Kovové svietniky

kovove svietniky

Svietniky nie sú len estetickým dekoračným doplnkom interiéru (nábytku, kozubov, atď.), ale s horiacimi sviečkami majú svoje čaro a dokážu navodiť príjemnú atmosféru. Aj keď dnes je trh presýtený svietnikmi z rôznych materiálov, dá sa ešte vždy tvoriť a s troškou fantázie, šikovnosti a s minimálnym množstvom materiálu, zhotoviť svietniky, ktoré sú zachytené na fotografiách. 

Postup práce
Svietniky sú zhotovené z oceľového drôtu, krátkych kúskov rúrok a plechu. Jednotlivé svietniky boli nazvané podľa toho, čo charakterizujú: Baletka, Dieťa, Nosič vody, Bicykel a Trojramenný svietnik.
Výroba: narezané jednotlivé časti svietnikov ohneme vo zveráku a spojíme do celku zváraním.

Baletka

Telo svietnika je ohnuté z oceľového drôtu 6 mm. Mištičky sú z 1 mm hrubého plechu 5 mm, s hrotom ( 2 × 20 mm) na sviečky. ,,Hlava“ je z oceľovej guľôčky 25 mm. ,,Baletka“ stojí na kruhovom podstavci 130 mm. Svietnik má celkovú výšku 240 a šírku 210 mm.

Dieťa
Tento svietnik je zhotovený takisto z oceľového drôtu, s identickou mištičkou a ,,hlavou“ z oceľovej guľôčky 18 mm. Stojí na kruhovom podstavci 110 mm a jeho výška je 160 mm.
–>
Nosič vody
Tento svietnik má konštrukciu z oceľového drôtu 6 mm. ,Hlava je z oceľovej guľôčky 18 mm a obrátenej mištičky. ,,Ramená“ na sviečky sú z oceľového drôtu 2 mm a držia mištičky na sviečky. Svietnik stojí na kruhovom podstavci 130 mm, má výšku 245 a šírku 230 mm.

Bicykel
Tento svietnik má trošku zložitejšiu konštrukciu. Kostra bicykla a kolies ( 130, 65 mm) je z oceľového drôtu 6 mm, výplň kolies a ostatné menšie prvky z drôtu 5 mm. Mištičky na sviečky sú z oceľovej rúrky 48 × 15 mm (dno z 1 mm hrubého plechu), sedadlo a podstavec z plechu s hrúbkou 2 mm. Bicykel je dlhý 250 a vysoký 200 mm.
Trojramenné svietniky

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteZhotovené sú z oceľového drôtu a plechu. Menší rozdiel medzi nimi je v ohnutí ,,ramien“, a ešte v tom, že jeden z nich má na mištičkách privarané oceľové rúrky 25 × 30 mm (na tenšie sviečky). Tento svietnik je široký 230 a vysoký 240 mm. Svietnik bez rúrok je 290 mm široký a 180 mm vysoký. Oba svietniky „,stoja“ na zdvojených podstavcoch 220 a 170 mm.

Mgr. Jozef Sendrej, Teplička
Foto: autor

Komentáre

  1. Tak toto je nadhera.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.