Krištáľové krídlo má svojich laureátov

Laureáti ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2019 sú známi. Ich mená vyhlásili počas slávnostného galavečera v novej budove SND. Galavečer sa niesol v znamení dobrej nálady a inšpiratívnych myšlienok.

Laureátmi ocenenia sa stalo trinásť výnimočných osobností Slovenska, ktoré nám robia dobré meno nielen doma, ale i v zahraničí. Krištáľové krídlo je celospoločenské ocenenie, a aj keď sa medzi nominovanými často objavujú zvučné mená, máme vďaka tomuto projektu možnosť spoznať výnimočných ľudí, ktorí možno nie sú verejnosti známi, ale posúvajú našu krajinu vpred, pôsobia v zákulisí alebo zachraňujú životy.

Jarmila Lajčáková Hargašová sa predviedla na pódiu v krásnej červenej róbe. Foto: René Miko, Andrej Lojan |

Večerom nás sprevádzala ostrieľaná moderátorka Jarmila Lajčáková Hargašová a stand up komik Ján Ťapák. Organizátori divákom opäť pripravili rôznorodý program, v popredí však stále boli oceňované osobnosti a ich nezameniteľný prínos našej spoločnosti. Krištáľové krídlo otvoril tanečný súbor Lúčnica svojím živým vystúpením. Na pódiu sme si mohli užiť aj Petra Cmorika s Terezou Maškovou, ktorí nám ukázali krásnu interpretáciu známej piesne Shallow. Na Krištáľovom krídle tiež zahviezdil Kali, skupina Hex či Milan Kňažko.

Medzi ocenené osobnosti v kategórii filantropia sa tento rok zapísala bojovníčka za práva učiteľov a organizátorka ankety Amos Eva Klikáčová. Dvojica Branislav Cvik a Ľubomír Vančo získala ocenenie v kategórii hospodárstvo. Ich mená sa spájajú s jedným z najväčších úspechov slovenského pivovarníctva, značkou Urpiner. V kategórii hudba získal ocenenie Juraj Griglák, známy skladateľ, kontrabasista a basový gitarista. Reprezentantke Slovenska, zjazdovej lyžiarke Petre Vlhovej, patrí ocenenie v kategórii šport.

Laureátka v kategórii Populárna hudba Sima Martausová so správkyňou Nadácie Krištáľové krídlo Katarínou Srkala. Foto: René Miko, Andrej Lojan |

Robert Hatala získal Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda – práve pred 25 rokmi založil prvé špecializované pracovisko srdcovej arytmie na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe. Obľúbená speváčka Sima Martausová si prevzala ocenenie v kategórii Populárna hudba za svoj nový album Len tak sa stíšim. V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie Radoslavovi Danilákovi, ktorý je úspešným sériovým podnikateľom v Silicon Valley.

Juraj Kukura na pódiu neskrýval dojatie. Foto: René Miko, Andrej Lojan |

Herec Juraj Kukura získal ocenenie v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za pozoruhodný výkon v inscenácii Biblia. V kategórii výtvarné umenie si ocenenie prevzal sochár, reštaurátor a pedagóg Oto Bachorík, ktorý sa v roku 2019 vrátil do bratislavskej Danubiany výstavou Monumenty. V kategórii publicistika a literatúra patrí ocenenie básnikovi, prozaikovi a spisovateľovi pre deti a mládež Rudolfovi Dobiášovi.

Mária Vaškovičová a generálny riaditeľ SND Peter Kováč odovzdali Mimoriadnu cenu scénografovi Jozefovi Cillerovi. Foto: René Miko, Andrej Lojan |

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali Jozef Ciller a Ivan Vulev. Scénický výtvarník Jozef Ciller konceptuálnym videním dramatickej skutočnosti a objavovaním nových scénografických možností prispel k obohateniu a uznaniu tejto disciplíny. Ivan Vulev je medzinárodne uznávaný odborník a priekopník odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. Spolu so svojím tímom vybudoval Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré sa zameriava na najmodernejšiu miniinvazívnu liečbu najsmrteľnejších ochorení.

Foto: René Miko, Andrej Lojan

www.kristalovekridlo.sk

ZDROJ PR článok spooločnosti Krištáľové krídlo s.r.o.