vyroba malt abetonu
Galéria (15)

Výroba mált a betónu

Súčasťou každej výstavby je výroba mált a betónu. Je na stavebníkovi, či sa rozhodne pre klasickú výrobu z jednotlivých zložiek alebo pre suché zmesi, alebo využije dovoz hotového betónu z betonárne. Kritériom pri rozhodovaní je kvalita, úspora času, množstvo použitého materiálu a, samozrejme, cena.

Galéria

Výroba mált

Klasická výroba mált
Zloženie malty je určené pomerom miešania zložiek malty (plnivo, spojivo, voda), ktoré sú určené receptúrami. Na stavenisku sa čerstvá malta mieša v miešačkách s núteným obehom alebo v samospádových miešačkách. Čas miešania nemá byť menší ako 2 minúty od zmiešania všetkých zložiek.
Množstvo zložiek závisí od požadovanej pevnosti a použitia malty. Uvádza sa v objemových alebo hmotnostných dieloch na 1 diel spojiva, prípadne množstvom spojiva v kilogramoch (alebo litroch) na 1 m³.
Vápenná malta: vápenná kaša, piesok v pomere 1 : 3 až 1 : 6 (murovanie v suchom prostredí, na vnútorné omietky, z hydraulického vápna môžu byť aj vonkajšie omietky).
Vápenno-cementová malta: vápenná malta nastavovaná cementom v množstve podľa požadovanej pevnosti. Rýchlejšie tuhne a tvrdne, má vyššiu pevnosť ako vápenná (murovanie nosných konštrukcií, vonkajšie aj vnútorné omietky, potery).
Vápenno-sadrová malta: nastavovaná sadrou v pomere 1 : 1,5 až 1 : 5. Sadra urýchľuje tuhnutie a zvyšuje pevnosť (vnútorné omietky, len do suchého prostredia).
Sadrová malta: výlučne sadra alebo sadra s pieskom v pomere až 1 : 3 na omietky a 1 : 4 na murovanie (vnútorné omietky, štukatérske práce, priečky, elektroinštalačné práce a i.).
Cementová malta: cement a piesok v pomere 1 : 2 až 1 : 7 (namáhané murivo, pri rekonštrukčných prácach, na omietky vo vlhkom prostredí).

Výhodou hotových pružných mált na lepenie obkladov a dlažieb je ľahká spracovateľnosť pomocou ručného miešadla vo vedre. MapeiPri spracovaní hotových suchých mált je potrebné dôkladne rozmiešanie na homogénnu hmotu bez hrudiek. Mapei

Použitie cementových zmesí
Výhodným riešením pri výrobe mált je použitie mletých priemyselne vyrobených zmesí, ktoré už obsahujú cement, vápno a potrebné prísady v požadovanom pomere. Pridaním kameniva (piesku) a vody dosiahneme pri dodržaní pokynov a miešaním kvalitnú maltu.

Oblúková metla s opačne orientovanou skrutkovicou, ktorá tlačí miešaný materiál ku dnu, sa preto môže používať na húževnaté aj riedke materiály. Dvojramenná špirálovitá metla je tiež všestranne použiteľná na všetky husté a húževnaté materiály.Dvojramenná pravotočivá metla je vhodná na miešanie redších materiálov. Vrtuľová metla s protismernými lopatkami vo dvoch úrovniach je veľmi vhodná na miešanie farieb, lebo horná lopatka tlačí farbu dole.

Trojramenná pravotočivá metla vytláča materiál smerom hore, a preto je vhodná hlavne na miešanie riedkych materiálov. Klietková metla je vhodná na miešanie lepidiel. kresby: Ing. Jan Tůma

  

Suché maltové zmesi
Dnes môžeme nájsť omietkové zmesi na každý typ muriva a na akýkoľvek účel. Vhodnosť použitia a spôsob spracovania uvádza výrobca. Oproti maltám vyrábaným na stavenisku majú niekoľko výhod:
▶ stála kvalita spracovanej zmesi (nemenná receptúra, presné dávkovanie zložiek),
▶ použitie cementu len v takom rozsahu, aký je potrebný na dosiahnutie danej kvality materiálu,
▶ úspora nákladov na dopravu, skladovanie a úpravu zložiek pri klasickej výrobe na stavbe,
▶ jednoduché a rýchle spracovanie na stavbe (podľa množstva: ručne miešadlom alebo v miešačke),
▶ minimálne nároky na skladovací priestor.

Drevený stĺp je lepšie upevniť k zabetónovanej oceľovej pätke, ako zabetónovať ho do zeme. Iným riešením je použiť oceľový alebo betónový stĺpik. Ak nemáme naporúdzi iné riešenie, musíme drevo pred betonážou impregnovať proti hnilobe. Zhotovíme výkop s hĺbkou najmenej 60 cm.Vo fúriku alebo v miešačke si rozmiešame betón v pomere 4 až 3 lopaty kameniva na 1 lopatu cementu (Čim jemnejšie je kamenivo, tým viac cementu pridávame.)

Buď namiešame polosuchú zmes, čo odporúčame, s veľmi malým množstvom vody, alebo mokrú zmes ako na fotografii.Stĺp vyrovnáme podľa vodováhy, stabilizujeme kameňmi alebo latami.

