/ Dom / Strecha /

Strecha nie je len škridla

Strecha nie je len škridla

Je to komplexný systém, ktorý sa skladá z viacerých prvkov a doplnkov. Za tie najdôležitejšie môžeme pokladať strešné fólie, vetracie a hrebeňové škridly, či protisnehový hák. Neradno však zabúdať ani na okrajové, či prestupové škridly a plechy. Ako je to s doplnkami? Na čo sa sústrediť a na čo pri realizácii strechy nezabudnúť?

Odpovedá Marcel Fekete, projektový manažér značiek Tondach a Porotherm

Rozhodne by som nepodceňoval výber fólie a siahol po kvalitnom materiáli od overeného výrobcu. Tondach v rámci strešného systému ponúka difúzne a hydroizolačné fólie, ktoré strešnému systému poskytujú optimálnu ochranu. Na paropriepustnosť fólie nadväzuje odvetrávanie podstrešia, respektíve celej strechy, ktoré zabezpečujú vetracie škridly. Spoznáte ich podľa vetracieho pásu, idúceho do spodnej odkvapovej hrany. Práve tam sa nachádza priestor na prevetrávanie a vďaka mriežke sa pod krytinu nedostane žiaden hmyz, žiadna kuna, žiadne hlodavce ani vtáky.

Ak hovoríme o rozmiestnení, aspoň jedna vetracia škridla by mala ísť medzi rozteč krokiev, teda do každého poľa medzi krokvami. Toto predstavuje minimálny počet vetracích škridiel pre zabezpečenie funkčnosti strechy. Samotné vetranie funguje tak, že v spodnej časti strechy, pri odkvapovej hrane, sa nasáva vzduch, ktorý prechádza celou strechou, aby bol pomocou vetracích škridiel a hrebeňa odvedený von. Pod strechou sa tak nekumuluje teplo ani zbytočná vlhkosť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteĎalší dôležitý doplnok je protisnehový hák, ktorý sa vešia na pomocnú latu a prikrýva sa krytinou. Navonok teda tento zhyb viditeľný nie je. Estetický dojem zo strechy môžu kaziť zlé zakončenia, či nekvalitná klampiarska práca. Na zakončenie sa používajú okrajové škridly, ktoré vytvoria pekné a estetické okraje striech. Kvalitná klampiarska práca si vyžaduje kvalitný plech. Tie bývajú väčšinou z hliníku a aplikujú sa v miestach, kam sa krytina už nezmestí. Hovoríme napríklad o otvoroch v streche akými sú okná, vikiere, prípadne dvere, ale aj o úžľabiach, resp. spojoch dvoma šikminami striech, ktoré odvádzajú vodu zo strechy.

Estetickými a ochrannými prvkami sú hrebenáče. Strecha sa začína klásť z pravého dolného rohu a postupne sa smeruje doľava a nahor. Na vrchu je lata, ktorá drží hrebenáče uzatvárajúce strechu pri hrebeni.

Zdroj: TONDACH SLOVENSKO

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.