Kvíz: Čo urobí z vášho domu zdravší?

Tohtoročná celosvetová pandémia nám pripomenula význam vlastného zdravia. Vzhľadom na to, že až 90 % času trávime vo vnútri budov, je absolútne nevyhnutné v nich vytvárať zdravé prostredie, eliminovať škodlivé aspekty a udržiavať optimálnu klímu. Viete čo môže prostredie aj u vás doma zlepšiť a čo, naopak, zhoršiť? Otestujte sa. Všetci, ktorí sa zúčastnia kvízu, budú zaradení do žrebovania o ročné predplatné časopisu Urob si sám a praktický batoh od spoločnosti Baumit.

1. Aká obvodová stena domu je podľa výskumu VIVA parku najvhodnejšia na vytvorenie tepelnej pohody v interiéri?

Správne! Nesprávne!

VIVA park už viac ako 3 roky skúma vplyv rôznych materiálov a ich kombinácií na vnútorné prostredie. Za toto obdobie vyhodnotil viac ako 5 miliónov údajov. Zistenia z tohto výskumu hovoria jasne. Z hľadiska tepelnotechnických vlastností najlepšie dopadli dom z tehly hrubej 25 cm, zateplenej bielym penovým polystyrénom s hrúbkou 18 cm a dom s betónovou stenou hrubou 18 cm, zateplenou bielym penovým polystyrénom s hrúbkou 20 cm.

2. Aký typ omietky najlepšie reguluje vlhkosť v interiéri?

Správne! Nesprávne!

Vápenné omietky, napríklad Klima omietky Baumit, majú najvýraznejšiu schopnosť regulovať vlhkosť v interiéri – 3-krát lepšie ako sadrová omietka a 1,5-krát lepšie ako vápennocementová omietka. Dokonca má sorpčné vlastnosti podobné hlineným omietkam.

3. Omietka dokáže toho naozaj veľa, ale jednu vec predsa len nie. Viete, ktorá to je?

Správne! Nesprávne!

Vápno dokáže likviduje baktérie – aj tie, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, reguluje vlhkosť, vďaka čomu nie je problém v interiéri dosiahnuť optimálnu a zdraviu prospešnú vlhkosť medzi 40 až 60 %, má dezinfekčné účinky, ničí plesne.

4. Jedným z najčastejších látok škodlivín v interiéri je formaldehyd. Viete, čo môže byť jeho zdrojom?

Správne! Nesprávne!

Prchavé organické látky medzi ktoré patrí napr. aj formaldehyd sa uvoľňujú najmä zo syntetických materiálov, podlahových krytín, nábytku alebo hračiek.

5. Čo je najčastejšou príčinou vzniku plesní v interiéri?

Správne! Nesprávne!

Ak je v konštrukcii tepelný most, možno predpokladať, že v zimnom období bude jeho teplota na vnútornom povrchu nižšia, ako je teplota na bežnom mieste. V prípade neúmerného poklesu teploty nastáva zvyčajne veľké riziko vzniku plesní.

6. Ako sa dajú znížiť škodliviny v interiéri?

Správne! Nesprávne!

Dnešné budovy sú tepelne dobre izolované a tesné. Aby sme v nich udržali komfortné vnútorné prostredie bez škodlivín, je nutné pravidelne a dostatočne vetrať, na čo sa častokrát zabúda.

7. Čo pozitívne ovplyvňuje tepelnú pohodu v interiéri?

varenie v kuchyni
Správne! Nesprávne!

V zateplenom dome je vnútorná teplota stien aj v zime príjemná, vďaka čomu obyvateľ zatepleného domu cíti tepelnú pohodu už pri 18 – 20 °C. Naopak, tí, ktorí bývajú v nezateplenom dome, musia vykurovať až na 24 °C, aby sa cítili príjemne.

Čo urobí z vášho domu zdravší? (Baumit)
Skvelé. V tom, čo urobí váš domov zdravým, máte celkom jasno. Gratulujeme vám.

Nuž, nie je to oslnivý výsledok, ale mali sme aj horšie prípady. Ak by ste sa chceli pustiť do zveľaďovania bývania, dajte si pozor, aby ste neurobili chyby, ktoré neskôr budete ľutovať.

Buď ste sa nesnažili dostatočne alebo o zdravom bývaní veľa neviete. Odporúčame vám nechať si poradiť od tých, ktorí problematiku zdravého bývania ovládajú.

Zdieľajte svoj výsledok:

Vedeli ste?

Spôsob výstavby a kvalita použitých materiálov má zásadný vplyv na ľudské zdravie a kvalitu bývania. Výskumný park Viva na stavebné materiály zbiera a vyhodnocuje dáta už od roku 2015. Zistite viac.

Zapojte sa do súťaže

Vyhrať môžete ročné predplatné časopisu Urob si sám a praktický batoh od spoločnosti Baumit.