Jamu zalievame betónom. foto: thinkstock.com


Betón – podiely jednotlivých zložiek

Kvalitu betónu ovplyvňuje správne dávkovanie, ktoré by malo byť hmotnostné, a nie objemové. Dávkovanie na lopaty je neprípustné, pretože lopata cementu je podstatne ľahšia ako lopata kameniva. Kompromisom je navážiť pre prvú miešačku cement a piesok do vedierok a ďalej dodržiavať dávky vedierok na jednu miešačku. Ešte jednoduchšie je nechať si navrhnúť zloženie betónovej zmesi na jednu miešačku a na jedno vrece cementu a „od oka“ pomocou vedierok dodávať len kamenivo. V tomto prípade ja aspoň jedna zložka betónovej zmesi dávkovaná presne.

Radí odborník
Objem a hmotnosť cementu spolu súvisia takto: 40 kg vrece cementu = 33 litrov, 25 kg = 20,8 litrov.

Ako ušetriť
Pri zhotovení plota je výhodné vyvŕtať užšie otvory zemným vrtákom, ušetríme si tak výrobu alebo dopravu množstva betónu. Cena vrtáka EB 1650 na fotografii je 230 € (objem motora 49 cm3, maximálny výkon 1,65 kW/2,25 HP, otáčky vrtáka 0 – 250 min., dĺžka vrtáka 800 mm, priemer 100 mm). Predpokladom na použitie vrtáka je vhodná zemina podložia.
–>

Cement

Druh a trieda cementu sa vyberá s ohľadom na požadované vlastnosti betónu. Minimálne množstvo cementu pre prostý betón je 200 kg a pre oceľobetón 240 kg na 1 m3 hotového betónu. So zvyšovaním množstva cementu sa zvyšuje aj jeho pevnosť až do použitia 450 kg cementu na 1 m3 hotového betónu. Ďalšie zvyšovanie množstva cementu už nemá vplyv na zvýšenie pevnosti betónu.
Na základový, podkladový a výplňový betón sa používa trieda cementu 22,5 (22,5 R), pre betónové a oceľobetónové konštrukcie 32,5 (32,5 R), pre náročnejšie betónové a oceľobetónové konštrukcie 42,5 (42,5 R).

Kamenivo
Minimálny pomer piesku a štrku je 30 až 40 % piesku a 60 až 70 % štrku z celkovej hmotnosti kameniva na 1m³ betónovej zmesi.

Voda

Na výrobu čerstvej betónovej zmesi používame tzv. zámesovú vodu. Na hydratáciu 1 kg cementu treba minimálne 0,25 l vody. Pomer množstva vody a cementu v betónovej zmesi sa vyjadruje vodným súčiniteľom w.

Radí odborník
Vodu dávkujeme primerane, nadbytočná voda znižuje pevnosť betónu a jeho životnosť. Nezabudnime, že v kamenive je už asi 5 – 15 % vlhkosti.

Miešanie betónu
Pri miešaní betónu dávame do miešačky vždy najskôr vodu, následne 3 – 4 lopaty kameniva a po premiešaní pridávame postupne celú vypočítanú dávku cementu. Po rozmiešaní cementu postupne pridávame štrk, až kým betón nemá požadovanú konzistenciu. Miešame približne 3 – 5 minút. Dobrý betón by sa mal v spádovej miešačke prevaľovať, mal by pri vysypaní vytvoriť kužeľ a nemal by po uložení odlučovať vodu. Riedke betóny, ktoré odlučujú po uložení vodu, sú po vytvrdnutí prašné, tvoria sa v nich trhliny a drobia sa.

Radí odborník
Aj v domácich podmienkach by mala byť pri výrobe betónu použitá aspoň plastifikačná prísada, ktorá umožňuje jeho dobrú spracovateľnosť pri nižšej dávke vody.

Nákup hotového betónu
Pri výstavbe náročnejších konštrukcií je vhodné hotový čerstvý betón kúpiť v skúsených firmách. Máme zaručenú výrobu z certifikovaných surovín, neustálu kontrolu kvality a na každý predaný druh betónu dodávame vyhlásenie o zhode. Pri objednávaní betónu v betonárni treba uviesť všetky potrebné údaje z projektovej dokumentácie, teda:
▶ vplyv prostredia na výstuž a betón (podľa normy STN EN 206-1),
▶ požadovanú triedu pevnosti betónu,
▶ maximálny obsah chloridov,
▶ maximálnu hornú hranicu frakcie kameniva,
▶ požadovanú konzistenciu, resp. pri ľahkom betóne označenie triedy objemovej hmotnosti.

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto a kresby: Ing. Jan Tůma, Holcim, Mapei, Scheppach, thinkstock.com, archív JAGA
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. M.Langert says:

  Pri obrazkoch uvadzate „Vo fúriku alebo v miešačke si rozmiešame betón v pomere 4 až 3 lopaty kameniva na 1 lopatu cementu“. Hned pod obrazkami uvadzate „Dávkovanie na lopaty je neprípustné, …“

  1. Marek says:

   Na dedine je asi normalne proste na 1 miesacku spotrebovat 1 mech cementu a je to 🙂

   1. Laco says:

    Recept ako hrom keď máš miešačky rôznéj velkosti!A cement myslíš mech 25kg?

   2. Ja says:

    Dal za textom usmev, asi si to tak nemal pochopit.

   3. Peťo says:

    Však čo ale drží 😀

 2. Anonym says:

  na 1 furik 10kg cementu

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.