Schizandra

09.11.2011
09.11.2011 (1) (0)
Schizandra
Schizandra je u nás exotickou zvláštnosťou, v Ázii však patrí k tradične pestovaným rastlinám. Podl`a čínskeho názvu sa volá aj ako ovocie piatich chutí, pretože obsahuje sladkú, kyslú, horkú, pálivú a slanú chuť.
Pochádza z Japonska, Korei a Číny. Jej vedecký názov je: Schisandra chinensis a v oblasti tradičnej čínskej medicíny zohráva dôležitú úlohu už takmer dvetisíc rokov.

Liečivé účinky
V Číne sa používa proti nespavosti a ako všeobecný posilovač organizmu. Podl`a odbornej literatúry najnovšie vedecké výskumy ukazujú, že „Zrnko života” pomáha proti kašl`u, posiluje srdce, pomáha pri trávení a pôsobí aj proti ochoreniam pečene a žlčníka. Najnovšie objavili aj to, že pomáha pri srdcovocievnych ochoreniach, nakol`ko znižuje nebezpečné usadenie vápna a tuku na stenách ciev, ktoré sú hlavnými príčinami infarktu a mozgovej príhody. Preukázalo sa, že Zrnko života obsahuje také jedinečné flavonoidy, ktoré v cievach znižujú usadeniny tukov.

Používanie
Z plodov Zrnka života si môžete pripraviť osviežujúci a zdravý ovocný nápoj alebo aj lekvár. Osušené plody sú vhodné aj na prípravu čaju. Do jednej šálky pridajte 1 – 2 kávovej lyžičky osušených plodov a zalejte horúcou vodou. Čaj nechajte dvanásť hodín stáť a potom ho podl`a vlastnej chuti prislaďte. Čaj si môžete pripraviť aj z listov a výhoniek. Rozžutie jedného – dvoch čerstvých listov vám dá pocit duševnej aj fyzickej pohody. Zrnko života dozrieva v septembri – októbri.

Už v máji sa však objavia jeho silno voňavé, biele alebo bledoružové kvety. Výška tejto plazivej rastliny môže dosiahnuť až 3 metre. Je úplne zimuvzdorná, l`ahko sa ošetruje, nie je citlivá na choroby. Je samosprašná.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama