Manželia z Nemecka stavili na riešenie typu „všetko v jednom“

Dom Brunovcov v obci Heiden v Nemecku
Zdroj: Vaillant

Najprv prišla túžba po vlastnom dome, potom snaha uľahčiť si bývanie v ňom. Taký je príbeh Tanje a Philipa Brunovcov z obce Heiden, z nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Splnili si sen o trvalo udržateľnom drevodome. Zároveň stavili na najmodernejšie zelené technológie a namiesto štyroch rôznych zariadení použili v dome jedno jediné.

Brunovci chceli, aby bol vykurovací systém v ich novostavbe trvalo udržateľný a nákladovo efektívny. Od začiatku vedeli, že chcú tepelné čerpadlo. Zároveň hľadali riešenie, ktoré im ušetrí čo najviac miesta.

Mimoriadne tiché riešenie

Pre všetky technológie mali Brunovci vyčlenený len obmedzený priestor v garáži. Rátali najprv so štyrmi zariadeniami. A to na výrobu tepla, na prípravu teplej vody, chladenie interiéru a centrálne riadené vetranie. Architekt im však odporučil šikovnejšie riešenie – jedno zariadenie so všetkými vymenovanými funkciami. Je mimoriadne tiché a inštaluje sa len dovnútra domu. O spoľahlivé a ekologické teplo, chladenie, teplú vodu aj čerstvý vzduch sa v domácnosti Brunovcov stará vnútorné tepelné čerpadlo Vaillant recoCOMPACT exclusive vzduch/voda. Vyzerá ako šatníková skriňa a vo svojom vnútri ukrýva zásobník teplej vody aj centrálny ventilačný systém s rekuperáciou tepla.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo recoCOMPACT exclusive | Zdroj: Vaillant

Čo skrývajú v garáži

„Väčšina našich susedov vykuruje kotlami na olej alebo plyn. Rozhodli sme sa im ukázať, ako sa dá využiť úsporná a ľahko použiteľná technológia zeleného vykurovania,“ hovorí Tanja Brunová. Zariadenie im bolo dodané vo dvoch samostatných častiach, čo realizačnej spoločnosti značne uľahčilo montáž v malej garáži. Inštalovali sa aj prieduchy cez obvodovú stenu garáže. Na pripojenie technických komponentov bolo potrebných len niekoľko krokov. Garáž má síce len 8 m2, ale aj po nainštalovaní zariadenia v nej ostalo dosť priestoru pre ďalšie využitie.

kuchyňa
Brunovci si pochvaľujú teplo, ktoré majú doma
| Zdroj: Vaillant

Dobré susedské vzťahy

Vďaka tomuto riešeniu si vydýchli najmä susedia Brunovcov, zariadenie totiž spĺňa prísne hlukové normy pre obývané oblasti. Aj keď terasa susedov leží bezprostredne vedľa garáže, Tanja a Philip nezaznamenali žiadne sťažnosti na hluk, čo prispieva k dobrým susedským vzťahom. Vnútorné tepelné čerpadlo má maximálnu úroveň hlučnosti 54 dB a v nočnom režime iba 35 dB (vo vzdialenosti 3 m), čo je zvuk porovnateľný s tikaním hodín. Vyrába sa v Nemecku a má najvyššiu energetickú účinnosť, vysokú mieru recyklovateľnosti a vysokú kvalitu. Celý systém sa ovláda pomocou inteligentného regulátora multiMATIC a internetového modulu – cez online aplikáciu v smartfóne. Brunovci si to pochvaľujú. „Naša budúcnosť bude určite digitálna a práve sme urobili prvý krok,“ smeje sa Philip Brun so smartfónom v ruke.

Teplo v interiéri si nastavujú cez aplikáciu v smartfóne
| Zdroj: Vaillant

Použité technológie

• vnútorné tepelné čerpadlo Vaillant recoCOMPACT exclusive vzduch/voda
• zabudované centrálne riadené vetranie s 95 % rekuperáciou tepla
• zabudovaný 225 l zásobník teplej vody
• podlahové vykurovanie (aj s funkciou chladenia)

www.vaillant.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Vaillant Group Slovakia, s.r.o