ako zabezpecit chatu pred zlodejmi
Galéria (4)

Ako zabezpečiť chatu pred zlodejmi?

Doma sme takmer každý deň, a predsa nám po návrate z práce môže zlodej prichystať nemilé prekvapenie. O čo ľahšou korisťou sú naše chaty a chalupy, ktoré navštevujeme v lepšom prípade každý víkend, v horšom s niekoľkotýždňovými, ba až niekoľkomesačnými prestávkami? Máme tri možnosti – spoliehať sa, že nás nevykradnú, voziť si všetky cenné veci a spotrebiče vždy so sebou alebo rekreačný objekt dostatočne zabezpečiť.

Galéria

Presádzame orchideu
Spoliehať sa, že nás zlodej bude večne obchádzať, je veľmi neprezieravé. A voziť všetko cenné vybavenie so sebou pri viacčlennej rodine vari ani neprichádza do úvahy. Preto je rozumné investovať do kvalitného zabezpečenia chaty či chalupy. Čo si však pod dôkladným zabezpečením treba predstaviť? Českou verejnosťou nedávno otriasol prípad zúfalého dôchodcu, ktorý potom, ako mu pätnásty raz vykradli chatu, siahol po krajnom riešení – vyrobil a v objekte nainštaloval nástražné strelné zariadenia. Jedno z nich neskôr trafilo zlodeja – a prípad skončil pred súdom. Zlodej, ktorý nestihol nič ukradnúť, sa ocitol v roli poškodeného, kým dôchodca čelil závažným obvineniam z neprimeranej obrany a nedovoleného ozbrojovania.

Znepríjemniť a odradiť
Ako sa vraví, zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Úlohou zabezpečovacieho systému však nie je narušiteľa zmrzačiť alebo ohroziť na zdraví či živote, ale mu jeho nekalú činnosť sťažiť, znepríjemniť, v ideálnom prípade ho od jeho zámeru úplne odradiť. Ako to však dosiahnuť? Zlodeji sa riadia cestou najmenšieho odporu – vyberajú si objekty, ktoré sú už na prvý pohľad ľahkou korisťou. Drevená chata na samote v lese mimo dohľadu zvedavých susedov či náhodných turistov s obyčajným zámkom na dverách a bez mreží naozaj nemá veľkú šancu. Ak máme chalupu niekde v obci, cítime falošnú bezpečnosť, že v toľkej koncentrácii zvedavých susedských pohľadov si zlodej na nič netrúfne. Opak je však pravda. Susedia môžu síce zlodeja vidieť, rovnako si však môžu pomyslieť, že ide o nášho príbuzného či známeho, ktorému sme chalupu požičali. Ak teda máme so susedmi, ktorí v danej obci bývajú celosezónne, dobré vzťahy, môžeme ich poprosiť, aby nám na chalupu dohliadli, a môžeme si s nimi dohodnúť aj konkrétny poznávací signál, podľa ktorého určia, či sme dotyčného návštevníka skutočne poslali my. Aj v tomto prípade však do zabezpečenia musíme investovať viac – sporadické družné posedenia na utužovanie susedských vzťahov nestačia.

Mechanika a elektronika

Čo teda robiť, aby sme zlodejov udržali v dostatočnom odstupe od nášho majetku? V zásade sú dve možnosti: mechanické zábranné a elektronické zabezpečovacie systémy. Ideálna je kombinácia oboch systémov. Prečo? Mechanické zabezpečenie by malo páchateľa zastaviť, zabrzdiť ešte pred vstupom do nášho príbytku, elektronické zabezpečenie hlási narušenie objektu až v čase, keď je páchateľ vnútri. Štatistiky hovoria jasnou rečou: aj zlodeji chodia najradšej dverami. Je to najelegantnejší a najnenápadnejší spôsob. Z toho plynie ponaučenie, že aj bezpečnosť sa začína od dverí.

Bezpečnostné dvere
Dvere rozdeľujeme do bezpečnostných tried (BT):
• BT 1 – jednoduchá ochrana,
• BT 2 – základná ochrana,
• BT 3 – vysoký stupeň ochrany,
• BT 4 – veľmi vysoký stupeň ochrany.

Meradlom pri rozdeľovaní do kategórií je čas a náradie, ktoré dobyvateľ potrebuje na zneškodnenie dverí. Kým na štandardnú ochranu bytov všeobecne postačujú dvere triedy 2, pre rodinné domy, a tým aj chaty a chalupy sú vhodné bezpečnostné (a v súčasnosti už štandardne aj požiarne) dvere v triede 3 až 4. S výberom bezpečnostnej triedy i vhodných dverí nám určite radi pomôžu odborní predajcovia v špecializovaných predajniach.

Keď sa dvere obrnia
Dvernému krídlu pomôže celokovová dvojplášťová konštrukcia s pozdĺžnymi a priečnymi oceľovými výstuhami, ktorá je súčasťou aj základných typov bezpečnostných dverí. Prehnúť, rozlomiť a rezať už nebude také jednoduché. Prečo celokovové? Skôr proti komu. Ak by sa komusi zachcelo vypáčiť alebo stlačiť krídlo dverí, istiace body zapadnuté v bezpečnostnej oceľovej zárubni sa zdeformujú a ešte viac zaklinia do zárubne a ťažko sa budú vylamovať. Skrytý drevený vlys na spodnej hrane dverí uľahčí ich osadenie aj tam, kde je nerovná podlaha. Kritickú oblasť okolo zámkov prekrýva spevnená oceľ. Zabezpečenie je ešte dupľované bezpečnostným kovaním a vložkou, minimálne v rovnakej bezpečnostnej triede ako dvere. Tie istí tuhý rám z oceľových profilov a päť až dvadsať uzamykateľných pravidelne rozmiestnených istiacich bodov, ktoré pri zamykaní dverí zachádzajú cez oceľovú zárubňu do stien. Dvere majú veľmi dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu (39 dB). Kvalitná bezpečnostná vložka musí odolávať pokusom proti otvoreniu planžetou, odvŕtaniu alebo nárazom. Tvrdé oceľové guľôčky uložené v jej tele môžu zabrániť odvŕtaniu. V súčasnosti sa najčastejšie používajú cylindrické vložky s obmedzením kopírovania kľúčov pre nepovolanú osobu. Bez bezpečnostnej karty kľúčová služba nezhotoví ďalšiu kópiu kľúča.

Bezpečnostné úpravy starších dverí
Ak sa rozhodneme zvýšiť bezpečnosť starších dverí, máme hneď niekoľko možností:
• z vnútornej strany dverí pripevníme závoru: môže zvýšiť odolnosť proti vyrazeniu dverí alebo vysadeniu z pántov,
• z vnútornej strany si dáme nainštalovať prídavné dvere, je to však zriedkavý spôsob,
• ak máme oceľové zárubne, môžeme ich zaliať betónovou zmesou – vlamač takúto zárubňu ťažko roztiahne. Ak si chceme ponechať iba staršiu oceľovú zárubňu a do nej osadiť nové bezpečnostné dvere (triedy 2, 3), potom je ešte možnosť ukotviť zárubňu do muriva ostenia. Do zárubne potom vyvŕtame otvory potrebné na zabezpečovacie prvky. Takéto riešenie je bežné pri rekonštrukciách starších domov.

Vyzbrojené okná
Okrem vchodových, pivničných, prípadne garážových dverí sú zlodejom ľahšie dostupné okná, terasové dvere, balkóny, a dokonca aj strešné okná. Nie každý však chce sedieť za pevnými alebo výsuvnými mrežami. Problém čiastočne riešia nerozbitné (tvrdené a vrstvené) sklá a bezpečnostné fólie, ktoré podľa ponuky kombinujú niekoľko vlastností súčasne: bezpečnosť, ochranu proti slnečnému žiareniu a zamedzenie unikania tepla cez okenné výplne. Bezpečnosť zvyšuje kvalitné kovanie, uzamykateľné kľučky otváravých a výklopných okien. Nainštalované záchytné ramienko istí okno pri vyklopení, vetraní a zároveň slúži ako detská poistka. Dá sa namontovať aj na strešné okná.

Elektronické zabezpečenie
Na rozdiel od iných metód sa elektronický systém nesnaží zabrániť páchateľovi, aby vnikol do chráneného priestoru. Ide o to, aby ho pritom čo najskôr a spoľahlivo odhalil pomocou detektorov a signalizácie. Ak teda mechanické zabezpečenie nestačilo, príde na rad moderná elektronika vnútri nehnuteľnosti. Zmonitoruje, pošle správu okoliu, vlastníkom alebo strážcom zákona. Ako sa spustí alarm? Pohyb, hluk, náhla zmena teploty, priveľa dymu, plynu – tak na to sú citlivé rôzne druhy detektorov bezpečnostného systému umiestnené v okolí okien, dverí, zasklených plôch… Mozgom celého systému je ústredňa. Analyzuje signály z detektorov a ovládacích zariadení. V zhode s nainštalovaným programom a bez zaváhania rozhoduje o spustení poplachu. Niektoré systémy sú dokonca prepojené vďaka mikročipom s uzamykacími obvodmi. Do objektu sa tak dostaneme len s osobnou čipovou kartou, kódom na klávesnici alebo špeciálnym kľúčom. Vymoženosťou moderných systémov elektronickej ochrany je vlastný vnútorný akumulátor, ktorý dokáže napájať alarm, aj keď sa vlamač pokúša o vypojenie alebo vytrhnutie pripojenia k ústredni. Prenos správy o neoprávnenom vstupe sa dostane k majiteľovi pevnou linkou alebo využitím GSM brány. Najistejšie je pripojenie na pult centralizovanej ochrany s nepretržitým dohľadom.

S káblom, bez kábla?
Zabezpečovací systém štandardne pozostáva z centrálnej jednotky – ústredne, pripojených pohybových snímačov, prípadne iných detektorov (požiaru, úniku plynu, zaplavenia a pod.) a signalizačných prvkov – sirén a komunikátorov. Podľa spôsobu pripojenia snímačov k ústredni rozlišujeme systémy bezdrôtové a drôtové, ktoré sa zasa delia na klasické a hybridné, obsahujúce bezdrôtové aj drôtové prvky. Ide teda o spôsob prenosu signálov a informácií medzi snímačmi, klávesnicami a ústredňou. Bezdrôtové systémy sú síce drahšie a navyše potrebujú pravidelnú výmenu napájacích batérií, ich inštalácia je však rýchla a čistá, s minimom vŕtaní a sekania. Pri sťahovaní sa systém dá ľahko demontovať. Výrobky klasických systémov sú zasa obyčajne lacnejšie. Rozsah zabezpečenia by sme si mali vopred premyslieť, dodatočné zmeny a rozšírenie ochrany môžu byť problematické. Ak sa však začneme zaujímať o zabezpečenie po vynovení alebo zabývaní objektu, rádiový – bezdrôtový systém je často jediným možným riešením. Elektronické zabezpečovacie systémy sú cenovo porovnateľné s bežnými spotrebičmi v domácnosti (samozrejme, aj tie sú v rôznych cenových reláciách – najmä ak ide o funkcie a rozsah použitia). Investícia sa však oplatí. Aj poisťovne majú rady klientov, ktorí vynaložia námahu a financie na zabezpečenie svojej nehnuteľnosti v špecializovanej firme, a podľa toho sa aj správajú pri uzatváraní poisťovacích zmlúv. Naše platby sa môžu znížiť až o 30 percent.

Na záver ešte rada:
ak sa rozhodneme inštalovať do svojej chalupy zabezpečovací systém, mali by sme to zveriť do rúk skutočným odborníkom. Nedajme sa nahovoriť elektrikármi alebo stavebnou firmou, že nám „za dobrú cenu“ dom aj zabezpečia. To, že objednávku nezrealizovali odborníci, väčšinou zistíme, až keď systém zlyhá a chatu nám vykradnú. Aj tu platí zlaté pravidlo: Nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné zabezpečovacie zariadenie. Lacné a zároveň kvalitné zabezpečenie sa totiž zrealizovať nedá.

Text: Marína Ungerová, Milan Bohunický
Foto: Elena Bobeková, Dano Veselský
Zdroj: Všetko o chatách a záhradkách, JAGA GROUP 2009

 1. Anonym says:

  za komunisto vsa stal jeden pripad, kedy zlodeja zastrelil nastrazny system nastaveny majitelom chyta na Xtom vykradnuti v spolupraci so zlodejom.
  Na sude ho oslobodili. Cize, aj takato forma majetku je legalna. Navyse, ak pripocitame fakt, ze dnesne zakony su benevolentne oproti tym komunistickym a zlodejom davaju ochranu vaciu ako novonarodenym detom v baby boxoch.

  1. wer says:

   ak by mal aj system na automaticke zakopavnie mrtvol, tak by ho mozno neodhalili.

   mne staci toto pri dome a ziadny zlodej sa neodvazi, ak chcem tak mi navari aj kavu

   http://www.tuvie.com/forest-fire-clear-cut-robot-concept-by-jordan-guelde/

 2. Petra says:

  Tak, ako aj pri zabezpečí domu, tak isto by som dbala aj na zabezpečenie chaty. Takže určite zabezpečenie okien prídavnými zámkami, ochrannými fóliami či zabezpečenie dverí.

 3. pepo says:

  Ja som chatu nikdy nezabezpečoval. Plech na zárubni bol prichytený dvoma klincami(papierakmi), ktoré sa vytiahli pri najmenšom násilnom otváraní dverí. Na stole som nechal odkaz aby dotyčný nič neničil, nekradol, nešpinil, môže si vypiť koľko uvládze, jedlo nech nehľadá lebo tam nie je, aj pospať si môže, ale nech sa slušne zobuje, vyzlečie a nech nes….ie do postele. Kým ostatný opravovali rozlámané dvere verte či neverte , ja som ich nikdy nemal vylomené, ani my nič nezmizlo. Časom to dospelo k tomu, že sa občas niektorý z takýchto konfidentov zastavil na pohárik a sami dali pozor na chatku aby tam niekto cudzí nenarobil paseku a oni neprišli o takéto privilégium. Dokonca keď som chystal drevo na zimu, niektorý prišli aj pomôcť s vedomím, že keď sa zastavia, nemám problém im uliať alebo im dať niečo zjesť. Kamarát ktorý má chatu kúsok odo mňa, pre takúto návštevu dal do fľaše s pálenkou pár kvapiek syridla. Dopadlo to tak, že mu osr..li celú chatu a ešte sa vyhnu…li aj na stôl.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.