Schizandra

schizandra

Schizandra je u nás exotickou zvláštnosťou, v Ázii však patrí k tradične pestovaným rastlinám. Podl`a čínskeho názvu sa volá aj ako ovocie piatich chutí, pretože obsahuje sladkú, kyslú, horkú, pálivú a slanú chuť.

Pochádza z Japonska, Korei a Číny. Jej vedecký názov je: Schisandra chinensis a v oblasti tradičnej čínskej medicíny zohráva dôležitú úlohu už takmer dvetisíc rokov.

Liečivé účinky
V Číne sa používa proti nespavosti a ako všeobecný posilovač organizmu. Podl`a odbornej literatúry najnovšie vedecké výskumy ukazujú, že „Zrnko života” pomáha proti kašl`u, posiluje srdce, pomáha pri trávení a pôsobí aj proti ochoreniam pečene a žlčníka. Najnovšie objavili aj to, že pomáha pri srdcovocievnych ochoreniach, nakol`ko znižuje nebezpečné usadenie vápna a tuku na stenách ciev, ktoré sú hlavnými príčinami infarktu a mozgovej príhody. Preukázalo sa, že Zrnko života obsahuje také jedinečné flavonoidy, ktoré v cievach znižujú usadeniny tukov.

Používanie
Z plodov Zrnka života si môžete pripraviť osviežujúci a zdravý ovocný nápoj alebo aj lekvár. Osušené plody sú vhodné aj na prípravu čaju. Do jednej šálky pridajte 1 – 2 kávovej lyžičky osušených plodov a zalejte horúcou vodou. Čaj nechajte dvanásť hodín stáť a potom ho podl`a vlastnej chuti prislaďte. Čaj si môžete pripraviť aj z listov a výhoniek. Rozžutie jedného – dvoch čerstvých listov vám dá pocit duševnej aj fyzickej pohody. Zrnko života dozrieva v septembri – októbri.

Už v máji sa však objavia jeho silno voňavé, biele alebo bledoružové kvety. Výška tejto plazivej rastliny môže dosiahnuť až 3 metre. Je úplne zimuvzdorná, l`ahko sa ošetruje, nie je citlivá na choroby. Je samosprašná.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.