Umelá kvočka

Umelá kvočka

Je to nenáročné zariadenie na odchov malých kurčiat, ktoré si drobnochovatelia (najmä na vidieku) kupujú z liahne a nemôžu byť ešte vonku.

Popis
Skladá sa z dvoch hlavných častí: 1 – výhrevnej 2 – výbehovej (pozri obrázok).
Výhrevná časť je, okrem jednej bočnej strany, uzavretá. Hore je namontovaná objímka na žiarovku, ktorá slúži na vyhrievanie a osvetlenie. Horná časť má ešte otvor, ktorý sa zakrýva sklom. Slúži na podávanie krmiva a pozorovanie kurčiat. Výbehová časť má vrch voľný, prikrytý iba sitom, ktoré zabraňuje vyskakovaniu kurčiat. Na dvoch stranách sú výbehové otvory, ktoré sa dajú uzavrieť.

Pracovný postup
Nie je vôbec náročný. Na rohy použijeme hranolčeky z mäkkého dreva – 4 × 4 cm. Steny sú zhotovené z preglejky s hrúbkou 5 mm a podlahy z obyčajnej dosky z mäkkého dreva (materiály a rozmery môžu byť rôzne – podľa potreby). Sito tvorí drevený rám a tenké pletivo. Osvetlenie by mal urobiť odborník.

Použitie
Výhrevnú časť otvorenou stranou priložíme tesne k výbehovej časti, a to k strane, kde je výbehový otvor zatiaľ uzavretý. Kurčatá dáme do výhrevnej časti, vyhrievanej vhodnou žiarovkou. Cez otvor hore im môžeme podávať krmivo. Otvor do výbehovej
časti otvárame podľa výšky teploty. Ak je kurčatám chladno, zhromažďujú sa pod žiarovku, keď im je teplo, idú od nej čo najďalej. Keď sú už silnejšie a je na to vhodné počasie, môžeme celé zariadenie vyniesť von. Umelá kvočka sa v praxi skutočne osvedčila.

Ján Kertés, Jasenovce
Foto a kresba autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.