image 35858 25 v1
Galéria (28)

Nová výplň železnej brány z drevených latiek

Staré železné bránky prežijú storočia, ak dostanú pravidelne nový farebný náter. Hoci sa zdá, že zmena výplne je výzva skôr pre tých, čo vedia zvárať a pracovať s kovom, nie je to celkom pravda. Aj z latiek si ľahko vyrobíte drevenú clonu na mieru. Práca je jednoduchá a náklady sú nízke.

Galéria

Nová výplň brány
Nová výplň brány
Nová výplň brány
Nová výplň brány
Nová výplň brány
Nová výplň brány
Nová výplň brány
Nová výplň brány

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: 1 deň
náklady: 47 €
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 47 €
(skutočná spotreba)
• masív 23 €
smrekový hranol 50 × 50 × 2 000 mm (240 €/m3), smrekové dosky 100 × 15 × 4 000 mm (240 €/m3)
• kotvenie a spájanie 2 €
napr. Duvilax D3 Rapid (3,85 €/1 kg), skrutky do dreva Zn 3 × 40 (0,09 €/10 ks), klince G18, 40 mm (8,50 €/5 000 ks)
• povrchová úprava 22 €
napúšťadlo, napr. Colorlak Lignostop Hobby V 1042 (6,88 €/1 l); lak, napr. Colorlak Univerzal SU2013 Lesk (9,05 €/600 ml); farba, napr. Colorlak Aquarex V 2115 (7,86 €/0,6 l); štetec, napr. Schuller Allround 72264 (3,70 €); valček, napr. Schuller MicroLine Pro midi 20566 (2,28 €)

NÁRADIE A POMÔCKY
 hobľovačka
 píla, kompresor
 stojanová vŕtačka
 Forstnerov vrták
 akumulátorový skrutkovač
• pneumatická klincovačka  

PRACOVNÝ POSTUP

1. ZAMERANIE
Zmeriame si šírku krídel brány a vymeriame priestor, ktorý nám ponúka na osadenie drevených konzol. Podľa rozmerov vyberieme materiál.

2. HOBĽOVANIE I
Napílime a nahobľujeme si hranolčeky, z ktorých budeme vyrábať montážne konzoly. Nie všetky musia byť úplne rovnaké.

3. DOLADENIE
Preveríme, či sa nám hobľované hranolčeky vmestia do medzier s vôľou 2 mm. Je to dôležité, aby mohlo drevo pri zmene vlhkosti pracovať.

4. KRÁTENIE
Hranolčeky si nakrátime na mieru. Nie je nezvyčajné, ak je bránka skrížená alebo vyrobená nepresne, dĺžky sa preto môžu líšiť.

5. ZNAČENIE
Všetky hranolčeky na konzoly označíme číslami. Tie nám určujú nielen ich umiestnenie, ale aj správne otočenie v ďalších krokoch.

6. RYSKY
Na všetkých miestach, ktorými prechádzajú zvislé rúrky si vyznačíme rysky. Snažíme sa vymedziť ich os podľa šírky jednotlivých zvarov.

7. ROZMERANIE
Vyhľadáme najhrubší zo zvarov a prehliadneme si aj vyosenie rúrok z línií. To nám pomôže nájsť najvhodnejší priemer vŕtaných otvorov.

8. VŔTANIE I
Forstnerovým vrtákom hĺbime otvory na naznačených ryskách. V našom prípade sme museli zvoliť priemer 30 mm, hoci priemer rúrok je menší.

9. ZAOBLENIE
Aby sa hranolčeky po rokoch na hranách neštiepili, všetky hrany stiahneme do mierneho oblúka hoblíkom alebo brúsnym papierom.

10. ROZMIETANIE
Každú konzolu rozpílime cez stredovú os tak, aby sa nám roztvorila na 2 symetrické polovice.

11. PRIMERANIE
Konzoly jednu po druhej primeriame priamo na rúrkovom rastri bránky, aby sme odhalili drobné prekážky a odchýlky, ktoré zavadzajú.

12. UPRAVENIE
Úzkym ostrým nožom podľa potreby upravíme hrany a odstránime drobné triesky, ktoré vznikli pri hĺbení kotviacich otvorov.

13. OCHRANA
Vnútorné plochy otvorov dôkladne natrieme farbou. Odtieň je vhodné zladiť s bránkou bez ohľadu na to, akej farby budú výplne.

14. NATIERANIE I
Výdatne natierame aj všetky vonkajšie plochy a konce konzol. Dve vrstvy farby zaručia dlhovekosť, vyplatí sa využiť trvácny alkyd.

15. LEPENIE
Na styčnú plochu konzol nanášame lepidlo. Je dôležité, aby bolo vodoodolné, aby sa nám unavené spoje po čase neotvárali.

16. UPEVNENIE
Konzoly osadíme na bránu a stiahneme zvierkami, aby sme vytvorili dostatočný kontakt na lepenie spojov. Dôležité je stiahnuť celú škáru.

17. VŔTANIE II
Zahlbovacím vrtákom si po oboch stranách každej rúrky zahĺbime otvory na skrutky. Získame tak istotu, že nám drevo nepraskne.

18. SKRUTKOVANIE
Skrutkové spoje nám doplnia lepenie, aby plošná výplň ustála nielen vrtochy počasia, ale aj sneh, ktorý bude padať v lavínach zo striech.

19. KONZOLY
V tejto chvíli sú konzoly osadené na bránke. Vytvárajú drevené plochy, na ktoré možno klincami alebo skrutkami prichytiť výplne.

20. LAMELY
Z tenkých dosiek si narežeme výplňové lamely. V našom prípade majú hrúbku 15 mm, šírka je približne 10 cm.

21. HOBĽOVANIE II
Lamely obojstranne a s malým úberom materiálu nahobľujeme, aby bol ich hladký povrch pripravený na trvácnu povrchovú úpravu.

22. HRANY
I tu sa snažíme zraziť hrany. Malý ručný hoblík s nízkym sklonom noža je na túto prácu najrýchlejším a najšikovnejším nástrojom.

23. NAPÚŠŤANIE
Lamely ošetríme biocídnym napúšťadlom. To vytvorí chemickú bariéru, ktorá zabráni rastu rias, húb a plesní vo vlhkom počasí.

24. NATIERANIE II
Lamely celoplošne natierame krycím farebným náterom alebo lazúrou, ktorá rozjasní prirodzenú kresbu a štruktúru dreveného masívu.

25. NABÍJANIE
Lamely upevňujeme do konzol pneumatickou klincovačkou. Klince nastreľujeme striedavo do 2 línií, aby boli spoje pevné.

26. ROZSTUPY
Aby boli rozstupy jednotné, nemusíme ich prácne rozmeriavať. Postačí obyčajná ceruza, ktorá za sebou zanechá pravidelnú 7-milimetrovú škáru.

27. VYPÍLENIE
Ak bránu zamykáme retiazkou a visacím zámkom, nezabudneme si vyrezať vo výplni priestor potrebný na túto bezpečnostnú manipuláciu.

      HOTOVO

CLONA Z DREVENÝCH LAMEL

MATERIÁL NA LAMELY
Lamely (kratšie obdĺžnikové kusy) z tenkých dosiek sú trvácou pohľadovou clonou, ktorá môže pri pravidelnej starostlivosti vydržať v službe 3 desaťročia. Smrekový masív nemusí mať väčšiu hrúbku ako 15 mm, dôležité je iba to, aby bol vyhladený brúsením alebo hobľovaním. Takéto lamely nájdete na všetkých pílach, ktoré pripravujú z vrchovcov smrekov materiál na výrobu tatranského obkladu.

MONTÁŽNE KONZOLY
Výroba montážnych konzol vyžaduje trochu dôvtipu a dobrý nápad. Každá brána je iná a dokáže poskytnúť úplne odlišné príležitosti na ukotvenie. My sme si zvolili voľné, klzné usadenie, ktoré umožňuje drevu výdatne pracovať v priebehu 4 ročných období. Vďaka tomu nebudú z pnutia dreva vznikať trhliny a praskliny, ktoré by mohli spôsobiť mrzutosti.

ZVISLÉ ULOŽENIE LAMIEL
Zaisťuje ich dlhšiu životnosť, vodorovné rozloženie zasa garantuje o čosi viac súkromia. Žiadna z týchto možností nenaruší doterajší vzhľad brány. Ak chcete svoju bránku pri budovaní clony vynoviť a zmodernizovať, môžete si navrhnúť omnoho dekoratívnejší vzor ukladania – na hrebeň, stromčeky, rybiu kosť a podobne.

NAMÁČANIE LAMIEL
Ak chcete ušetriť čas pri nanášaní biocídneho napúšťadla, nariedené si ho môžete naliať do vyššieho vedra, v ktorom budete môcť lamely namáčať. V nitrilových rukaviciach to máte vyriešené v priebehu niekoľkých minút a na horúcom slnku vám chemická clona vyzrie do pol hodiny. Pri vrchných náteroch však už skratky neexistujú, aby bol náter trvácny, musíte dodržať technologický postup do bodky.

POTLAČENIE CHÝB
Ak sú krídla brány unavené rokmi a nie sú „vo vodováhe“ alebo je niektoré z krídel nabúrané autom, nesnažte sa výplňou kopírovať ideálny tvar vzhľadom na terén. Kopírujte kontúry brány, hoci by to bolo i v sklone. Takýto výsledok vyzerá oveľa lepšie a neupriamuje pozornosť na existujúce chyby.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Redo says:

  Tak toto vyzerá strašne, nič v zlom radšej by som vnútro vyzeral a spravil drevenú výplň.

 2. MILAN says:

  ako celok skaredeeee.nevkusne.

 3. Leuška-staviteľka. says:

  Maximálne odporne, nepomôžem si.

 4. Anonym says:

  Na smiech

 5. Deli says:

  Si robite srandu?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.