Novinka Môj dom 2019 špeciál 03 v predaji

„Individuálne bývanie poskytuje obyvateľom bohatší život, predovšetkým vo vzťahu k prírode. V dome môžete rozvíjať rôzne aktivity, pestovať vybrané rastliny, hostiť návštevy, športovať, relaxovať či užívať života podľa svojich individuálnych predstáv. V dome však môžete aj pracovať a komunikovať cez internet. Ako každá ľudská činnosť i bývanie má svoje dejiny. Preto aj rodinné domy so záhradami tvoria významnú časť hmotnej kultúry.“ To je odpoveď renomovaného slovenského architekta prof. Jána M. Bahnu. Je architektúra individuálneho bývania len o uspokojovaní základných ľudských potrieb, alebo zároveň reflektuje kreatívne počiny jednotlivcov a kultúrnu vyspelosť národa? Áno, prikláňame sa k názoru, že ani rodinný dom nie je len o funkcii bývať a o použiteľnosti v čase. Architektúra musí byť kvalitná, lebo vytvára prostredie, v ktorom žijeme, a podieľa sa na formovaní človeka. A pri rodinných domoch to platí dvojnásobne. Žijeme v nich a vyrastajú tam naše deti.

Aj na tieto vety sme mysleli, keď sme pripravovali jesenný špeciál časopisu Môj dom. Samozrejme, mysleli sme aj na jeho funkčný rozmer, preto sa dozviete, ako sa správne stavia rodinný dom, čo k tomu treba, ponúka tipy a inšpirácie od strechy až po podlahu, od kúpeľne až po záhradu okolo domu, ďalej exkluzívne návštevy v rodinných domoch, ale aj množstvo projektov rodinných domov v rôznych cenových hladinách. 176 strán čítania, ktoré sa v predlžujúcich večerných hodinách môžu stať spoľahlivým návodom na to, čo začnete robiť na jar. Áno, vaša odpoveď je správna – postavíte si dom! Taký, ktorý poteší vás ako investora a bude vizitkou aj jeho architekta.

Ľudovít Petránsky

144 riešení rodinných domov; 2× na návšteve v byte; Bungalov alebo poschodový dom?; Ako si vybrať vstupné dvere?; 7 krokov k pripojeniu do plynárenskej distribučnej siete; Steny s atmosférou; Tepelné čerpadlo alebo kondenzačný kotol?; Podlahové alebo stropné vykurovanie?; Ženská verzus mužská kúpeľňa; Zákutia v záhrade; Strešné krytiny

 

„Individuálne bývanie poskytuje obyvateľom bohatší život, predovšetkým vo vzťahu k prírode. V dome môžete rozvíjať rôzne aktivity, pestovať vybrané rastliny, hostiť návštevy, športovať, relaxovať či užívať života podľa svojich individuálnych predstáv. V dome však môžete aj pracovať a komunikovať cez internet. Ako každá ľudská činnosť i bývanie má svoje dejiny. Preto aj rodinné domy so záhradami tvoria významnú časť hmotnej kultúry.“

Na návšteve

■ Jednoduchosť je cesta: I keď je tento dom neodškriepiteľne moderný, nenútene zapadol medzi okolitú vidiecku zástavbu aj do krajiny pod horami.
■ Zo starého domu parádny loft: Z pôvodného rodinného domu zo 70. rokov minulého storočia ostali po rekonštrukcii v podstate len obvodové múry. Medzi ne vsadil architekt novú loftovú dispozíciu s nezvyčajnou svetlou výškou a pôsobivým interiérom v industriálnom štýle.

kúpiť

Projekty rodinných domov

■ Kompletný prehľad projektov: Rozdelenie podľa cenových kategórií – Economy, Classic, Extra
■ Economy: 12 projektov rodinných domov do 100 000 €.
■ Classic: 46 projektov rodinných domov od 100 001 do 160 000 €.
■ Extra: 14 projektov rodinných domov nad 160 000 €.

Lexikón staviteľa

■ Bungalov alebo poschodový dom? Okrem vášho osobného názoru na to, či uprednostňujete schody alebo nie, existujú v oboch prípadoch aj určité praktické výhody a takisto obmedzenia. Prostredníctvom dvoch príbehov sa na ne spoločne pozrieme.
■ Prehľad fasádnych systémov: Fasády rodinných domov sa v súčasnosti neupravujú len omietaním. Ponúkame vám prehľad materiálov a riešení.
■ Ako si vybrať vstupné dvere? Výber vchodových dverí netreba zanedbať, pretože práve ony budú deliacou čiarou medzi vaším majetkom a neželanými vonkajšími vplyvmi. Pred ich kúpou by ste mali zvážiť viacero faktorov.
■ Čo môžete očakávať od dnešných okien: Napríklad čoraz lepšie tepelnotechnické parametre, ktoré sa dosahujú prepracovanejšími konštrukciami rámov a trojsklom. Výrobcom sa darí zvyšovať aj odolnosť a trvácnosť okenných rámov a znižovať ich nároky na údržbu. A čo ešte?
■ 7 krokov k pripojeniu do plynárenskej distribučnej siete: Pozrite si prehľad jednotlivých krokov, vďaka ktorému budete presne vedieť, ako pri plynofikácii postupovať.
■ Aby vám pod strechou nebolo horúco: Na to, aby ste v podkroví vytvorili príjemnú klímu a zabránili nepríjemnému prehrievaniu, treba pamätať už pri návrhu jeho konštrukcie a detailov.
■ Strešné krytiny: Ponuka strešných krytín na našom trhu je široká. Svoj výber však dôkladne zvážte, keďže bude ovplyvňovať kvalitu vášho bývania po celé desaťročia.
■ Steny s atmosférou: Súčasným trendom sú kreatívne steny, ktoré v interiéri vytvoria jedinečnú atmosféru. V kurze je pohľadový betón i tehla, rôzne štruktúry vytvárané omietaním, popisovateľné steny alebo veľkoformátové tapety pôsobiace ako umelecké diela.
■ Podlahové alebo stropné vykurovanie? Podlahové vykurovanie patrí k najkomfortnejším spôsobom kúrenia, majú však svoje pravidlá. Z akých systémov si môžete vyberať a aké výhody má zatiaľ nedocenené stropné vykurovanie?
■ Tepelné čerpadlo alebo kondenzačný kotol? Zvažujete, čím budete vo svojom dome kúriť? Mali by ste pri tom pamätať na platnú legislatívu a prísne kritériá, ktorých cieľom je znížiť závislosť stavieb od primárnych zdrojov energie.
■ Vyberáme plávajúcu podlahu: Na výber sú rozličné materiály, vďaka ktorým sa vlastnosti rôznych typov plávajúcich podláh líšia. Z čoho si môžete vyberať a v čom sú rozdiely medzi jednotlivými materiálmi?
■ Ženská verzus mužská kúpeľňa: Predstavy o ideálnej kúpeľni, nároky na jej dizajn a funkčnosť sa u žien a mužov líšia.
■ V modernom provensalskom duchu: Tento model kuchyne padol pani domácej do oka hneď pri prvej návšteve predajne. A keďže sa páčil aj jej manželovi, nebolo viac o čom diskutovať, len ju dômyselne naplánovať do priestoru ich nového domu
■ Zákutia v záhrade: Každý z nás z času na čas zatúži po nerušenej chvíľke. Po únavnom dni v práci sa na minútku zastaviť, spočinúť v oáze pokoja a načerpať energiu na ďalší deň. Pomocou kríkov, záhonov a ďalších prvkov môžeme prirodzene vytvoriť intímnejšie zóny na oddych či rôzne aktivity.

kúpiť

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje