Krištáľové krídlo predstavilo nominované osobnosti

Krištáľové krídlo
Zdroj: archív Krištáľového krídla

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o nominovaných osobnostiach na toto ocenenie za rok 2020. Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa dozvieme na slávnostnom galavečere 7. februára 2021 o 20:30 hod. na Jednotke RTVS.

Medzi nominované osobnosti na Krištáľové krídlo za rok 2020 patria vedci, ktorí vyvinuli PCR testy na na detekciu vírusu SARS-CoV-2 Boris KlempaPavol Čekan, či traumatológ Peter Šimko. Medzi nominovanými je aj skupina Peter Bič Projekt, športová legenda Michal Martikán, známy spisovateľ Jozef Karika, aj herec Juraj Loj.

Krištáľové krídlo
Porota kategórie Šport s riaditeľkami Krištáľového krídla Dankou Bartekovou, Máriou Vaškovičovou a Katarínou Srkala | Zdroj: archív Krištáľového krídla

Porota rozhodla o dvoch laureátoch Mimoriadnej ceny. Sú nimi Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., ktorá sa celoživotne venuje téme autizmu a prof. PhDr. Karol Horák, CSc., ktorý je významným slovenským spisovateľom, dramatikom, literárnym a divadelným vedcom.

V kategórii Filantropia je nominovaná národná riaditeľka špeciálnych olympiád Eva Gažová, ktorá tento rok predstavila projekt „deklarácia inklúzie“ na podporu športovcom s intelektuálnym znevýhodnením. Medzi nominovanými v tejto kategórii je aj Adriana Havašová, ktorá dlhodobo pomáha týraným ženám odísť od agresora a začať nový život. Medzi nominovaných filantropov sa tento rok zaradila aj dvojica Šimon ŠickoLucia Pašková za úspešný fundraising ktopomozeslovensku.sk vďaka ktorému počas pandémie rekordne rýchlo pomohli nemocniciam, zdravotníkom, či občianskym združeniam.

Krištáľové krídlo
V porote Divadlo a audiovizuálne umenie o nominovaných rozhodovali Anton Šulík, Ingrid Fašiangová, Václav Mika, Ivana Mandáková a Tomáš Grega | Zdroj: archív Krištáľového krídla

Medzi nominované osobnosti v kategórii Inovácie a startupy sa dostali inšpiratívni mladí ľudia. Dalibor Cicman, ktorý založil multimiliónovú firmu Gymbeam dnes so svojím e-shopom úspešne expanduje do Európy. Nominovaný je aj manželský pár Andrea Basilová a Martin Basila – spoluzakladatelia firmy Sensoneo, ktorá vyvíja a poskytuje riešenia pre efektívnu a transparentnú správu odpadov. Tretím nominovaným v tejto kategórii je Martin Herman. Jeho firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológii k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Pomocou ich klinického asistenta lekár pomocou svojho mobilu odfotí EKG záznam, aplikácia ho zdigitalizuje a vyhodnotí diagnózu pomocou umelej inteligencie.

Krištáľové krídlo
Členovia poroty Krištáľového krídla na prvom oficiálnom stretnutí aktuálneho ročníka ročníka | Zdroj: archív Krištáľového krídla

Nominované osobnosti za rok 2020:

HUDBA                                              Peter Bič Projekt, Ľubica Čekovská, Janoška Ensemble

FILANTROPIA                                   Adriana Havašová, Eva Gažová, Lucia Pašková a Šimon Šicko

HOSPODÁRSTVO                             Miroslav Blažek, Pavol Jakubec, Juraj Habovšiak

MEDICÍNA A VEDA                           Alexandra Bražinová, Peter Šimko, Boris Klempa a Pavol Čekan

VÝTVARNÉ UMENIE                         Igor Piačka, Ondrej Rudavský, Jana Machatová a Peter Machata

ŠPORT                                                Erik Černák, Branislav Koniar, Michal Martikán

PUBLICISTIKA A LITERATÚRA       Jozef Karika, Marián Andričík, Boris Koreň

DIVADLO A AV UMENIE                   Juraj Loj, Peter Bebjak, Jaroslav Moravčík

INOVÁCIE A STARTUPY                  Andrea Basilová a Martin Basila, Martin Herman, Dalibor Cicman

Laureáti MIMORIADNEJ CENY:        Daniela Ostatníková a Karol Horák

Všetkých členov poroty Krištáľového krídla si môžete pozrieť tu

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Laureátov Krištáľového krídla za minulý rok 2019 si môžete pozrieť tu

Foto: archív Krištáľového krídla

Zdroj: PR Krištáľové krídlo s. r. o.