image 28268 25 v1
Galéria (8)

Čo očakávate od záhradného kozuba? Aké funkcie má spĺňať?

Chcete oheň s posedením? Je potrebné ohnisko položené nižšie. Sporák s varnou doskou? Má mať primeranú výšku od 78 do 95 cm podľa výšky obsluhovateľa. Kotol na varenie? Musí byť otočný, aby sa dal z ohňa ľahko odsunúť.

Galéria

Pred výberom krbu
Pred výberom krbu
Pred výberom krbu
Pred výberom krbu
Pred výberom krbu
Pred výberom krbu
Pred výberom krbu

Jednoduchý a populárny

Zaužívaná forma záhradného krbu. V dolnej časti je úmerne využitý aj priestor. Trochu neútulne pôsobí masívna kamenná ohrádka na pracovnej ploche. Pri väčšom počte účastníkov sa prejaví nedostatok miesta na uloženie náčinia aj pohárikov. Asi by bolo vhodné pracovnú plochu pravidelne ukončiť, aby sa sem dali ukladať grilovacie potreby, riady. Sivá betónová plocha korešponduje so sivou výplňou škár a dymovodom. Kamenárska práca v jemnejšom prevedení umožnila aj vyhotovenie úmerne tenkých stienok medzi dolnými klenbami.

Priam flinstonovský

Masívne pôsobiaca zostava krbu, pece na pizzu, sporáka a rúry na pečenie. Použitím kameňa sa zablokoval priestor pod pracovnou plochou. Rúra sporáka ostala bez povrchovej úpravy, čím vypadla z kontextu zostavy. Pri použití kameňa na drobné dielo architektúry treba voliť úmernú veľkosť prvkov, aby sme sa vyhli dojmu ťažkosti a vážnosti, niekedy i hrubosti v spracovaní. Použité tehly ale vhodne zmierňujú masívnosť celku. Vytvárajú šnúru perál na veľkých kameňoch.

Červený tehlový

Krb s možnosťou meniť výšku grilovacieho roštu. Samotné ohnisko krbu je praktické, bezpečné, lebo je zapustené asi 7 cm pod hranou pracovnej plochy, čo je dobré, lebo pri mohutnom kúrení takmer nehrozí, že by pri obsluhe grilu vypadlo horiace poleno. Použitie starých tehál v dôslednej tektonike skladby vytvára remeselne dokonalé dielo. Tehly umožnili aj jednoduché pravdivé vybudovanie ník na palivo. Klenbička nad dvierkami pizzovej pece sa celkom nevydarila. Oblúk krbu zo šamotiek dynamicky pretína rad červených tehál nad ním, zatiaľ čo oblúk nad pizzovými dvierkami nepresvedčivo až nesmelo vykúka do škáry. Zato skladba z tehál je dôsledne držaná na celú tehlu a poltehlu, ako robili kedysi dobrí murári. Horná rímsa je taktiež z tehál, klasicky opticky ukončuje dielko. Tehly, na rozdiel od kameňa, sú pre pece adekvátnejšie, akési mäkšie. Prapodstata je v tom, že hlina a neskôr z nej vyrobená tehla v plameni spevnie, kamaráti sa s ním. Kameň sa ohňa až na sopečné druhy „bojí“, lebo v ňom puká. Ďalšou výhodou tehál je, že sa na nich ľahšie uchytí zeleň, machy. Už o 2 – 3 roky má tehlová stena patinu a ľahko splynie s okolím. Kameňu to trvá podstatne dlhšie.

Praktický a funkcionalitický

Jednoducho a tvrdo funkcionalisticky riešená zostava kozuba. Mokrá pracovná plocha, varná plocha, suchá pracovná plocha. A vtipne ukrytý varič na zavesenom kotle. Čierny obklad z drobného kameňa ostrejšie kontrastuje s načervenalou farbou šamotových prvkov. Veľmi účelné je rozmiestnenie a uzatváranie priestorov na grilovacie potreby. Varič pri krbe je plynový, vsunutý z boku do šamotového útvaru. Technicky účelný varič je ukrytý v kruhovitom útvare, akoby v kvete, ktorý ho zároveň chráni pred vetrom. Varič i bombu možno pri nepoužívaní upratať do bezpečia. Ostré hrany rohov môžu byť nepríjemné. Pri grilovačkách sa neraz stane, že jemná motorika pohybu dospelých je vplyvom konzumácie istých tekutých látok narušená. Na bezpečnosť tiež treba dbať.

Menší, jednoduchý

Možno ho vyhotoviť zo šamotu a ľahko spracovateľného materiálu pórobetón (odborne plynosilikát). Dostatok pracovných i odkladacích plôch okolo celého krbu umožní aj väčšej spoločnosti neobmedzene komunikovať, stmeliť sa. Iné tradičné krby sa obvykle nachádzajú pri stene, čím nadobúdajú divadelný charakter. Grilovači sú ostatnej spoločnosti otočení chrbtom. Takého faux pas sa pri tomto krbe nedopustíte.

Kvalitne vyhotovený

Remeselne dobre zvládnutá zostava krbu i sporáku s pecou. Použitím nových tehál vzniká ostrý tvar. Keďže novodobé dierované tehly sa nedajú jednoducho rozrezať, musela byť na rohu – dolu pri nike a bočnej stene – tehla rozrezaná tak, že vznikla priebežná škára. Je to na úkor estetiky tehlového muriva, ale iné riešenie nie je naporúdzi. Mokrá časť pracovnej plochy bude pristavaná, voda je už zavedená. Nevýhodou nových tehál je aj ich rôzna farebnosť, niektoré tehly začnú akoby svietiť, iné zošednú a zblednú.

Text: Ing. arch. Vladimír Institoris
Foto: Krbex, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. mm says:

    Celkovo by som to zhodnotil ako pekne prevedené práce pri šiestich obrázkoch,na siedmom účelné.Mne sa osobne najviac páči vyhotovenie na treťom obrázku(vodorovná lišta), čo sa týka veľkosti a účelnosti vyhotovenia.Krbová časť má všetko čo patrí ku grilovačke a príjemnému posedeniu: ohniskovú časť,zabudovaná voda na pracovnom stole,efektne riešené skrinky na jedálenský servis,príručný stolík na hotové jedlo,pod krbom zrejme priestor na drevo a zdá sa,že aj kôš na odpad alebo miesto pre plynovú bombu a varič.Ako vidieť z obrázku, zhotoviteľ tohto diela má dobrú predstavu a vedel presne,čo takýto priestor potrebuje k príjemnému oddychu.Pokiaľ je vidieť z obrázku je to ,,dizajnovo,,perfektne zladené a vyhotovené práce sú tak isto na jednotku.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.