Mobilný postrekovač

mobilny postrekovac

Je neoceniteľným pomocníkom každého záhradkára. Postrekovač je vyrobený z kovového šrotu. Opis s obrázkami a fotografiami poskytuje dostatočnú dokumentáciu na svojpomocnú výrobu podobného zariadenia v domácich pod mienkach. Riešenie konštrukčných detailov nechávame na voľnosť domácim majstrom.

Opis Hlavným agregátom je kompresor z chladiarenského zariadenia, ktorý je poháňaný elektrickým motorom 380 V, 0,55 kW, 1 400 ot./min. Upevnený je na prednej časti vozíka na 4 cm hrubej doske. Na pripojenie k zdroju elektrickej energie slúži zásuvka a vypínač na 380 V na ľavej strane dosky.
 
Tlakový valec z vozidla Tatra poslúžil ako valec na chemikálie (čierny). K pásovej oceli ho pripevníme dvoma obručami (spevnenými kostrou) a skrutkami M10. Na vrchnej strane je plniaci otvor na chemikálie s uzáverom. V spodnej časti sa nachádza výpustný ventil 3/4“ s možnosťou zapojenia postrekovacej hadice. Vzduchový valec (zelený), vybavený tlakomerom, je upevnený ku kostre obručami. Maximálny tlak 3,5 atm v ňom zabezpečuje poistný ventil. Valce sú prepojené navzájom i s kompresorom pomocou medenej rúrky s priemerom 10 mm. Rám postrekovača je vyrobený z uholníkov 35 × 35 × 4 mm a z oceľovej pásoviny. Na jej prednej i zadnej časti sú privarené rúrky na vysúvateľné podpery, ktoré slúžia na stabilizáciu agregátu pri striekaní.

Ing. Zdenek Bažant, Trenčín 
Foto a kresby: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.