image 47558 25 v1
Galéria (6)

Postavte si prístrešok pre auto

I vaše auto si zaslúži strechu nad hlavou. Nielen garáž, ale i prístrešok na auto spoľahlivo ochráni kapotu pred krúpami alebo UV žiarením, ktoré povrchu žiadneho auta dlhodobo neprospieva.

Galéria

Prístrešok pre auto
Prístrešok pre auto
Prístrešok pre auto
Prístrešok pre auto
Prístrešok pre auto

Aký prístrešok vybrať?

Na trhu existuje veľký výber hotových drevených alebo hliníkových konštrukcií. Materiál prispôsobte štýlu domu a záhrady. Drevený prístrešok na auto bude na rozdiel od hliníka potrebovať pravidelnú údržbu a ochranný náter ešte pred stavbou. Práca s hliníkovým prístreškom na auto bude jednoduchšia a ľahšia, drevo však v exteriéri vyzerá prirodzenejšie.

Vyberte správne miesto

Ešte predtým, než si vyberiete prístrešok a začnete ho stavať, mali by ste mať jasno v tom, kde bude prístrešok stáť a koľko vozidiel sa pod neho má zmestiť. Štandardom je dĺžka 5 metrov, šírka 3 metre a výška 2,8 metrov pre jedno auto. Myslite i na rezervu a dostatok miesta na parkovanie. Dôležité je nezabudnúť na ohlásenie stavby a získanie stavebného povolenia. V prípade rozsiahlejších stavieb nad 25 m² musí byť táto povinnosť splnená. Spravidla platí, že povolenie na prístrešok je možné získať jednoduchšie, než napríklad na výstavbu garáže.

Čo pripraviť pred stavbou?

Prístrešok na auto môže byť montovaný z vopred pripravenej konštrukcie, alebo postavený podľa individuálne vytvoreného plánu. Ideálne je, ak bude potrebný materiál a prvky na konštrukciu pripravené do požadovaných rozmerov už pri samotnom nákupe.

V opačnom prípade je nutné všetky časti pred skracovaním a rezaním niekoľkokrát premerať. Pri samotnej stavbe je dôležité sa riadiť podľa plánu alebo návodu a pôdorys presne vymerať.

Dobre zmontovanú základovú dosku musí tvoriť pevná, vodorovná plocha. Najlepšie, ak to bude betónová doska alebo zámková dlažba. Variantom je aj použitie zemných skrutiek do dreva s pripevneným samonosným roštom. Vopred si premyslite, či zvolíte asfaltovú strešnú krytinu, plastovú strešnú krytinu alebo plechové krytiny pre váš nový prístrešok. Na strechu môžete použiť aj bitúmenové dosky, sklolaminátové vlnité dosky alebo trapézové plechy.

Ako postaviť prístrešok na auto?

Pri prvom kroku sa vykopú jamy pre štyri základové pätky, ktoré by mali siahať do nezamŕzajúcej hĺbky, teda minimálne do hĺbky 60 cm. Tým sa zabezpečí stabilita stavby i v zimných mesiacoch. Na dno sa nasype menšia vrstva štrku, zaleje sa betónom, do ktorého sa umiestnia oceľové kotviace prvky a na ne sa nasunú nosné stĺpy. Betón je potrebné nechať 4-5 dní schnúť, až potom je možné znova pokračovať v stavbe.

Z dvoch stĺpov, dvoch vzpier a jednej väznice – vodorovný trám – sa pripraví predný a zadný trám. Väznica sa pripevní na hornú časť stĺpa, pričom je dôležité používať vodováhu a medzi týmito prvkami dozerať na 90° uhol. Medzi pripevnenú väznicu a stĺp sa vloží vzpera a každé spojenie sa zaistí vždy minimálne na dvoch miestach z oboch strán. Pred samotnou montážou trámov sa do stĺpov vyvŕtajú otvory na kotviace prvky. Zadné stĺpy by mali byť minimálne o 10 cm nižšie než predné, aby sa zachoval dostatočný spád prístreška.

Trámy sa postavia na kotviace prvky v pätkách a priskrutkujú sa. Na vztýčenú konštrukciu sa umiestnia okrajové krokvy, ktoré spoja predný trám so zadným. Medzi takto nasadené okrajové krokvy a stĺpy sa vložia vzpery a opäť sa pripevnia na dvoch miestach z každej strany. V prípade, že nie je zaistená žiadna odchýlka sa na väznice môžu pripevniť ostatné krokvy. Dôležité je dodržiavať medzi nimi rovnakú vzdialenosť.

Podrobnejší návod Ako postaviť prístrešok na auto, zoznam materiálu a potrebného náradia si prečítajte na webe hornbach.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje