Ako dotiahnuť škáry k dokonalosti

Ako dotiahnuť škáry k dokonalosti

Škáry sú v interiérovom dizajne často a staviteľstve často prehliadané. Ich vyplnenie škárovacou hmotou je vnímané iba ako nutnosť a nie ako niečo, čo môže priniesť interiéru unikátny a zaujímavý dizajn. No môže to byť aj inak.Prečítajte si tento článok a zistite, ako môžete aj vy vdýchnuť vášmu bývaniu originalitu, a to bez zbytočného navýšenia rozpočtu.

Ako zvoliť farbu škárovacej hmoty

Možno ste zvyknutí iba na „klasické“ farby škárovačiek ako biela, šedá a čierna, no na trhu existuje omnoho viac možností. Napríklad taká epoxidová škárovačka Kerapoxy CQ od spoločnosti Mapei je dostupná hneď v 19 farebných odtieňoch, ktoré je možné skombinovať prakticky s akoukoľvek farbou obkladu.

A práve kombinácia s farbou obkladu je pri voľbe farby škárovacej malty kľúčová. Pokiaľ už viete, z akého materiálu bude váš obklad vyrobený a akú bude mať farbu, budete určite schopní (či už sami alebo s pomocou interiérového dizajnéra) zvoliť ideálnu farbu škár, ktoré budú spoločne s obkladom vytvárať príjemný vzhľad vášho interiéru. Univerzálny postup výberu farby neexistuje, no so širokou ponukou farebných odtieňov sa vám určite podarí nájsť to správne riešenie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePozor na vlastnosti rôznych škárovacích hmôt

Samozrejme, pri výbere škárovacej hmoty je nutné dbať nie len na farebnosť a dizajn, ale aj na vlastnosti, ktoré dané použitie vyžaduje. Škárovacia hmota Kerapoxy CQ je vďaka svojim vlastnostiam vhodná na väčšinu povrchov a aplikácií:
• Je vodeodolná a má nulovú nasiakavosť, vďaka čomu do nej nepreniká vlhkosť spoločne s nečistotami.
• Zabraňuje usadzovaniu a bujneniu baktérií a tvorbe plesní na povrchu škáry, vďaka čomu je ideálnou škárovacou hmotou do kúpeľní, kuchýň a ďalších podobných častí interiéru či exteriéru. Tieto vlastnosti robia hmotu Kerapoxy CQ vhodnú aj na použitie v potravinárskom priemysle, v ktorom je hygienická nezávadnosť kľúčová.
• Je odolná voči mastnote a olejom, no aj proti chemickým látkam, ktoré by mohli poškodiť niektoré z iných typov škárovačiek.
• Nezachytáva nečistoty a nemení farbu ani roky po aplikácii, vďaka čomu ostane váš interiér po dlhé roky tak pekný, ako prvý deň po dokončení.

Ďalšou jednoznačnou výhodou epoxidovej škárovačky Kerapoxy CQ je jednoduchosť jej aplikácie, ktorú zvládne každý zručný domáci majster. Tejto výhode sa budeme venovať v samostatnej časti článku.

Ako na aplikáciu Kerapoxy CQ

Ako sme už uviedli, aplikácia tejto epoxidovej škárovačky je naozaj jednoduchá. Pokiaľ sa do nej pustíte sami, mali by ste postupovať takto:
1. Zmiešajte zložku A (živicu) a zložku B (tužidlo) v pomere 9:1. Zložku B vylejte do nádoby so zložkou A, a následne niekoľko minút miešajte pomocou elektrického miešadla pri nízkych otáčkach.
2. Dôkladným zmiešaním zložiek vytvoríte ľahko spracovateľnú pastu pripravenú na škárovanie, ktorú by ste mali spracovať do 45 minút.
3. Na aplikáciu sa odporúča používať profesionálna gumová stierka, ktorá je vytvorená špeciálne na tento účel a je súčasťou škárovacieho náradia Mapei. Tento balík náradia obsahuje všetko, čo budete na škárovanie potrebovať. Gumovou stierkou naneste Kerapoxy CQ do škár a uistite sa, že sú dôkladne vyplnené.
4. Po vyškárovaní pomocou gumovej stierky odstráňte epoxidovú maltu z povrchu.
5. Pomocou špeciálneho nástavca z balíka náradia Mapei môžete vykonať prvotné čistenie povrchu. Ten by mal byť úplne nasiaknutý vodou a počas používania často vymývaný v čistej vode.
6. Čistenie povrchu dokončite špongiou.

A je to. Stačí dodržať tieto kroky, spoločne so škárovačkou Kerapoxy CQ a špeciálnym náradím a získate povrch s perfektným vzhľadom a stálou farebnosťou, ktorý vám bude v plnej kráse slúžiť dlhé roky.

Pokiaľ chcete o produktoch spoločnosti Mapei zistiť viac, navštívte predajcu STAVMAT STAVEBNÍN vo vašom okolí a presvedčte sa o ich kvalite sami.

ZDROJ PR článok spoločnosti STAVMAT STAVEBNINY, s.r.o. 

Komentáre

  1. mam spinave skary v kupelke co mam robit chcela bi som inu farbu

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.