bezpecne v kuchyni
Galéria (4)

Bezpečne v kuchyni

Asi nikto si dnes nevie predstaviť fungujúcu domácnosť bez pomocníkov, ktorí nám výdatne uľahčujú všetky domáce práce – práčka perfektne vyperie, rúra napečie, chladnička chráni potraviny pred rýchlou skazou, umývačka odbremení naše ruky od saponátov a máčania sa v horúcej vode... Nestačí však, že si dobre zastanú svoju prácu. Dôležité je aj to, aby sme sa mohli spoľahnúť, že nás nečaká nepríjemné prekvapenie, ak ich chvíľu necháme bez dohľadu. Preto sú všetky spotrebiče vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami, ktoré chránia nás aj našu domácnosť.

Galéria

bezpecne v kuchyni 140 big image
10 whirlpool akz 31902 big image
08 bosch indukcia big image
Pri kúpe rúry na pečenie hľadajte tieto bezpečnostné prvky:

Detská poistka. Pomocou tlačidiel sa zablokujú nastavené funkcie alebo vypnutá rúra. Bez jej deaktivácie sa nedá spotrebič zapnúť a nie je možné zmeniť funkcie rúry. Poistka nie je ochranou proti náhodnému vypnutiu rúry. Niektoré rúry majú zabudovaný senzor otvorených dvierok.

Automatické vypnutie rúry. Ak sa rúra na pečenie po určitom čase nevypne alebo ak sa nezmení teplota, spotrebič sa automaticky vypína (čas, po ktorom sa rúra vypne, sa pohybuje od 3 hodín pri teplotách vyšších ako 250 °C , až po 12,5 hodiny pri 30 až 120 °C ) 

Ochrana pri automatickom čistení.
Pyrolytická rúra má počas vypaľovania dvierka uzamknuté (teplota v rúre dosahuje asi 500 °C). Dvierka sa dajú otvoriť až vtedy, keď teplota v rúre klesne pod 60 °C.

Chladené dvierka rúry. Chladiaci ventilátor a troj- až štvorvrstvové sklenené dvierka zaručujú, že teplota vonkajšieho skla dvierok nepresiahne teplotu 40 až 60 °C. Zvedavé dieťa alebo domáci štvornohý miláčik sa vďaka tomu nepopália.

Výsuvné koľajničky alebo teleskopické vodiace lišty uľahčujú vyťahovanie plechov počas pečenia – vďaka nim je manipulácia s plechom s pripravovaným jedlom ľahká a bezpečná.

Bezpečná manipulácia okolo vyhrievacích prvkov. Ochranná lišta v hornej časti chráni ruky pred popálením o horné ohrievacie teleso. Horný vyhrievací a grilovací prvok sa môže sklopiť tak, aby sa dal strop rúry pohodlne vyčistiť. Strop sa zároveň zdvihne a vyhrievací prvok sa tak ocitne mimo dosahu, objem v rúre sa zväčší a zmenší sa tak riziko popálenia rúk pri siahaní do rúry.

Bezpečnostné sklo dverí. Dvierka rúry majú nosnosť 25 kg, takže na ne môžete bez obáv položiť pripravované jedlo.

Ďalšie bezpečnostné prvky rúr:

Parné rúry
– mávajú zabudovaný systém chladenia výparov,
– vlažnú čelnú stenu,
– dverný spínač,
– a bezpečnostné vypínanie.

Sporáky
– Jednoduchým otočením ovládača prerušíte prívod elektrickej energie k celému spotrebiču. Na opätovnú aktiváciu sporáka sú potrebné obidve ruky. 
– Sporáky sú vybavené ochranou proti prevráteniu pre prípad, že sa niekto vyšplhá na dvierka rúry.
– So zariadením na ochranu varných nádob je pre deti oveľa zložitejšie dosiahnuť na horúce hrnce a panvice.
– Špeciálne blokovanie zabraňuje malým deťom rúru otvoriť, pretože otvorenie si vyžaduje cielené úsilie.

Mikrovlnné rúry
– Žiadny elektronický model sa nedá zapnúť bez vloženia jedla dovnútra. Funkciu/činnosť rúry je potrebné potvrdiť do 30 sekúnd, inak sa rúra vypne a ostane v stand-by režime.
– Mikrovlnné rúry určené na zabudovanie do hornej závesnej skrinky mávajú otočný tanier zapustený do dna rúry, aby pri manipulácii s jedlom nevypadol.

Bezpečnostné prvky varných dosiek:
V sortimente varných dosiek sú najbezpečnejšie indukčné dosky – varný panel sám osebe nikdy nie je horúci. Princíp spočíva v tom, že teplo sa tvorí vo vnútri varnej nádoby (medzi dnom hrnca a indukčnou cievkou vzniká magnetické pole, ktoré vytvára teplo, odobratím hrnca magnetické pole zanikne a teplo nevzniká). Sklo sa nikdy neprehrieva, varná doska rýchlo vychladne, varná zóna sa po odobratí hrnca automaticky vypne.

Plynové varné dosky bývajú kvôli bezpečnosti vybavené:
– termoelektrickou poistkou ventilu, ktorá uzavrie prívod plynu, ak zhasne plameň,
– automatickým, rýchlym zapaľovaním (elektrické iskrové zapaľovanie) – jedným otočením ovládača sa plynový horák automaticky zapáli, čo je veľmi pohodlné a bezpečné riešenie,
– možnosťou opätovného zapaľovania,
– bezpečnostným vypínaním – horáky sa automaticky vypnú po 4 hodinách prevádzky.
– sklokeramické varné dosky bývajú kvôli bezpečnosti vybavené:
– detskou poistkou, ktorá uzamkne nastavené funkcie alebo vypnutú dosku,
– ukazovateľmi zvyškového tepla, ktoré informujú o vypnutej, ale ešte teplej varnej zóne, (zvyškové teplo varnej zóny sa dá účelne využiť aj na mierne zohriatie jedál).
– Vďaka plochému povrchu sa hrnce nemôžu náhodne prevrátiť a po skončení prípravy jedla (alebo ak vám z hrnca vyvrie), môžete hrniec ľahko odsunúť nabok.
– Kvôli maximálnej bezpečnosti a pohodliu sa varné zóny po uplynutí určitého času automaticky vypnú.

Text: Jana Veselská
Foto: Bosch, Miele, Whirlpool
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje