skrutkovace a utahovace
Galéria (8)

Skrutkovače a uťahovače

Skrutkovače, uťahovače a vŕtacie skrutkovače majú skrutkovacie hroty poháňané elektromotorom, ktorý môže byť napájaný jednosmerným prúdom (batériou – zväčša akumulátorom) alebo striedavým prúdom (napojenie na rozvodnú sieť).

Galéria

Bosch, kuchyňa, linka, skrutkovač
Hilti, kuchyňa, linka, skrutkovač
Fein, skrutkovač, akumulátor
Bosch, skrutkovač, akumulátor
Fein, skrutkovač, akumulátor
Makita, skrutkovač, akumulátor, drevo
Hilti, skrutkovač, akumulátor
Jednoúčelové a univerzálne verzie
Skrutkovače a uťahovače sa vyznačujú plynulou reguláciou otáčok, majú pravý i ľavý chod, nastaviteľný uťahovací (krútiaci) moment (podľa príkonu a prevodu 10 až 40 Nm), ktorý je na nastavovacom krúžku označený 10 stupňami tvrdosti skrutkovania a jedným priamym stupňom na vŕtanie. Stroje sú obyčajne vybavené koncovkou, v ktorej sa ľahko a rýchlo dajú vymieňať rôzne nadstavce a držiaky koncových skrutkovacích nástrojov, ktoré nazývame aj bity. Jednoúčelové skrutkovače a uťahovače sú zvyčajne napájané z elektrickej siete. Univerzálne verzie majú častejšie ako zdroj energie akumulátor. Moderné prístroje napájané z akumulátora majú prepäťovú a teplotnú ochranu a elektronickú ochranu článkov, ktorá priebežne testuje napätie článku a stroj pri vybití batérie vypne. Zabráni sa tak škodlivému úplnému vybitiu akumulátora.

Malé akumulátorové skrutkovače
Používajú sa ako príručné náradie na uťahovanie skrutiek do šírky? 5 a do dĺžky 60 mm, zásadne len do dreva alebo plastov, len výnimočne na uťahovanie skrutiek do plechu. Ich výkon obmedzuje maximálny krútiaci moment 5 Nm, aký dovoľujú vyvinúť akumulátory s najmenším napätím, ktoré je zvyčajne 2,4, 3,6 alebo 4,8 V. Akumulátory sú zvyčajne integrované do rukoväte. Vreteno s vnútorným šesťhranom na upínanie skrutkovacích driekov poháňa prevod len pre potrebný počet otáčok 180 – 230 ot./min-1. Pri niektorých typoch skrutkovačov sa dá krútiaci moment nastaviť plynulo stlačením spínača alebo pootočením nastavovacieho krúžku do niektorého z voliteľných stupňov. Dá sa nastaviť aj poloha, v ktorej sa vreteno zablokuje, aby sa v prípade, keď výkon motora nestačí, dala skrutka dotiahnuť alebo povoliť ručným otáčaním celého skrutkovača. Priama rukoväť sa používa len pri výkonnostne slabších typoch skrutkovačov. Väčší krútiaci moment sa lepšie udrží šikmo odklonenou rukoväťou. Tá je pri niektorých typoch skrutkovačov po uvoľnení poistky nastaviteľná do niekoľkých polôh. Keď má skrutkovač rukoväť v krajnej polohe pripomína pištoľovú vŕtačku. Malé skrutkovače sa spravidla nabíjajú vložením do jednoduchej stolovej nabíjačky na sieť.

Akumulátorové skrutkovače
Z kategórie akumulátorového náradia sú skrutkovače azda najznámejšie náradie.  O dobrom výkone skrutkovača sa hovorí vtedy, keď s nabitým článkom naskrutkujeme alebo vyskrutkujeme približne 80 skrutiek 3 × 30 mm alebo pri vŕtaní do dreva vyvŕtame aspoň 300 dier s priemerom 6 mm. Počas svojho vývoja zaznamenali množstvo zmien a vylepšení. V súčasnosti si podľa potreby môžeme vybrať z rozličných modelov. Aby sme vedeli nastaviť správnu silu potrebnú na dotiahnutie konkrétnej skrutky, máme v niektorých prípadoch k dispozícii aj viac ako 15 (niekedy až 22) stupňov krútiaceho momentu. Niektorí výrobcovia osádzajú svoje výrobky špeciálnymi skľučovadlami na ľahšiu výmenu skrutkovacieho násadca.
Rýchloupínacie skľučovadla umožňujú upínať skrutkovacie drieky a ich držiaky rovnako jednoducho ako vrtáky. Predvoľba s radením rýchlostných stupňov umožňuje nastavenie buď malých otáčok iba na skrutkovanie (zvyčajne 0 – 400 ot./min-1) alebo väčších otáčok na vŕtanie (zvyčajne 0 – 1 400 ot./min-1).

Vďaka priamemu pôsobeniu sily umožňuje pištoľová rukoväť vyvinúť väčšiu prítlačnú silu. Preto je vhodná najmä na skrutkovanie do tvrdého dreva alebo do kovu. Stredová rukoväť umožňuje priaznivé rozloženie hmotnosti stroja. Vyváženie sa dá podľa potreby zmeniť použitím obojstranne pripojiteľného asymetrického akumulátora.

