Test pásových brúsok

test pasovych brusok

Vo svete ručných brúsok patria k najrýchlejším. Dokážu vyhladiť hrubý povrch dreva, ale aj obrúsiť vrstvu starej farby či laku. Nelíšia sa však iba výkonom, ale aj tým, ako sa „postavia“ k práci.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1 WATTY NAZNAČIA ZAŤAŽITEĽNOSŤ

Príkon motora nie je pre intenzitu úberu rozhodujúci. Prezrádza iba to, koľko energie brúska spotrebuje pri práci. Motor s vysokým výkonom však naznačuje, že brúska bude fungovať spoľahlivo aj pri celodennom pracovnom nasadení. Výkonovým minimom je zvyčajne 800 W, výkonnejšie brúsky majú motory s príkonom vyšším ako 1000 W. Každý chýbajúci watt sa prejaví pri silnejšom prítlaku k brúsenému materiálu.

2 OSOVÉ VYVÁŽENIE

Na vytvorenie hladkého brúseného povrchu je dôležité, aby stredy rukovätí prechádzali stredom brúsneho pásu. Platí to hlavne pri modeloch, ktorých telo je pre alternatívne postavenie motora širšie ako brúsny pás. Ak sa brúska pre nesúmernosť pri práci naklápa, zanecháva za sebou hlboké ryhy. Dôležité je aj ťažisko, ktoré by malo byť v strede brúsnej dosky. Ak sa dvíha hrot a klesá zadná časť brúsky, na podklade vybrúsi priehlbiny.

3 VIBRÁCIE UNAVUJÚ

Najväčšiu únavu majú pri brúsení na svedomí vibrácie brúsky, ktoré sú zvyčajne spôsobené nedokonalým tvarovaním hnacieho valca, najmä v prípade, ak zasahuje do roviny záberu. Ak sa nedokonalosti brúsky skombinujú s nie veľmi vydareným pripájaním brúsnych pásov, ruky sa pri práci rýchlo unavia a strácajú pri manévrovaní cit. Dôsledkom je menšia kvalita brúsenia a pomalšie napredovanie pri práci.

4 SPÄTNÁ VÄZBA

Niektoré brúsky majú agresívnu spätnú väzbu, jej sila ich výrazne ťahá po páse vpred, iné pôsobia mäkko, akoby plávali po brúsenom povrchu. Mäkká spätná väzba je kľúčová pri stolárskych a renovačných prácach, kde manévrovateľnosť rozhoduje o kvalite brúsenia. Agresívna väzba svedčí skôr tesárskym prácam. Ako sa brúska správa, závisí od geometrie jej brúsenej línie.

5 ODSÁVANIE NADOVŠETKO

Nahradenie zberného vrecka vysávačom zvyčajne nezvýši schopnosť brúsky zachytiť prach, ktorý vznikne pri brúsení. Ide iba o alternatívu k vrecku či pevnej nádobe pri prácach väčšieho rozsahu. Nie každú brúsku však možno k vysávaču pripojiť. Pri modeloch s oválnym prieduchom je dôležité, aby sa v ich výbave nachádzala redukcia. Práca s brúskou sa v uzavretej dielni nezaobíde bez respirátora a ochrany sluchu.

6 BRÚSNA DOSKA

Pozdĺžne prehnutá brúsna doska úber materiálu príliš neovplyvní. Je však príčinou predčasného opotrebovania brúsneho pásu. Tlak sa nerozloží na celú jeho pracovnú plochu, ale bodovo sa znásobí na vyvýšených miestach. Zvyčajne ide o začiatok a koniec platne alebo jej stred. Pri brúsení mäkkých drevín je vedľajším efektom zatláčanie vlákien do masívu, čo zvyšuje náročnosť finálneho dobrusovania.Rýchlosť

S rýchlosťou pohybu brúsneho pásu rastie úber, ale aj náročnosť manévrovania pri brúsení plošných materiálov. Rozsahy otáčok jednotlivých modelov sa výrazne odlišujú.

Šírka

Široký brúsny pás spraví prácu nielen rýchlejšie, ale poskytne aj vyššiu stabilitu a lepší kontakt brúsky s podkladom. Pri najpredávanejších modeloch sa používa pás so šírkou 75 mm, v prípade tých výkonnejších 100 mm.

Kábel

Dvojmetrový kábel pri práci mimo dielenského stola nestačí. V kvalitnej výbave by mal byť mäkký gumový kábel s dĺžkou 4 m štandardom.

Hmotnosť

Hmotnosť na hranici 5 kg môže byť pri brúsení panelov, podláh a schodov výhodou. Čím je brúska ťažšia, tým menej pozornosti treba pri brúsení venovať jej pritláčaniu o podklad.

Odsávanie
Odsávanie rozhoduje o komforte pri práci. Dobre vybavené modely majú natoľko účinné odsávanie, že pri práci s nimi sa zašpiníte menej ako pri ručnom dobrusovaní hrán hubkou.

SLOVNÍK POJMOV

BRÚSNA PLOCHA

Rozmer udáva kontaktnú plochu brúsneho pásu, ktorá je aktívna pri brúsení. Zväčša zodpovedá formátu brúsnej dosky.

VÝKLOPNÝ KRYT

Umožňuje využiť čelnú časť brúsky pri vyhladzovaní horšie dostupných spodných hrán schodníc bez otáčania.

VARIO-TACHO-CONSTAMATIC

Elektronické riadenie otáčok, ktoré berie do úvahy zvýšenú záťaž pri prudšom pritlačení brúsky k materiálu.

STACIONÁRNA VÝBAVA

Príslušenstvo, ktoré umožňuje montáž brúsky na pracovnú dosku stola na opracovanie drobnejších obrobkov.

TRAKCIA

Úprava geometrie vedenia pásu, ktorá umožňuje jeho vystredenie. Slúži na to zvyčajne bočná skrutka v čelnej časti.

NASTAVITEĽNÁ RUKOVÄŤ

Posuvná alebo sklápacia čelná rukoväť umožňuje lepšie vedenie a manévrovanie brúsky. Najmä pri podbruse.

ODSÁVACÍ VAK

Zberné vrecko na zachytávanie prachových častíc dopravovaných turbínou. Pri práci v interiéri nahrádza odsávanie.

BRÚSENIE K OKRAJU

Konštrukcia brúsky je navrhnutá tak, aby pri brúsení podlahy bolo možné dosiahnuť až k obvodovej lište na okrajoch.

Ako sme testovali

Milan Gigel, tester redakcie
Skúsenosti z používania sú pre nás prednejšie ako tabuľkové hodnoty meraní. S každou brúskou sme strávili niekoľko hodín pri stolárskych, renovačných a tesárskych prácach. Snažili sme sa zistiť nielen to, aké dravé sú pri hrubom brúsení, ale aj ako si poradia s delikátnym jemným hladením. Hodnotili sme pohodlie pri práci, prašnosť i manévrovateľnosť. Svoje postrehy sme následne konfrontovali s meraniami úberu, hlučnosti a zachytávania prachu.

Redakčný test

EINHELL RT-BS 75

Príkon motora: 850 W
Rýchlosť posunu: 300 – 400 m/s
Namerali sme
Hlučnosť: 106,5 dB
Úber: 20 g/min
Účinnosť odsávania: 54 %

Agresívna spätná väzba tejto brúsky navodzuje pocit výkonu a chuti do práce, zvlášť pri úlohách, kde treba prihladiť surové piliarske či stavebné dosky a hranoly. Má odklápateľné čelo a nastaviteľnú čelnú rukoväť, pri brúsení sa dostane aj na menej dostupné miesta. Vyššia prašnosť pri prácach v exteriéri neprekáža. V stolárskej dielni sme sa však museli popasovať s horšou manévrovateľnosťou. Brúska sa pre nesúmerné postavenie rukovätí občas nakláňala nabok a hrana brúsneho pásu sa vnárala do materiálu. Vyžaduje ľahké vedenie a cit, pretože pod prítlakom sa znižujú otáčky motora. Ak máte dosť sily, zbernú nádobku z plastu pravdepodobne vymeníte za vysávač. Spoľahlivo poslúži pri víkendových renováciách či majstrovaní vo dvore, s káblom dlhým 3 m dosiahne, kam potrebujete.

+ odklápateľné čelo
zlá manévrovateľnosť

„Odklápateľné čelo umožňuje pohodlné brúsenie spodnej hrany schodníc.“

**
68 €
www.einhell.sk

Robustné vyhotovenie a agresívny rez ju predurčujú na prácu v teréne. Králikáreň, kurín či altánok pre ňu nie sú výzvou.

FERM BSM1021

Príkon motora: 950 W
Rýchlosť posunu: 220 – 350 m/s
Namerali sme
Hlučnosť: 106,2 dB
Úber: 23 g/min
Účinnosť odsávania: 84 %

Ak ide o jemné brúsenie a hladenie, kde je manévrovateľnosť na prvom mieste, tento model má čo ponúknuť. Mäkkú spätnú väzbu, široké rukoväte a ľahké telo brúsky sme ocenili hlavne pri stolárskych a renovačných prácach. Je nenáročná na vedenie, takže urobí kvalitnú prácu aj v rukách neskúseného domáceho majstra. Pomalší posun pásu jej svedčí rovnako ako nízke vibrácie tlmené vrstvou gumy na rukoväti. Len pri hrubom brúsení vyžaduje trpezlivosť pre svoj pomalší úber. Naopak, vďaka nižšiemu zanášaniu brusiva prekvapí pri brúsení starých náterov. Zberné vrecko za vysávač vymeniť nemožno. Výfuk je oválny a výrobca neponúka potrebnú redukciu. To zamrzí, ak praskne tenká obruč zberného vrecka. Pri práci v interiéri sme sa museli vyrovnať s nadmerným zápachom pri prevádzke.

+ kvalitné brúsenie
mäkká spätná väzba

„Pri práci sme zlomili prírubu zberného vrecka. Pre oválny prieduch vysávač pripojiť nemožno.“

***
84 €
www.ferm.sk

V rukách víkendového stolára a renovátora odvedie prácu, ktorej výsledkom je dokonale hladký a rovný povrch.

EXTOL EBS900VS

Príkon motora: 900 W
Rýchlosť posunu: 150 – 360 m/s
Namerali sme
Hlučnosť: 109,3 dB
Úber: 26 g/min
Účinnosť odsávania: 68 %

Táto brúska dosahuje vyrovnaný výkon  pri jemnom hladení i pri opracovaní nahrubo. Je dobre ovládateľná, drží stopu a zanecháva za sebou hladko opracovaný povrch bez chýb. Motor je dravý a znesie silnejší prítlak. Pri hrubom brúsení sa úberom približuje k výkonnejšiemu modelu od Metaba. Či sme siahli po hrubom, alebo jemnom brusive, pre výrazný záber sme museli brúsku uchopiť silnejšie. Pri brúsení starých náterov pre rýchle zahrievanie zanášala brusivo. Dlhšie práce sú pre vysoké vibrácie únavné a nezaobídu sa bez častejších prestávok, najmä pri renovácii schodiska či podlahy. Dôvodom je nedokonalý hnací valec. Preto jej svedčí prerušované pracovné tempo. Pri tomto modeli nám chýbala možnosť montáže na stôl. Pre zaoblenie chrbta takéto prípady vyrieši iba doma vyrobená pomôcka na mieru.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste+ dravý výkon
silné vibrácie

„Jej dravý motor znesie aj chvíľkové preťaženie pri silnejšom pritlačení brúsky k podkladu.“

***
84 €
www.extol.sk

Je silná, vytrvalá, nesklame pri žiadnej práci, ktorá si vyžaduje výkon. Pre vysoké vibrácie však pri rozsiahlejších projektoch unaví.

METABO BAE 75

Príkon motora: 1 010 W
Rýchlosť posunu: 240 – 450 m/s
Namerali sme
Hlučnosť: 106,2 dB
Úber: 30 g/min
Účinnosť odsávania: 86 %

V silných rukách je táto brúska pomocníkom, ktorý znesie intenzívnu záťaž pri náročných projektoch, kde sa vyžaduje veľký úber i dobré vedenie. Má výhodne riešené odsávanie a vrecko, ktoré neprekáža. Do priestoru uniká len najjemnejší prach. Ocenili sme dobrý kontakt s brúsenou plochou i osové vyváženie. Brúska akoby sa kĺzala po materiáli. Nejaký čas nám však trvalo, kým sme si na ňu zvykli natoľko, aby sme sa pustili aj do jemných prác a brúsenia panelov. Brúska ubieha dopredu, čo pri dlhšej práci trochu unavuje. Niekedy sa objavujú aj neočakávané vibrácie, ktorých príčinu sa nám nepodarilo odhaliť. Trvá iba minútku, kým sa brúska zmení na stacionárne pracovisko s bočným dorazom s nastaviteľným sklonom.

+ vysoký úber materiálu
bohaté príslušenstvo

„K brúske vám pribalia bohaté príslušenstvo, aké na trhu neponúka nik iný.“

****
269 €
www.metabo.sk

Výkonný stroj do silných rúk, ktorý sa dokáže postaviť ktorejkoľvek výzve. Je presne taká pôsobivá, ako vyzerá na obrázkoch.

MAKITA 9404

Príkon motora: 1 010 W
Rýchlosť posunu: 210 – 440 m/s
Namerali sme
Hlučnosť: 104,3 dB
Úber: 34 g/min
Účinnosť odsávania: 85 %

Mäkká, takmer statická odozva je pre túto brúsku typická pri hrubom brúsení i jemnom hladení. Pre nízke vibrácie, vysokú hmotnosť a široký brúsny pás sedí na podklade bez akéhokoľvek naklonenia či náznaku agresívneho záberu. Preto aj v neskúsených a slabších rukách brúsi jemne a s vysokým úberom, nie je však úplne porovnateľný s ostatnými brúskami v teste. Formát brúsneho pásu je totiž len 100 × 610 mm. Pri hrubom brúsení má výrazný náskok, pri jemnom dobrusovaní sa blíži k výkonu Metaba. Výnimočná je odsávaním prachu. Čo nezozbiera turbína do vrecka, to zostáva na podklade bez akéhokoľvek zvírenia. Pri brúsení sme mali pocit, akoby táto brúska vôbec neprášila. Je pevná, tichá, robustná, hmotnosť nad hranicou 5 kg odľahčuje ruky vďaka vlastnému prítlaku k podkladu.

+ dokonalé odsávanie
skvelá manévrovateľnosť

„Má nárazník, ktorý zabráni vnáraniu brúsneho papiera do obvodových líšt či stien.“

*****
329 €
www.makita.sk

Bez únavy a prachu ňou možno brúsiť celé hodiny. Či už ide o renovácie, drevostavby, alebo zarovnávanie panelov.

EXTOL EBS810VS

Príkon motora: 810 W
Rýchlosť posunu: 200 – 380 m/s
Namerali sme
Hlučnosť: 106,6 dB
Úber: 26 g/min
Účinnosť odsávania: 52 %, zlyhanie

Pevne sedí na podklade, drží stopu a má mäkkú spätnú odozvu. S touto brúskou sme dosahovali dobré výsledky v stolárskej dielni a pri renováciách, kde sa pracuje s jemnejším brusivom. Zaujala pri zarovnávaní lepených panelov i pri prebrusovaní schodiska. Pri práci nás oslovila nielen dobrou manévrovateľnosťou, ale aj zasúvateľným krytom zúženého hrotu. Brúsny pás sa dostal až k okrajom podlahy i spodnej časti schodníc. Hrubé brúsenie je výrazne namáhavejšie. Odozva sa mení na agresívnu a vyžaduje väčšie fyzické úsilie. Brúska sa pre horšie vyváženie vnára zadnou časťou do materiálu, čo si žiada silnejší prítlak na prednú rukoväť. Aby sme prácu zvládli,  museli sme zvýšiť ostražitosť a prítlak na čelnú rukoväť. Počas testu zlyhalo odsávanie prachu, výkon pri jeho zbere klesol z 52 % na nulu.

+ dosiahne k okrajom
zlé vyváženie

„Aj v rukách neskúseného domáceho majstra za sebou zanechá hladký povrch bez rýh.“

***
99 €
www.extol.sk

Na víkendové renovácie a stolárske práce, pri ktorých je rozhodujúca kvalita brúsenia a dosah na horšie prístupné miesta.–>

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

*****
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

****
Jeden z najlepších, ktoré môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však trocha chýba.

***
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

**
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.

*
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: autor a archív výrobcov
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. …a chudak makita dostala minus za skvelu manevrovatelnost.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.