ako na ramovanie obrazkov

Ako na rámovanie obrázkov

Na začiatku je fotografia, neopracovaná doska a tabuľka použitého skla zo zberného dvora. ŠIKOVNÉ RUKY a TROCHA TRPEZLIVOSTI z nich vykúzlia zarámovaný obrázok. Zavesený na stene bude desaťročia oživovať spomienky na pekné chvíle.

Pri výrobe rámika si uvedomíte, ako málo materiálu spotrebujete. Odrezky, ktoré skladujete iba preto, že vám ich je ľúto priložiť do piecky, zrazu odhaľujú svoj zmysel. Možno ich upotrebiť na malé rámiky alebo z lamiel rôznych drevín zlepiť lišty, ktoré dajú práci punc jedinečnosti.

Tvorivosť bez hraníc

Profil je ozdobou rámika a škatuľka základných frézok ponúka nespočetné možnosti a množstvo kombinácií. Pripravte si dostatok materiálu, aby ste si vyrobili rámovacie lišty do zásoby. Ak po každom novom nastavení frézy opracujete iný kus mate­riálu, v priebehu hodiny vyrobíte dostatok líšt pre celú rodinu. A majte na pamäti, že s každým novým obrázkom na stene rastie chuť. Začína sa to jemnými rámikmi na fotografie a končí majstrovskými kúskami pre veľké zrkadlo do spálne.
Vtedy sa vyplatí pouvažovať o tom, či nenastal správny čas zabudovať vrchnú ručnú frézu do stola s pravítkom, aby ste tak získali ešte viac možností pri tvorbe profilov. Je iba otázkou času, kedy sa z ručného náradia stane sta­cionárne. So zmenou prichádza vyššia presnosť a radosť z práce.
Ak aj nemáte doma frézu, nič sa nedeje, profilované lišty na rámiky si môžete aj kúpiť.

Koníček pre všetkých

Pri rámovaní obrázkov sa zabaví celá rodina. Nielen pri historkách o prastarom otcovi, ktorý slúžil v uhorskej armáde, ale aj pri dekorovaní obrázkov, rezaní paspárt a vešaní hotových obrázkov na stenu. Rezanie skla si žiada pevnú a istú ruku, aby sa podarilo hneď na prvýkrát.

–>

dobré rady

Víkend s albumom
Naplánujte si rodinný víkend pri rámovaní obrázkov a prevetrajte rodinné albumy. Tie digitálne v počítači nestoja za nič. Preneste zvečnené kúzelné momenty na papier a zaveste ich na stenu.

Škôlka stolára
Nie každá fotografia však musí byť v obdĺžnikovom ráme. Čo poviete na šesť-, osem- či desaťuholník? Skúsenosti, ktoré získate pri výrobe rámikov, využijete neskôr pri výrobe nábytku. Sú to práve ozdobné lišty, ktoré mu dodajú žiadaný vzhľad.

Presnosť rozhodne
Nastaviť pokosovú pílu tak, aby narezala lišty pod 45-stupňovým uhlom, zaberie chvíľu času. Vtedy si uvedomíte, že výroba rámikov si vyžaduje cit pre detail.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje