FatraClick Dub cappuccino podlaha
Zdroj: Fatra

Ako opticky zväčšiť malý byt? Ako sa hovorí – od podlahy!

Rastúce ceny nehnuteľností nútia čoraz viac ľudí bývať v menších bytoch. Tento typ bývania je populárny vo veľkých mestách po celom svete, hoci najmä v ázijských krajinách veľkosť či skôr malosť obytných priestorov skutočne prechádza do extrému. Trend malých bytov sa tak, samozrejme, stále častejšie využíva aj u nás.

Malý však nemusí nutne znamenať stiesnený. Aj tie najmenšie obytné priestory možno pomocou niekoľkých jednoduchých trikov s farbami, vybavením a dizajnom opticky zväčšiť. A veľké kúzla možno robiť aj pomocou obyčajnej podlahy! Stačí sa riadiť tromi osvedčenými tipmi.

Tip 1: Farba

Farba podlahy, rovnako ako je to pri stenách, opticky ovplyvňuje veľkosť miestnosti. Pre maličké interiéry sú vhodnejšie svetlé a prirodzené farby, ktoré priestor rozjasnia a opticky zväčšia. A ak sú tieto malé miestnosti navyše ešte aj tmavé, je najvhodnejšou voľbou svetlá podlaha s jemným dezénom. Tá nielenže priestor zväčší, ale aj rozjasní. Užitočným trikom je takisto uloženie súvislej podlahovej krytiny rovnakej farby a dizajnu v celom byte, čím sa docieli dojem neohraničeného priestoru, ktorý opticky zväčší celú bytovú jednotku.

Aby to však nebolo príliš jednoduché, nielen svetlá podlaha dokáže divy – odtieň podlahy možno kombinovať aj s farbou stien. Napríklad tmavá podlaha v kombinácii so svetlými stenami a stropom miestnosť všeobecne opticky zväčší. Svetlá podlaha so svetlou zadnou stenou a stropom priestor opticky zúži a zvýši. Ak sa, pravda, rozhodneme pre jednoduchosť a zvolíme všetky steny aj podlahu v rovnakom svetlom odtieni, môže miestnosť pôsobiť chladne a neosobne. Podlaha by vždy mala byť aspoň o pár odtieňov tmavšia.

FatraClick Platan rímsky podlaha
FatraClick, Platan rímsky 9531-19 | Zdroj: Fatra

Tip 2: Hra so svetlom a zrkadlami

V priebehu dňa sa v každej miestnosti mení svetlo a tým, samozrejme, aj celkový pocit z interiéru. Je teda dobré vedieť, že zvolená podlaha môže v závislosti od intenzity a smeru lomu svetla pôsobiť rozdielne. Je teda možné, že počas dňa budeme podlahu vnímať inak ako večer pri umelom osvetlení. Z hľadiska využitia je preto vhodné voliť tmavšie odtiene farieb podlahy pre spálne. Naopak, detské a obývacie izby by mali byť vzdušné a plné svetla po celý deň.

Pre zefektívnenie účinkov svetla a zvolených farieb interiéru a podlahy je navyše možné využiť trik s vhodne umiestnenými zrkadlami – na šatníkovej skrini, na stene, na dverách, ktoré odrazia svetlo dopadajúce do miestnosti. Samozrejme, čím väčšie, tým lepšie! Lenže pozor na odraz priamych slnečných lúčov, to už nie je žiaduce!

Thermofix Bridlica kov podlaha
Thermofix, Bridlica kov 15410-2 | Zdroj: Fatra

Tip 3: Design a smer kladenia podlahy

V menších priestoroch sa treba vyhnúť najmä veľkým nápadným vzorom a dreveným dekorom, ktoré majú výraznú štruktúru s rozdielnymi doskami. Na rozdiel od zrkadiel tu platí menšie = lepšie. Jemnejšie tóny dezénu opticky neuberajú toľko priestoru a dajú vyniknúť iným dizajnovým prvkom.

Pri výbere veľkosti dosiek sa riadime veľkosťou miestnosti, kam podlahu plánujeme. Šírka je rovnako dôležitá ako smer kladenia. Užšie dosky priestor opticky zaplnia, širšie ho, naopak, zväčšia a vytvoria vzdušnejší dojem. Pri ukladaní je následne potrebné zohľadniť dve zásadné veci – tvar miestnosti a svetlo. Ak je miestnosť obdĺžniková, opticky ju zväčšíme položením podlahy pozdĺž dlhšej steny. Rovnako tak by sme sa mali riadiť aj dopadajúcimi lúčmi svetla a drevo ukladať paralelne a s minimálnymi spojmi. A pretože svetlo bude dopadať na dlhšiu stranu dosiek, vytvorí dojem, že sú o niečo dlhšie. Zaujímavým a opticky prijateľným riešením je tiež diagonálna inštalácia dosiek, ktorá, naopak, vytvorí dojem rozľahlého priestoru.

WELL-click Dub popolavý podlaha
WELL-click, Dub popolavý 40146-1 | Zdroj: Fatra

Zdroj: Fatra, a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje