Očarujúci ľaliovník tulipánokvetý

Očarujúci ľaliovník tulipánokvetý

Dekoratívny strom so zaujímavo tvarovanými zelenými listami sa na jeseň sfarbuje do žlta. Skutočnou okrasou sú ale žltozelené kvety s oranžovým pruhovaním na spodnej časti, ktoré majú tvar tulipánov.

Latinský názov: Liriodendron tulipifera

Návod na pestovanie

Stanovisko:

Ľaliovník tulipánokvetý umiestníme na slnečné stanovisko. Vyžaduje dostatok priestoru.

Pôda:

Vyžaduje mierne kyslú pôdu, priepustnú s vyváženou zálievkou.

V dospelosti dorastá až do výšky cca 20 m. K mladým rastlinám sa odporúča umiestniť opora, aby dobre zakorenili a ich vzrast bol rovný.

Listy

Listy má zelené, opadavé. Majú dva cípy a medzi nimi takmer súvislý spoj – zaujímavo tvarované. Na jeseň sa sfarbujú do žlta.

Kvitnutie

Od júna – kvitne až mesiac. Začína kvitnúť až po niekoľkých rokoch pestovania (často až po 10 rokoch).Kvety sú 4 – 6 cm vysoké. Tvar kvetu je tulipánokvetý, žltozelený s oranžovým sfarbením na spodnej časti. Úzke semená na zimu zaschnú a neskôr sa otvoria do tvaru hviezdy.

Rez

Výchovný rez pre zhustnutie vykonávať na konci zimy, keď nemrzne. Lepšie zastrihávať hneď po odkvitnutí, pretože strom vytvára kvety na konci vyzretých vetvičiek a pri reze na jar potom následne v lete nekvitne. Keď nechceme, aby strom vyrástol do veľkej výšky, je dobré ho odmlada pravidelne strihať a udržiavať tak v menšej veľkosti

Zima

Mrazuvzdorný do cca – 25 °C. Mladé rastliny chrániť čečinou alebo mulčom.

Ľaliovník

www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje