Galéria (8) Zdroj: isifa/shutterstock

Ako ochrániť steny pred grafitmi

Odstránenie grafitov vás môže vyjsť na peknú sumičku, preto sa oplatí myslieť na ochranu stien domu či múru ešte pred vznikom týchto umeleckých diel.

Galéria

Antigrafitový náter alebo nástrek nemení štruktúru povrchu ani jeho vzhľad. Je difúzne otvorený, no zároveň zabraňuje, aby sprej prenikol na podklad.

Na frekventovaných miestach môžu sprejeri grafitmi „skrášliť“ fasádu vášho domu či múru aj niekoľkokrát do roka.

Grafity na fasáde budov predstavujú v podstate spoločenský problém. Je to určitá forma výtvarného prejavu. Ak by si anonymní výtvarníci, autori týchto diel, dali na svojich dielach viac záležať, možno by na fasádach vydržali dlhšie a ich drahé odstraňovanie by nebolo potrebné. Ako účinná sa javí ochrana v podobe antigrafitového náteru. Bez ošetrenia povrchu stien antigrafitovým náterom hrozí, že poškodenie bude neodstrániteľné. Pri výbere takéhoto náteru je potrebné sledovať, na aký podklad je vhodný. Aby sa dosiahol správny účinok, je potrebné náter nanášať presne podľa inštrukcií výrobcu.

Asi najjednoduchšie sa odstraňujú grafity z minerálnej omietky. Po očistení znečisteného miesta stačí použiť vhodný penetračný náter a povrch lokálne pretrieť vrstvou farby. Na takto ošetrený podklad sa odporúča naniesť aj antigrafitový náter alebo nástrek.

Problematické je odstránenie grafitov z fasády z prírodného kameňa. V takom prípade môže poškodenie dospieť do nezvratného štádia a oprava fasády bude omnoho nákladnejšia. Pri fasádach obložených drahým obkladovým materiá­lom by ste nemali váhať s preventívnym použitím antigrafitového náteru. Cena, ktorú zaplatíte za ochranný náter, je v porovnaní s cenou obkladového materiálu zanedbateľná.

Pri odstraňovaní grafitov platí pravidlo, že čím skôr ich odstránite, tým menej škody spôsobia. Na odstránenie sa odporúča použiť vhodný prípravok. Výrobcovia antigrafitových náterov ponúkajú dokonca aj systémové čističe. Čistič je vhodné najskôr naniesť na malú plochu a otestovať, ako bude na podklade pôsobiť, prípadne je dobré požiadať o asistenciu priamo výrobcu. Väčšina čističov totiž obsahuje rozpúšťadlá a mohli by vzhľad podkladu poškodiť alebo zmeniť.

Peter Joppek RADÍ

Ošetrenie fasády antigrafitovým náterom je cenovo veľmi prijateľné. Ide o rýchly zásah náterom alebo nástrekom, ktorý vytvorí na povrchu fasády film.

Riedky náter sa nanáša pomocou štetca, valčeka alebo striekaním v jednej, prípadne vo viacerých vrstvách (podľa technologického predpisu výrobcu). Spotreba materiálu je minimálna, v priemere je to približne 0,05 až 0,15 kg/m2 (na jednu vrstvu) v závislosti od zrnitosti a pórovitosti podkladu, čo predstavuje cenu približne od 0,5 do 2 €/m2. V prípade ochrany obkladu z prírodného kameňa je výška tejto investície zanedbateľná.
Nástrek vytvorí na podklade film, ktorý po znečistení grafitmi stačí umyť pomocou vysokotlakového čističa a teplej vody. Niektoré typy náterov znesú aj viacnásobné čistenie, iné je potrebné naniesť na očistený podklad nanovo.

Ak sa nepoužil ochranný antigrafitový náter, na odstránenie grafitov je potrebné použiť vhodný výrobok určený špeciálne na ich čistenie.

PX 07 Primer a KTX 07

Bezfarebný náter určený na ochranu povrchov pred grafitmi, v matnej aj lesklej úprave. Ošetrený povrch je chránený pred sprejovými farbami, fixkami, hlinou, plagátmi, samolepkami, lepidlami a podobne. Je vhodný na hladké aj porézne povrchy stavebných materiálov, ako sú tehly, betón, prírodné kamene, omietky, väčšina farebných náterov a prefarbené omietky. Chráni farebnú stálosť podkladu, paropriepustný. Štruktúra povrchu zostáva zachovaná.

