Aprílové číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji

aprilove cislo hobby magazinu urob si sam v predaji

Milí čitatelia, už je tu čas, keď si môžeme opraviť plot, upraviť dvor či venovať sa prácam v záhradke. Ak plánujete v budúcnosti stavať rodinný dom, určite ste neprehliadli na prvých stranách tohto čísla ponuku fyzickým aj právnickým osobám, že ak do konca marca uzatvoria zmluvu o stavebnom sporení, môžu do konca tohto kalendárneho roka využiť výhody úrokového bonusu.

Keď však už s výstavbou rodinného domu pokračujete a potrebuje pri stavbe poradiť, držíte v rukách práve to správne číslo časopisu Urob si sám. V rubrike Materiály nájdete rady pri výbere stavebného materiálu. Venujeme sa klasickému stavebnému materiálu – pálenej tehle. Ďalej tu predstavujeme murivo z pórobetónu, štiepkocementové tvárnice, betón, prvky na báze dreva, systém strateného debnenia, ale aj netradičné materiály, akými sú hlina a slama. V prípade, že si budete chcieť rodinný dom aj zatepliť, dávame vám do pozornosti májové číslo, v ktorom uverejníme prehľad materiálov na zateplenie. Z publikovanej Témy môžete využiť rady pri výbere strešnej krytiny. V článku čiastočne opisujeme aj postup pri stavbe krovu. Dozviete sa nielen o tom, aké typy krovov možno využiť, ale aj to, aké sú najvodnejšie krytiny na ich pokrytie. Vybrať si môžete z pálenej, betónovej, bitúmenovej či plechovej krytiny. Ak vás čaká oprava a rekonštrukcia stropov a podhľadov, zorientujete sa v rubrike Ako na to. Rubrika Rekonštrukcie sa zameriava na rekonštrukciu kúpeľne a WC. V rubrike Rady sme začali uverejňovať tematické príspevky o dreve. V tomto čísle začíname výberom a spracovaním dreva. V ďalších číslach budú nasledovať postupy pri opracovaní dreva. Uverejňovať ich budeme v každom párnom mesiaci.
Milí čitatelia, plán časopisu Urob si sám na tento rok sme pripravili tak, aby sa čo najviac priblížil vašim záujmom. Napríklad v rubrike Téma uverejníme v júni článok Skleník pri dome, v ktorom prinesieme rady a tipy na dobré využitie skleníka, fóliovníka a zimnej záhrady. V júlovom čísle to bude hydroizolácia budov, ale aj dodatočné odstraňovanie vlhkosti zo starších domov. V augustovom čísle sa dočítate o nízkoenergetickom dome. Z rubrík, v ktorých sa zameriavame na rekonštrukciu a opravy, by vás mohlo zaujímať júnové číslo s problematikou opráv poškodenej omietky a fasády a údržba záhradného jazierka. V júlovom čísle, keď bude slnko najsilnejšie, sa zameriame na zavlažovanie. V augustovom čísle nájdete tému opráv poškodeného krovu a chalupy. V septembri uverejníme článok o opravách dreveného nábytku a kúrení v kozuboch a peciach. V novembri iste zaujme využitie alternatívnych zdrojov vykurovania a stavba pece. V decembri sa pozrieme na interiér pod drobnohľadom.
Okrem týchto zaujímavých tém chcem upriamiť vašu pozornosť na tematické číslo časopisu Urob si sám pod názvom Staviame úsporný rodinný dom, ktoré dostanete kúpiť v novinových stánkoch od 10. mája. V ňom nájdete ucelený prehľad o stavbe rodinného domu od základov až po strechu. Verím, že naše články vám pomôžu pri realizácii opráv a úprav vášho domu, bytu, dvora, záhradky. Ak si vyberiete a zrealizujete čo len jednu dobrú radu, návod či pracovný postup, bude to ocenenie našej práce.
                                                                                                                                  Vladimír Chudý

V časopise nájdete vstupenku na veľtrh CONECO / RACIOENERGIA 2011

Z obsahu:
BAUMAX RADÍ
Bezplatné a ekologické využitie vody
RADY
Výber, príprava a spracovanie dreva
Masívne drevo, rezivo, sušenie dreva, meranie reziva, preglejované materiály, trieskové a vláknité dosky
AKO NA TO
Podhľady a opravy stropov
Opravy stropov v neobývaných a v obývaných priestoroch, podhľad
ZÁHRADA
Šípové ruže v záhrade
Okrasné dreviny vhodné na strihanie a tvarovanie
TÉMA
TYPY KROVOV A VÝBER STREŠNEJ KRYTINY
Výber strechy, tvary šikmých striech, drevené a zjednodušené krovy, zloženie krovu, výber krytiny
Krytina – pálená, betónová, bitúmenová, plechová
Základný sortiment a doplnky
REKONŠTRUKCIE A OPRAVY
Rekonštrukcia kúpeľne a WC
Kde môžeme pri rekonštrukcii ušetriť, ako vyťažiť z podlahovej plochy kúpeľne čo najviac, spôsob výstavby, zariaďovacie predmety
MATERIÁLY A VÝROBKY
Žiadnu stavbu nerobíme na pár rokov
Výber a vlastnosti murovacieho materiálu – pálená tehla, pórobetónové tvárnice, betón, štiepkocementové tvárnice, stratené debnenie, hlina, slama
NÁRADIE A STROJE
Frézovačka a fréza
Fungovanie frézky, uhlová horná a rovinná frézka, práca s hornou frézkou, opracúvanie hrán a tvarové frézovanie.
NÁVODY A TIPY
Podpery pod ovocné stromy
Spoľahlivú a praktickú podperu stromov si môžeme vyrobiť z oceľovej tyče
Stojan na vŕtačku
Ak chceme využívať vŕtačku, ktorú máme, vyrobíme si na ňu vlastný stojan
Oporná konštrukcia na vinič
Opornú konštrukciu na vinič si zhotovíme z oceľových materiálov zváraním.

Foto na titulnej strane: Dano Veselský

Výber, príprava a spracovanie dreva
Drevo je vďačný materiál na rôzne výrobky. Treba ho dôkladne poznať a rozumieť mu, aby sme vedeli využiť jeho silné stránky a potlačiť tie menej prijateľné. Jeho opracovanie nie je príliš náročné  a človeku, ktorý má primerané náradie v dielni a vzťah k manuálnej práci a domácemu majstrovaniu, sa doslova ponúka pod ruku. Kým sa však pustíme do jeho opracovania, vyberme si správny materiál

Podhľady a opravy stropov

Strop je vodorovná nosná konštrukcia, ktorá rozdeľuje budovu na jednotlivé podlažia. Na strope leží konštrukcia  podlahy a zo spodnej strany ho omietneme alebo v niektorých prípadoch pod ním vytvoríme samostatnú konštrukciu podhľadu.

Okrasné dreviny vhodné na strihanie a tvarovanie

Okrasné kríky majú v záhrade nezastupiteľnú úlohu, lebo sú druhovo najpočetnejšou skupinou drevín, ktoré možno využívať v našich klimatických podmienkach. Poskytujú takmer neobmedzený výber druhov pre rôzne tepelné, svetelné i pôdne podmienky. Ich tvar upravujeme strihaním.

Typy krovov a strešné krytiny
Strecha je dominantným prvkom celého objektu – tvar strechy určuje vzhľad a celkové architektonické riešenie každej stavby. Farba strechy je potom len doplnkom a dotvára celkový vzhľad objektu. Voľba tvaru a farebného riešenia objektu je preto nesmierne dôležitá, aby strecha s celým objektom harmonizovala.

Rekonštrukcia kúpeľne a WC

Ak sa rozhodneme pre rekonštrukciu kúpeľne, musíme si najprv premyslieť, čo nám na našej súčasnej kúpeľni najviac prekáža a čo nám v nej, naopak, chýba. Postačí nám kúpeľňa v podstate taká, aká je, len s modernejšou sanitou a krajším obkladom? Chceme kúpeľňu veselšiu, aby nás pobyt v nej vždy dobre naladil, alebo skôr decentnejšiu s luxusným nádychom? A aké materiály máme radi?

Viac informácií nájdete na stránke časopisu www.casopisuss.sk
–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.