Očarujúci ľaliovník tulipánokvetý

Očarujúci ľaliovník tulipánokvetý

Dekoratívny strom so zaujímavo tvarovanými zelenými listami sa na jeseň sfarbuje do žlta. Skutočnou okrasou sú ale žltozelené kvety s oranžovým pruhovaním na spodnej časti, ktoré majú tvar tulipánov.

Latinský názov: Liriodendron tulipifera

Návod na pestovanie

Stanovisko:

Ľaliovník tulipánokvetý umiestníme na slnečné stanovisko. Vyžaduje dostatok priestoru.

Pôda:

Vyžaduje mierne kyslú pôdu, priepustnú s vyváženou zálievkou.

V dospelosti dorastá až do výšky cca 20 m. K mladým rastlinám sa odporúča umiestniť opora, aby dobre zakorenili a ich vzrast bol rovný.

Listy

Listy má zelené, opadavé. Majú dva cípy a medzi nimi takmer súvislý spoj – zaujímavo tvarované. Na jeseň sa sfarbujú do žlta.

Kvitnutie

Od júna – kvitne až mesiac. Začína kvitnúť až po niekoľkých rokoch pestovania (často až po 10 rokoch).Kvety sú 4 – 6 cm vysoké. Tvar kvetu je tulipánokvetý, žltozelený s oranžovým sfarbením na spodnej časti. Úzke semená na zimu zaschnú a neskôr sa otvoria do tvaru hviezdy.

Rez

Výchovný rez pre zhustnutie vykonávať na konci zimy, keď nemrzne. Lepšie zastrihávať hneď po odkvitnutí, pretože strom vytvára kvety na konci vyzretých vetvičiek a pri reze na jar potom následne v lete nekvitne. Keď nechceme, aby strom vyrástol do veľkej výšky, je dobré ho odmlada pravidelne strihať a udržiavať tak v menšej veľkosti

Zima

Mrazuvzdorný do cca – 25 °C. Mladé rastliny chrániť čečinou alebo mulčom.

Ľaliovník

www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.