Ako si vybrať vašu prvú manželskú posteľ?

Manželská posteľ
Zdroj: Beyond Time / Shutterstock.com

Podarilo sa vám po všetkých peripetiách získať spoločné bývanie a súkromie, v ktorom máte ten najlepší priestor na realizáciu vašich životných plánov a snov? V tom prípade si musíte veľmi dobre premyslieť aj jeho usporiadanie. A aby ste sa na všetky životne dôležité rozhodnutia dobre vyspali, odporúčame vám začať spálňou a výberom prvej manželskej postele.

Podľa aktuálnych údajov prespíme až 23 rokov svojho života, čo znamená, že pre dokonalý odpočinok si musíme vytvoriť tie najlepšie podmienky. Ak sa ale rozhodnete bývať v spoločnej domácnosti a svoje lôžko zdielať s milovanou osobou, vaše starosti s dobrým výberom postele sa zdvojnásobujú.

Ako to vyriešiť, ak sa okrem spálne musíte sústrediť aj na zariaďovanie zvyšku interiéru? Nechajte si od nás poradiť.

Dizajn nie je všetko

Avšak, práve na základe vzhľadu a prevedenia postele väčšina z nás rozhoduje o kúpe. Je to chyba, pretože dizajn nie je všetko. Samozrejme, chápeme, že pre pokojný spánok je dôležitá aj vizuálna stránka. Myslite ale na to, že farba, nie je jediná vec, ktorú k pohodlnému spánku potrebujete.

Manželská posteľ musí mať správnu veľkosť, výplň aj dobré materiálové zloženie. V opačnom prípade sa nevyspíte, príde depresia, stres a problémom vo vzťahu sa nevyhnete.

Materiál a veľkosť postele

Ak ste izbu vymaľovali, položili podlahu a poumývali okná, je čas na výber manželskej postele. Tým, že bude určená pre dvoch ľudí, jej pevnosť a veľkosť je oveľa dôležitejšia. Záležať bude od materiálu, ktorý si vyberiete. Najbežnejšie sú však drevo alebo kov.

Masívne drevo sa považuje za prestížny a ekologický materiál na výrobu tohto nábytku. Nepochybnou výhodou je jeho prirodzenosť. Posteľ z masívu vyzerá nádherne a pri dotyku vytvára príjemný pocit. Nevýhodami sú citlivosť na extrémne teploty, vysokú alebo nízku vlhkosť.

Hlavnými charakteristikami kovových postelí sú ich vysoká pevnosť a spoľahlivosť v prevádzke, ako aj brilantný vzhľad. Kov tiež nepodlieha zmenám tvaru a vydrží vysoké mechanické zaťaženie. Nevýhody kovu sú chlad na dotyk a komplikovanejšie ladenie so zvyškom interiéru.

A čo veľkosť postele? Závisí od vašej výšky a hmotnosti, no dobré je pritom myslieť aj na priestorové možnosti spálne, ktoré nie sú vždy ideálne. Príliš veľká posteľ navyše spôsobí, že miestnosť bude stiesnená.

Matrac do manželskej postele

Pri kúpe postele je dôležitý okrem materiálu aj matrac. Postele môžu byť vybavené ortopedickou alebo pevnou základňou, no môžu sa predávať aj bez tejto „podložky“. Odporúčame vám zakúpiť si postele so zosilnenou ortopedickou základňou založenou na pevnom kovovom ráme s drevenými lamelami.

Takáto základňa umožňuje plné pôsobenie ortopedických vlastností matraca a zaisťuje správnu ventiláciu postele.

Nevýhodou manželský postelí je fakt, že musia uniesť vyššiu váhu spojených matracov. Preto by ste mali svoju pozornosť zamerať aj na kvalitné rošty. Musia byť dostatočne pevné a pružné, široké najmenej 50 mm a vo vzdialenosť medzi lamelami nie viac ako 70 mm. Čím je táto vzdialenosť menšia, tým lepšie.

Áno, matrace môžete mať aj oddelené, čím si môžete špecifickosť opory tela v posteli nastaviť podľa potreby. Nezabudnite ale pri ich výbere na svoju hmotnosť.

Úložný priestor

V poslednej dobe sú veľmi obľúbené postele so zdvíhacím mechanizmom a výklenkom na bielizeň. Vďaka špeciálnym „tlmičom“ nárazov je možné matrac spolu s ortopedickým roštom ľahko zdvihnúť a posteľnú bielizeň a ďalšie veci sa dajú zložiť do priestranného výklenku na spodnej časti postele. Toto riešenie vám umožňuje zvýšiť funkčné vlastnosti lôžka a racionálne využívať voľný priestor v spálni.

Dbajte na každý detail a rozhodujte o najlepšej možnosti spoločne, pretože aj výberom novej manželskej postele sa môžete vo svojom vzťahu posunúť ďalej.

ZDROJ: PR článok spoločnosti MOB Interier s.r.o.