Výdatnosť: do 12 m2/l (v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo striekaním

Balenie: plastová nádoba, 1 a 5 l

Orientačná cena: 1 l – 58 €, 5 l – 281,08 €

www.sk.weber

WallGard Graffiti Barrier

Bariéra odolná proti grafitom na ochranu povrchu stien z mramoru, žuly a všetkých druhov prírodného kameňa, ale aj na ochranu pohľadového betónu. Náter je vhodný proti kresbám vytvoreným sprejmi, voskovými pastelkami či fixkami. Po nanesení vytvára ochrannú vrstvu, ktorá vyplní povrchové póry bez toho, aby obmedzila priepustnosť vodných pár, a vytvorí odpudivú membránu.

Spotreba: 0,03 až 0,15 kg/m2 (1 vrstva, v závislosti od nasiakavosti podkladu)

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo striekaním

Balenie: plastová nádoba, 5 a 20 kg

Orientačná cena: 5 kg – 79,48 €, 20 kg – 336,31 €

www.mapei.sk

PCI Multitop® AG

Permanentný jednozložkový ochranný náter proti grafitom na báze fluórpolymérov. Vytvára transparentnú vrstvu, ktorá odoláva kresbám (grafity, farby, zvýrazňovače) a niekoľkonásobnému umývaniu. Ideálny na ochranu betónov, tehál, prírodného kameňa, pieskovca, omietok a súdržných farebných náterov. Nemení vzhľad podkladu. Ihneď pripravený na použitie, vysoko paropriepustný, bez rozpúšťadiel. Spracováva sa neriedený. Odolný proti UV žiareniu a mechanickému oteru.

Spotreba: 0,15 až 0,3 kg/m2 (2 nátery)

Nanášanie: valčekom alebo striekaním

Balenie: plastový kanister, 5 kg

Orientačná cena: 5 kg – 199,20 €

www.pci-sk.sk

Isograff

Ochranný vodouriediteľný difúzny prípravok na ochranu tehál, kameňa, mramoru, žuly, minerálnych podkladov a pod. pred grafitmi, s efektom katodickej ochrany. Bez obsahu rozpúšťadiel klasifikovaných ako zdraviu nebezpečné alebo zaťažujúce životné prostredie.

Výdatnosť: 7 až 8 m2/l (hladké, stredne nasiakavé podklady)

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo striekaním

Balenie: plastové vedro, 4 a 15 l

Orientačná cena: 4 l – 67,60 €, 15 l – 216,30 €

www.sanmarco.sk

Repol Silikónová impregnácia S 4 – Anti grafity

Jednozložkový rozpúšťadlový prípravok na báze oligomérneho siloxánu, odolný proti pôsobeniu alkálií, paropriepustný. Určený na hydrofóbnu impregnáciu povrchov z pohľadového betónu, pórobetónu, vláknocementových dosiek, prírodného a umelého kameňa, všetkých typov minerálnych omietok, obkladových tehál a pod.

Spotreba: 0,2 až 0,5 l/m2 (v závislosti od štruktúry a nasiakavosti podkladu)

Nanášanie: štetcom, valčekom alebo striekaním

Balenie: plechový kanister, 1, 5 a 25 l

Orientačná cena: 1 l – 17,65 €, 5 l – 60,37 €, 25 l – 279,78 €

www.murexin.sk

WallGard Graffiti Remover Gel

Gélový čistiaci prostriedok na čistenie povrchov znečistených grafitmi, ktoré neboli preventívne chránené vhodným náterom. Vhodný na odstránenie grafitov z prírodného kameňa, tehál alebo cementových blokov, cementových štruktúr, nedekoratívnych omietok, kovových nenatretých povrchov, ale aj z miest, kde nie je možné používať vodu pod tlakom.

Spotreba: 0,1 až 0,2 kg/m2 (1 vrstva, v závislosti od pórovitosti podkladu)

Nanášanie: štetcom

Balenie: plastová nádoba, 5 kg

Orientačná cena: 5 kg – 110,60 €

www.mapei.sk

Text Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje