deti? Je Profi olejová lazúra vhodná aj na detský nábytok?
Áno, táto lazúra je vhodná tiež k náteru detských hračiek, ihrísk a detského nábytku. Spĺňa všetky potrebné normy a naviac je vyrobená z prírodne obnoviteľných zdrojov.

Tak si to zhrňme. Aké výhody nám dáva práca s Profi olejovou lazúrou?
Náter vykonávame iba raz, oproti 2 až 3 náterom klasickou lazúrou. Nemusíme čakať na zaschnutie. Práca, ktorá predtým trvala dni, trvá s Profi olejovou lazúrou len niekoľko hodín.
V kombinácii s vysokou výdatnosťou, možnosťou náteru priamo na čerstvé nesušené drevo a absolútne jednoduchú renováciu náteru sa tak natieranie stáva veľmi ekonomické.

Viac informácií sa dozviete na stránkach výrobcu www.colorlak.sk

PR článok spoločnosti: COLORLAK SK, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.