Ako na kuchynský ostrovček

image 36491 25 v1

Ak plánujete novú kuchyňu, určite rozmýšľate, ako to urobiť čo najlepšie, najpraktickejšie, krásne a trendy. Po prelistovaní pár katalógov zistíte, že toto všetko môže vykúzliť práve kuchynský ostrovček.

Možno skôr poznáte pojem „varný ostrov“, ale do podmienok väčšiny kuchýň sa lepšie hodí výraz „ostrovček“. Samozrejme, ide o menšiu či väčšiu samostatne stojacu plochu, spravidla v strede kuchyne – môže vyzerať rôzne, dá sa vytvoriť viacerými spôsobmi. Záleží od priestoru v kuchyni, od vkusu gazdinky a výšky plánovaných nákladov.

Ostrovček v malej kuchyni

Aj v menšej kuchyni si môžete dovoliť takýto „ostrovček“. Ak nájdete priestor, v ktorom je možné oddelene od kuchynskej linky umiestniť dosku veľkosti menšieho stola, (stačí polovica štandardného kuchynského stola), máte vyhraté. Keďže je takýto ostrovček malý, musí zaujať materiálom a dizajnom. Ideálna je doska z masívneho dreva – čím hrubšia, tým lepšia, s povrchovou úpravou ladiacou s kuchynskou linkou alebo práve naopak – vytvárajúca kontrast alebo neprehliadnuteľný akcent. V menšej kuchyni sa snažte zachovať voľný priestor aspoň opticky – bolo by dobre takúto dosku umiestniť len na ľahkú konštrukciu a „nenatlačiť“ tam skrinky alebo police, no nad ostrovček môžeme zavesiť, či nainštalovať jedno alebo viac svietidiel.

Detaily, ktoré zvýraznia charakter kuchyne aj kuchára

Pri dekorovaní plochy malého ostrovčeka rozhodne platí „menej je viac“. Dajte vyniknúť jednoduchému kvetináču s kuchynskými bylinkami, dizajnovému stojanu na nože alebo vašej obľúbenej kanvici. Vznikne tak krásny kúsok štýlovej kuchyne, pri ktorom môžete krájať, listovať v obľúbenej kuchárskej knihe alebo počas väčších návštev či party – aj servírovať jedlo. Ak doplníte ostrovček trendovou stoličkou, nie je problém pri tom popíjať kávu či sledovať posledné fotky vašich obľúbených foodblogerov.

Neobmedzené možnosti veľkej kuchyne

Máte vo svojej terajšej či plánovanej kuchyni viac priestoru? Nelimitujte sa a vytvorte ostrov, ktorý bude disponovať hneď viacerými funkciami. Pracovná doska ostrovčeka by mala ladiť s doskou kuchynskej linky – ide o väčšiu plochu a nemala by narúšať celkový vzhľad kuchyne ako celku.

Vrchná doska môže byť viacúrovňová – dokonalý efekt vytvára zvýšená časť, ktorá imituje barový pult. V kombinácii s vyššími stoličkami na tejto strane ostrovčeka sa zaručene vytvorí priestor, kde sa pri varení stretne celá rodina alebo môžete niečo pod zub pripraviť priamo pri rozhovore s priateľkami.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePri plánovaní ostrovčeka nezabudnite na prívod elektriny – poraďte sa s odborníkmi a pýtajte sa na výsuvnú elektrickú lištu. Budete ju potrebovať aby ste mali kam zapojiť mixér, smoothie-maker či gril. Je ukrytá v pracovnej doske ako nenápadný krúžok, ktorého stlačením sa lišta vysunie a zásuvky sú k dispozícii. Samozrejme, nezabudnite na dostatočné osvetlenie.

Buď svetlo!

Maximálny vizuálny efekt dosiahnete umiestnením viacerých rovnakých svietidiel nad ostrovčekom. Nadčasové, a práve teraz najviac aktuálne, sú lampy v industriálnom alebo technickom štýle. Prácu uľahčí i ďalšia menšia, flexibilná pracovná lampička dávajúca svetlo tam, kde ho práve potrebujete. Na ostrovček si pokojne vyložte to, čo chcete mať po ruke – okrem čerstvých byliniek v kvetináčoch i stojan s varechami, dekoratívne dózy, misu s ovocím či stojan s koreniami.

Vytvorte tú správnu atmosféru!

Spodnú časť ostrovčeka môžu tvoriť skrinky, zásuvky alebo otvorené police s košíkmi (prútené, plastové, drôtené). V prípade, že svietidlá nad ostrovčekom netvoria súčasť imidžu kuchyne a ťahá vás to k retro štýlu, určite využite priestor nad ostrovčekom na zavesenie starostlivo vybratých kuchynských potrieb – nešetrite na kvalite, materiáloch a vzoroch– len dobre zvolené kúsky vytvoria tú správnu atmosféru. Čo vidíte, keď zavriete oči? Medený riad ako v zámockej kuchyni? Odlesky nerezových nádob a nástrojov v kuchynskom „techno“ štýle? Alebo vecičky ako z dedinskej chalúpky? Panvicu na palacinky so správnou patinou? To všetko vám dovolí vytvoriť váš, áno len a len váš kuchynský ostrovček…

A čo je najlepšie, realizáciu ostrovčeka zvládnete aj sami, prípadne s malou pomocou šikovných priateľov či remeselníkov. Začnite rozmýšľať a kresliť, úspech je zaručený.

ZDROJ PR článok spoločnosti Gurkuda, s.r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.