image 27103 25 v1
Galéria (7)

Ako vyberať robotickú kosačku?

Či už máte kosenie trávnika radi alebo nie, robotická kosačka ušetrí kopec času. Je to naozaj skvelý pomocník, no treba si vedieť vybrať tú správnu. Predajca sa vás bude pýtať tri základné otázky: frekvencia kosenia, veľkosť záhrady a jej členitosť. Pripravte si na ne odpovede skôr, ako sa vyberiete na nákup.

Galéria

00_H350-0215
01_H350-0010
02_H320-0433
03_H310-0340b
04_121_NAHLAD_MM_150402_Gardena-Husqvarna-prezentacia_QR5A8927
05_112_NAHLAD_MM_150402_Gardena-Husqvarna-prezentacia_QR5A8898

Pri záhrade do 500 m2, by mal stačiť aj ten najzákladnejší model robotickej kosačky za predpokladu, že bude pracovať nepretržite 24 hodín a 7 dní v týždni. Úskalím však môže byť situácia, kedy sa spustí zavlažovanie a kosačka kosiť nemôže, čím stratí čas a nemusí tak stihnúť pokosiť celú záhradu. Ak máte o niečo väčšiu plochu siahnite po výkonnejšom modeli. Vybrať si pritom môžete z modelov určených do 800m2, 1800 m2, 2200 m2, 3200 m2 a 6000 m2.

Ak máte kopcovitú záhradu, so základnými modelmi si v takto náročných podmienkach nevystačíte. Tie kvalitnejšie síce zvládnu svahy so sklonom až 25%, no pri strmších svahoch budete potrebovať model na väčšie plochy, z ktorých niektoré zvládnu sklon až do 45%. Vďaka funkcii Timer ich budete môcť používať aj na menšie plochy. Táto funkcia totiž umožňuje prispôsobenie dĺžky kosenia veľkosti záhrady.

Ak máte jasno v rozlohe a viete zhruba ako výkonný model budete potrebovať, je čas pozrieť sa na vlastnosti. Prácu robotickej kosačky skvalitňujú ostré nože a nastaviteľnosť výšky kosenia. Tú nastavíte manuálne, ale na niektorých modeloch môžete aj elektronicky. Dôležitá je bezpečnosť systému kosiaceho zariadenia pri prevádzke. Ideálne sú voľne otočné nože podobné žiletkám, ktoré okrem bezpečnosti zaručia aj dokonalý strih trávnika. Pri výbere zistite aj hlučnosť robotickej kosačky, mala by byť do 65 dB.

Moderná technológia

Dôležitým parametrom je aj výdrž batérie. Pri porovnávaní jednotlivých modelov si zistite, akým typom batérie je kosačka vybavená, za aký čas sa batéria úplne nabije a ako dlho vydrží nabitá. Niektoré robotické kosačky sú ovládateľné prostredníctvom GPS aj SMS. To je už ale záležitosť skôr pohodlia, ako funkčnosti kosačky. Veľmi dôležitý je pohyb kosenia robotickej kosačky. Niektoré kosia v pravidelnom vzorci, no vždy je lepšie, ak robotická kosačka kosí zdanlivo náhodne v rôznych smeroch. Kosením v zdanlivo nepravidelnom vzorci pohybu, docieli robot vytvorenie hladšieho povrchu, ktorý vyzerá ako koberec a to po celej ploche vašej záhrady. Za 20 rokov robotických kosačiek na trhu bolo preukázané, že sa jedná o najspoľahlivejší spôsob pokrytia celej trávnatej plochy bez toho, aby na ploche zostala nepokosená tráva.
Moderná technológia kosačky aj chráni. Najlepším spôsobom ochrany je PIN kód, ktorý zabezpečí, že aj keď vám kosačku odcudzia, zlodej s ňou nespraví nič. Pomocou GPS zasa svoju odcudzenú kosačku spoľahlivo lokalizujete.

Nenechajte sa zmiasť

Pri výbere rôzni výrobcovia udávajú vo svoj prospech vlastnosti, ktoré na prvý pohľad možno ovplyvňujú vlastnosť kosačky, no v konečnom dôsledku neprispievajú k lepšiemu efektu kosenia. Málo významná je napríklad rýchlosť, ktorou sa kosačka pohybuje. Tá vždy závisí od modelu a je logické, že robotické kosačky pre menšie záhrady budú pomalšie, lebo operujú na menšej ploche.

Výrobcovia udávajú rôzne parametre, no asi najvhodnejší pre porovnanie je veľkosť pracovnej plochy. Tá je totiž rovnaká a pekne uvidíte, ako sa s ňou rôzne značky robotických kosačiek popasujú.

Za 20 rokov na trhu prešli robotické kosačky evolúciou, ktorá z nich vytvorila stroje takmer do každej záhrady. Aj keď je možno vždy čo zlepšovať, už teraz môžeme povedať, že robotická kosačka Husqvarna Automower® je vynikajúcim a spoľahlivým pomocníkom pre každého.

www.husqvarna.com/sk/

PR článok Husqvarna Slovensko s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.