Benzínová kosačka alebo krovinorez?

co sa ziada travniku

Kosia špičkovo. S každým strojom sa však narába inak.

KOSAČKA dokonale kopíruje terén a za sebou zanecháva hladký zelený KOBEREC, v ktorom majú všetky steblá rovnakú dĺžku.

kosačka

Viking MB 448 TX

Motor: B&S Séria 500E
Výkon: 1,9 kW
Šírka záberu: 46 cm
Podvozok: jednostupňový pohon, zdvih 25 – 75 mm
Zberný kôš: 55 l, plastový
Cena: 349 €

Kosačka je tou najvhodnejšou voľbou na pravidelne udržiavaný, súvislý trávnik, bez ohľadu na to, či má rekreačný, športový alebo lúčny charakter. Od obsluhy sa žiada jediné – chodiť za ňou, vysýpať zberný kôš a nedovoliť porastu prerásť a zdivieť. Aj v rukách laika odvedie kvalitnú prácu s istým výsledkom.

Výhody kosačiek
+ jednotná dĺžka porastu
+ zber a mulčovanie trávnej hmoty
+ podvozok s možnosťou pojazdu
+ obsluhu zvládne každý

Nevýhody kosačiek
– vyššie nároky na skladovanie
– slabšia manévrovateľnosť v teréne
– slabšie kosenie v prerastenom trávniku
– vlhká tráva zhoršuje kvalitu zberu

dobré rady

Ako vybrať kosačku

Každá z kosačiek urobí svoju prácu, spokojní však budete iba s tou, ktorá podá očakávaný výkon práve na vašom trávniku. Zladenie výkonu motora so šírkou záberu a objemom šasi nechajte na výrobcov. Vy sa zamerajte na vlastnosti.

Členité trávniky

Ak do nich zasahuje ozdobná výsadba a solitéry, viac im svedčia modely s užším záberom do 42 cm a podvozkom bez pojazdu, ktoré bez vypätia síl vtlačíte tam a späť v každom zákutí. Zvyčajne majú menší kôš, aby ste ich hravo pretlačili cez kaskády okolo skalky či prekonali nimi výsadbové prekážky.

Na veľký trávnik

Stroje so širokým záberom nad 50 cm a veľkým zberným košom sú ideálne na údržbu veľkých trávnikov na dokonale rovnom teréne, ktoré boli navrhnuté tak, aby mali rovné okraje. Sú to ťažké stroje, pod ťarchou koša nemotornejšie, trávnikom však prechádzajú silou tanku. Pojazd je pri nich samozrejmosťou, v zábere by ste ich tlačili len s vypätím síl.

Vo svahu

Na trávnik založený v miernom svahu sú ideálne modely s pojazdom, ale so strednou šírkou záberu 46 cm a primeraným objemom koša. Kolesový náhon na seba preberá ťarchu kosačky pri stúpaní nahor, a ak treba vykosiť oblúky či detaily na okrajoch, kosačka sa tam hravo vmestí. Práve táto kategória je zlatým rezom cez sortiment výrobcov.

Neudržiavané trávniky

Pozornosť si vyžadujú aj trávniky, na ktoré nemáte dostatok času, aby ste ich kosili pravidelne. Vtedy je kľúčom pri výbere hĺbka šasi. Čím väčší objem má a čím vyššie od zeme siaha, tým viac trávnatej hmoty sa dnu vmestí. Ideálne je, aby mal stroj i primerane vysoký zdvih podvozka a veľké kolesá, ktoré ľahšie prechádzajú neudržiavaným terénom.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKROVINOREZ je modernou náhradou za kosu a záleží iba na pracovnom nástroji a ZRUČNOSTI obsluhy, čo všetko dokáže.

krovinorez

Oleo-Mac BC 280 T

Motor: dvojtakt s objemom 27,2 cm3
Výkon: 1 kW/7 500 ot./min
Šírka záberu: 25,5/38 cm
V cene: poloautomatická strunová ­hlava, struna, žací nôž
Výbava: antivibračný systém, ­multifunkčná rukoväť
Hmotnosť: 6 kg
Cena: 375 €

Možno ním žať lúku a ukladať za sebou porast do riadkov, zvládne vykosiť a namulčovať brehy a úpätia nedostupné pre kosačku, so silným motorom odpíli aj mladé náletové dreviny, ak treba skultúrniť divé zákutie prírody. Je úžasne obratný a skvele zvláda údržbu členitých okrajov každého porastu. Ak však rukám chýba cit a skúsenosť, plochy môžu zostať strapaté.

Výhody krovinorezov
+ výška porastu nie je obmedzením
+ možno nimi kosiť aj lúku na seno
+ kompaktné pri skladovaní a preprave
+ nožom pokosí aj neprístupné plochy a kroviny

Nevýhody krovinorezov
– vyžadujú si zručnosť a skúsenosť
– pri kosení lankom narobia neporiadok
– vyžadujú si pri práci bezpečnú zónu
– rýchlejšie vás unavia

dobré rady

Ako vybrať krovinorez

Výkon motora a jeho vlastnosti sú pri výbere rozhodujúcim faktorom. Určujú nielen mieru komfortu pri práci a prevádzkové náklady, ale aj rýchlosť, akou sa vyrovnáte s prácou, ktorá stojí pred vami. Je prekvapujúce, že priemer žacieho mechanizmu výrobcovia skrývajú v tabuľkách až kdesi na koniec. Práve od neho závisí, koľko času budete potrebovať na vykosenie svojich šiestich árov lúky okolo chalupy. Ak to s takouto plochou myslíte vážne, motor by mal mať kubatúru aspoň 25 cm3.

Moderné štvortakty

Ku krovinorezu patria vibrácie, hluk a zápach spalín, ktoré sú dané konštrukciou motora a jeho odpružením. Uspokojivé hodnoty vyčítate iba pri značkových strojoch, ktorých výrobcovia s predstihom plnia rôzne pripravované normy. Najmodernejšie krovinorezy majú štvortaktné motory, ktoré svojimi vlastnosťami dvojtakt znateľne predstihnú. Majú citeľne nižšiu spotrebu a podstatne nižšie vibrácie. To pri dlhotrvajúcej práci zaváži.

Lanko či nôž?

Kým žacia hlava s lankom porast neúprosne seká na časti, až kým sa nedostane z jej dosahu, a vyhadzuje do povetria drobné kamienky, žací nôž pripomína prácu kosy, ktorá ukladá steblá do riadkov bez ich ďalšieho poškodzovania. Pri lanku sa spoliehate, že všetko necháte na zemi, pri noži chcete pokosený materiál upotrebiť. Práve tu narazíte na rozdiel v priemere pracovného nástroja. Lanko má pri zábere vždy navrch, žací nôž pracuje s menším polomerom. Výrobcom stanovené hranice nemožno prekročiť. Preťažilo by to motor i prevodovku.

Chce to chlapa

Práca s krovinorezom si žiada fyzickú silu a nosenie nástroja na špeciálnych popruhoch, ktoré môžu byť vyhotovené tak, aby námahu zmiernili. Sú nielen bezpečnostným prvkom, ale dokážu rozkladať hmotnosť na celé telo a tlmiť vibrácie, aby ste sa neunavili privčas. Čím viac práce pred vami je, tým viac záleží na výbave.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Aj kosačka ,aj krovinorez, vhodne sa doplňajú !

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.