Vyrezávač

vyrezavac

Pri remeselných prácach sa môžeme stretnúť s problémom, ako urobiť väčší otvor do plechu alebo dreva. Na to nám poslúži jednoduchá pomôcka – vyrezávač, ktorý si môžeme vyrobiť podľa náčrtu.

Stopku zo starej vŕtačky privaríme na trup vyrezávača. V trupe vyrezávača priečne vyvŕtame otvor s priemerom 20 mm, do ktorého vložíme kovový profil s rovnakým priemerom. V ňom je upnutý vyrezávací nožík. Celý trup je vyrobený z konštrukčnej ocele, napr. 11 600, vyrezávací nožík je vyrobený z nástrojovej ocele 19 191 alebo z tzv. radeca 19 800 a je kalený. Použitie vyrezávača je jednoduché: pomôcku upneme do stolovej vŕtačky, vyrezávací nožík vysunieme na požadovaný rozmer a zaistíme skrutkou M 8. Stredový hrot na trupe vyrezávača nasunieme do predvŕtaného otvoru s priemerom 10 mm a pri pomalých otáčkach vyrežeme požadovaný otvor.

Miroslav Plšek, Bytča
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.