Ako si vyhriať domácnosť
Zdroj: dreamstime.com

Ako si vyhriať domácnosť a zároveň ušetriť: 5 účinných tipov

Posledné mesiace sa k nám hrnú informácie o tom, ako neustále rastú ceny za energie, ktoré tak nepríjemne vplývajú na finančnú situáciu mnohých domácností. Môžeme hovoriť najmä o vykurovaní plynom, ktorého je v dôsledku krízy nedostatok a jeho cena preto rýchlym tempom rastie.

Čo však môžeme urobiť pre to, aby účty za energie nestúpali, ale napriek tomu bolo v našich domovoch dostatok tepla? Prinášame vám tipy, vďaka ktorým bude aj vo vašom domove teplo a zároveň na účtoch ušetríte.

Nečakajte na veľké opravy, začnite po malých krokoch

Veľké opravy domu, ktoré by taktiež ušetrili energiu, si nechajte na neskôr. Dnes sa chceme zamerať na tipy, ktoré môžete vo vašej domácnosti aplikovať okamžite. Ide o také techniky, na ktoré nepotrebujete absolvovať žiadne špeciálne nákupy materiálov, skôr potrebujete zmeniť svoje domáce návyky.

Úsporou energie neušetríte len vaše financie, ale aj životné prostredie. Vďaka úspore sa znížia emisie skleníkových plynov, ktoré vedú k znečisteniu ovzdušia a zmene klímy, čo znamená, že ide o účinné tipy nielen pre vás, ale pre celý okolitý svet.

Ako vyhriať domácnosť bez toho, aby ste použili plyn?

1.    Skontrolujte okná a pustite dnu slnečné svetlo

Váš dom môže strácať teplo cez okná a dvere, najmä ak tieto otvory nie sú správne utesnené. Na začiatku zimy je dobré prejsť všetky okná a dvere vo vašej domácnosti a otestovať ich tesnenie. Môžete cítiť chladný vzduch presakujúci po stranách okien alebo spodnej časti dverí.

Zároveň by ste mali prepúšťať cez vaše okná do domácnosti priame slnečné svetlo. Otvorenie záclon a žalúzií počas dňa umožní prirodzenému slnečnému teplu vykúriť váš domov bez toho, aby ste museli zapínať radiátor či minúť jediný cent.

Denné svetlo prenikajúce do interiéru
Zdroj: dreamstime.com

2.    Zatvárajte dvere na miestnostiach, ktoré nepoužívate

V závislosti od veľkosti vášho domova a počtu ľudí, ktorí v ňom žijú, môžete mať nejaké ďalšie izby, ktoré takmer nepoužívate alebo vôbec nepoužívate. Tieto priestory však nie je potrebné vykurovať. Ak teda chcete ušetriť peniaze na účte za kúrenie, zatvorte dvere na miestach, ktoré pravidelne nepoužívate.

3.    Kúrte v krbe drevom

Tí šťastnejší z nás môžu v zime namiesto radiátora radšej priložiť drevo do krbu a relaxovať pri pohľade na to, ako príjemne praská. Drevo je výhodnou alternatívou, po ktorej mnohí radi siahajú a pripravujú si ho dlho pred zimou, aby ho mali dostatok na celé zimné obdobie.

Regály na drevo stojace vedľa krbových kachlí
Zdroj: dreamstime.com

Aj pri tomto spôsobe kúrenia však platia určité pravidlá. Drevo je dôležité správne uskladniť, aby mohlo schnúť na prevetrávanom mieste aspoň 2 roky. Čerstvo spílené drevo totiž obsahuje priveľa vody, vďaka čomu pri jeho pálení dochádza k omnoho väčšej spotrebe energie.

Najlepším spôsobom, ako uskladniť drevo na kúrenie v zime, je zadovážiť si regál na krbové drevo. Vďaka tomuto úložnému riešeniu necháte drevu dostatok času na to, aby vyschlo, a zároveň ho ochránite pred poveternostnými vplyvmi. Pozrite si ponuku spoločnosti Hörmann a vyberte si medzi rôznymi štýlmi prístreškov na krbové drevo.

Drevo v krbe
Zdroj: dreamstime.com

4.    Zabráňte úniku tepla cez potrubie

Potrubie vo vašej domácnosti môže byť zdrojom tepelných strát, najmä ak sa nachádza v neizolovaných priestoroch, ako je povala, pivnica alebo garáž.

Utesnenie vašich potrubí môže pomôcť zabrániť tomu, aby teplý vzduch unikal von. Na utesnenie potrubí môžete použiť fóliovú pásku alebo tmel.

5.    Oblečte sa teplejšie

No a na záver jednoduchá rada, vďaka ktorej sa vám tiež môže účinne dariť šetriť – keď je vám chladno, oblečte si ďalšiu vrstvu oblečenia, alebo sa prikryte. Čím viac oblečenia v zime nosíte, tým menej potrebujete vykurovať vo svojom dome. V zime je tiež dobré nechodiť po dome naboso. Pár príjemných ponožiek zahreje vaše nohy a udrží v teple aj zvyšok vášho tela.

Keď v noci pozeráte televíziu alebo čítate knihu, schúľte sa pod prikrývku, aby ste sa zahriali bez toho, aby ste kúrili. Nezabudnite sa taktiež poriadne prikryť v noci a zvážte radšej investíciu do teplejšej periny.

Teplé modré ponožky
Zdroj: dreamstime.com

Zdroj: PR článok Hörmann Slovenská republika s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.