/ Dom / Strecha /

Pripravte strechu na zimu včas

Strecha v zime
Zdroj: Wienerberger

Zima predstavuje pre každú strechu skúšku jej kvality. Sneh, ľad, mráz i silné dažde ju dokážu riadne preveriť a potrápiť. Vtedy sa ukáže odolnosť strechy, kvalita použitých materiálov i schopnosť pokrývačov, ktorí strechu realizovali. Aby ste sa vyhli problémom, strechu ešte pred zimou dôkladne skontrolujte.

„Ak je strecha dobre navrhnutá a realizovaná a navyše ste použili kvalitnú strešnú krytinu s vhodnými strešnými doplnkami, obávať sa nemusíte. S kompletným strešným systémom Tondach získate strechu, ktorá odolá nielen vrtochom počasia, ale aj zubu času,“ hovorí Michal Dobrovodský, produktový manažér pre značku Tondach.

Protisnehové háky Tondach
Protisnehové háky Tondach sa montujú priamo na keramickú krytinu v rámci celej strechy. Rozmiestňujú sa vždy celoplošne od druhého radu od odkvapu a ich množstvo závisí od sklonu strechy a množstva snehových zrážok. Inštalácia iba v dolnej časti pri odkvape nie je dostatočne účinná. | Zdroj: Wienerberger

Prehliadku strechy nepodceňte

Stav strechy by ste mali pred každou zimou dôkladne skontrolovať a presvedčiť sa, či je v poriadku. V prvom kroku treba skontrolovať žľaby a odkvapy a v prípade potreby ich vyčistiť. Na udržanie priechodnosti odkvapov sú skvelým pomocníkom mriežky, ktoré nečistoty v odkvape zachytávajú. Uistite sa tiež, že spoje odkvapového systému dobre tesnia. Nezabudnite zo strechy odstrániť lístie a ďalšie nečistoty, ktoré by mohli brániť správnemu odtekaniu vody. Ak sa vám na streche čokoľvek nepozdáva, zavolajte si radšej na pomoc špecialistu.

Veľkoformátové posuvné škridly Samba
Veľkoformátové posuvné škridly Samba sú vhodné aj na strechy s nízkym sklonom. Premyslený systém odvodňovací drážok efektívne odvedie zrážkovú vodu na celú plochu krytiny. S patričným hydroizolačným systémom optimálne spĺňa technické požiadavky na nízke strechy. | Zdroj: Wienerberger

Aby strecha nezatekala

Aby strecha odolala náporu vody, mrazu i vetru počas zimy, odporúča sa vyčistiť aj  vodné drážky klampiarskych prvkov, najmä lemovanie okolo komína, strešných okien či zvislých konštrukcií. Skontrolovať by ste tiež mali prestupy pre kanalizáciu, anténu, solárne a fotovoltické panely. Práve tieto miesta predstavujú väčšie riziko. Z toho dôvodu je dôležité už pri realizácii šikmej strechy investovať do kúpy komplexného systému, s ktorým dosiahnete maximálnu bezpečnosť prestupu strechou. V neposlednom rade skontrolujte stav samotnej krytiny. Prezrite škridly, napravte tie, ktoré sú nadvihnuté a poškodené kusy vymeňte. „Vykonajte kontrolu oblasti úžľabia, ktorá býva počas zimy najviac zaťažená snehom. Rezané škridly v úžľabí musia byť správne zaistené na svojom mieste,“ zdôrazňuje Michal Dobrovodský.

Protisnehová mreža
Protisnehová mreža sa osádza v kombinácii s hákmi a bráni nekontrolovateľného zosuvu snehu zo strechy. | Zdroj: Wienerberger

Protisnehové zábrany sú nutnosť

V zime je strecha vystavená väčšej záťaži. Okrem vody a vetra sa musí vysporiadať aj s mrazom, ľadom a snehom. Ak hmotnosť snehu presiahne nosnosť strechy, môže dôjsť k jej vážnemu poškodeniu. Strechy s nižším sklonom, odkiaľ sa sneh skĺzava pomalšie, sú tak vystavené vyššej záťaži. Pri väčšej snehovej nádielke je preto nevyhnutné sneh z takýchto striech manuálne odstrániť. Nebezpečenstvo predstavuje aj zosuv snehu zo strechy, ktorý môže spôsobiť škody na majetku i ohroziť zdravie ľudí. Na zabránenie zosuvu snehu slúžia protisnehové zábrany. Kvôli dodržaniu technických noriem je návrh protisnehového systému náročný. Prenechajte ho preto na skúseného projektanta. „Protisnehové zábrany sa aplikujú celoplošne, aby udržali váhu snehu aj po výdatných zrážkach,“ vysvetľuje Dobrovodský. Univerzálny protisnehový komplet Tondach zabráni nekontrolovateľnému zosuvu snehu a ochráni strechu pred funkčným zlyhaním. Obsahuje protisnehovú mrežu, ktorá sa osádza v kombinácii s protisnehovými hákmi. Celý set farebne ladí so strešnou krytinou.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.