Jedinečné sú akumulátorové vŕtacie skrutkovače vybavené počítačovým čipom a informačným displejom. Prostredníctvom informačného displeja odporúča skrutkovač užívateľovi optimálne nastavenie krútiaceho momentu na skrutkovanie, zvolenie rýchlosti na vŕtanie do rôznych materiálov, signalizuje nízku kapacitu akumulátorového článku či prípadné prehriatie motora. Aby akumulátorový článok odviedol viac práce na jediné nabitie, zvýšila sa jeho kapacita na štandardných 1,5 Ah.. Ak počítame latky na plote široké 6 cm, môžeme na jedno nabitie akumulátora pripevniť až 9 m plota. Do plnej sily sa článok dostane v novej nabíjačke za menej než 1 hodinu. Tento model skrutkovača dosahuje maximálny krútiaci moment 30 Nm. Voľba krútiaceho momentu sa potom podľa potrieb použitia rozdelí na 25 momentových stupňov (max. hodnota krútiaceho momentu je 30 Nm).

Sieťové skrutkovače
Na vzhľad pripomínajú menšie vŕtačky s pištoľovou rukoväťou. Pretože sú určené výlučne na skrutkovanie, postačí, keď majú jednoduchú prevodovku so stálym prevodom. Otáčky sa však dajú regulovať v plnom rozsahu. Náradie je vybavené spojkou s preklzovaním s nastaviteľným uťahovacím momentom, ktorý je väčší ako majú vŕtacie skrutkovače. Vretená sú vybavené upínacími systémami pre drieky vrátane hĺbkových dorazov. Napríklad pri montážnych operáciách na múroch murovaných nasucho sa uprednostňujú sieťové skrutkovače s vysokými otáčkami (až 2 500 ot./min-1 ). Na montáž obkladových a pokrývačských prvkov sa volí skrutkovač s veľkým krútiacim momentom. Skrutkovače určené na montážne práce v strojárstve vyžadujú čo najpresnejšiu reguláciu uťahovacieho momentu, a preto majú väčší počet voliteľných stupňov. Niektoré skrutkovače sú určené špeciálne na sériové skrutkovanie samorezných skrutiek do plechu alebo do sendvičových panelov. Na zrýchlenie práce majú aretáciu trvalého chodu.
–>
Na montáž sadrokartónových dosiek sa používajú pásové zásobníky s podávačom samorezných skrutiek. Zásobník sa nasadí na upínací krk skrutkovača a po nastavení dorazu sa po každom pohybe dá zaskrutkovať jedna skrutka. Zásobníkový rýchloskrutkovač  umožňuje bez toho, aby sa vypol motor, v okamihu skrutkovať ďalšiu a ďalšiu skrutku v poradí. Na osadzovanie tanierových rozperiek pri obkladaní stien budov sú určené špeciálne skrutkovače prispôsobené ich rozmerom a kotvovej hĺbke.

Nárazové uťahovače
Nárazové uťahovače matíc a skrutiek rôzneho tvaru hlavy tiež vyzerajú ako vŕtačka s pištoľovou, stredovou alebo uzavretou strmeňovou rukoväťou. Vreteno so štvorhranom alebo šesťhranom na upnutie hlavíc  prenáša na hlavicu okrem otáčania aj tangenciálne príklepy vyvolané bicím mechanizmom. Nárazy však nevytvárajú skrutnú reakciu, takže náradie sa dá držať jednou rukou. Na niektorých typoch uťahovačov sa dá nastaviť aj časový interval medzi jednotlivými príklepmi štandardne nastavený na 5 s. Menšie uťahovače s príkonom 300 až 400 W na matice a skrutky M10 – M20 (napr. na montáž a demontáž kolies automobilov) dokážu vyvinúť nárazový uťahovací moment až 300 Nm, napriek tomu, že majú malú hmotnosť (2 – 3 kg). Veľké uťahovače, ktorých hmotnosť prevyšuje 5 kg, sa využívajú na stálych pracoviskách v opravovniach ťažkých strojov, nákladných automobilov, pri opravách potrubí a armatúr, v energetike a pod. Sú určené pre matice a skrutky do M30.

Text: Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva JAGA, Fein, Bosch, Hilti, Ján Tůma, Elektronáradie, vydavateľstvo Columbus, Makita, Protool
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Stevo says:

    Pužívam AKU vrtací skrutkovač Wurth a som veľmi spokojný! Jedná sa o 12V, 2 x akumulátor 2,0Ah, 45Nm, ale čo mi vyhovuje je dlhá výdrž akumulátorov, ktoré ak treba sú za 30 minút nabité. Aku skrutkovač som kúpil v Košiciach na Južnej triede pred 4 rokmi a stále dobre slúži. Dlho som preberal medzi akumulatorovými skrutkovačmi, len mi stále vadil zdĺhavý čas nabíjania akumulátorov 5 až 7 hodín.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.