Hydraulický lis

hydraulicky lis

Využijeme ho pri výrobe rôznych výliskov. Lis sa dá jednoducho upraviť na zámočnícky (lisovanie rôznych hriadeľov do ložísk a pod.). Konštrukčné skice môžete nájsť v galérii k článku.


Výroba a zmontovanie lisu je zrejmé z výkresov a fotografií. Aby sme vyvinuli potrebný tlak, potrebujeme hydraulický zdvihák, najlepšie 20-tonový. Ten tlačí lisovaciu dosku smerom hore (lisujeme súčiastku). Po otvorení prepúšťacieho ventilu klesne tlak a dve ťažné pružiny na bokoch lisu ťahajú smerom dolu. Pružiny majú Ø 85 × Ø 5 × 17 závitov. Jedna strana pružiny je zachytená na základnej, druhá na lisovacej doske pomocou pretočenej pásoviny 25 × 4 mm. V pásovine sú vyvŕtané otvory na prestavenie výšky.

Autor, fotografie: Jozef Dulaj, Detva

Komentáre

  1. Dobry den,
    pri pohyblivej casti su rozmery otvoru od okraja 55mm, roztec medzi otvormi 320mm, a celkova dlzka 440mm. Ked to spocitam tak mi to vyhadza 430mm. Kde je chyba??

  2. Je to dobré len chyba vystredenie zdvyhaka

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.