Vyrobte si originálnu podložku, alebo prestieranie z kamienkov

image 47794 25 v1

Páčia sa vám prírodné materiály? Fascinujú vás praktické veci, ktoré si môžete z nich vyrobiť sami, a pritom sú aj estetické? Vyskúšajte kamienkovú podložku pod horúce nádoby. Alebo si z nich vytvorte nezvyčajné prestieranie.

Čo potrebujete?

* čistú lepenku alebo hrubý kartón, prípadne korkovú podložku,

* riečne kamienky – dbajte na to, aby boli približne rovnakej hrúbky, inak by vám vo finále tvorili nerovný povrch, čo v prípade podložiek nie je želané; ak ide len o dekoráciu, nebude to vadiť.

* lepidlo, prípadne lak.

Ako na to?

1. Zoraďte si kamienky

Povyberajte si kamienky nielen podľa farebných odtieňov, ale najmä podľa toho, aby boli rovnako hrubé. Inak by podložka, či prestieranie nebolo funkčné. Nemusí byť presne rovnako hrubé na milimeter, myslite však na to, že ak umiestnite niekde nižší kamienok, v okolí by mal byť vyšší, ktorý povrch zarovná a nebude brániť jeho funkčnosti. Je to síce zdĺhavejšia činnosť, ale určite sa oplatí.

2. Začnite lepiť

Lepiť začnite od stredu vašej podložky. Nemusí mať vždy kruhový tvar, ale môže to byť aj štvorec, obdĺžnik, trojuholník. Postupujte pomaly smerom k okrajom. V prípade kruhovej podložky môžete kamienky lepiť do špirály, vytvoríte zaujímavý efekt. Zvoľte si spôsob, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Je možné, že na niektorých miestach vzniknú medzi kamienkami medzery, ale takýchto menších nedokonalostí sa nebojte. Na ručne robených dielach z prírodných materiálov sú nielen prijateľné, ale aj zaujímavé. Samozrejme, nedokonalostí by nemalo byť veľa. Pozor, ak budete používať podložku pod horúce nápoje voľte lepidlo, ktoré je na to odporúčané.

3. Pridajte lepidlo do štrbín

Keď máte kamienky nalepené v definitívnej podobe, môžete ešte do škár medzi nimi vytlačiť priesvitné lepidlo alebo lak, čím ich ešte viac spevníte. Všetko nechajte dôkladne usušiť, minimálne cez noc – podľa toho, aké lepidlo ste použili.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste4. Skontrolujte pevnosť

Na druhý deň skontrolujte, či každý kamienok drží ako má. Ak nie, ešte spevnite lepidlom. Na záver môžete pretrieť alebo postriekať bezfarebným lakom. Nie je to nevyhnutné, záleží od vás, či uprednostňujete matný alebo lesklý vzhľad.

Náš tip

Zaujímavé kamienky môžete zohnať aj v predajniach akvaristiky, respektíve chovateľských potrieb. Ak by ste ich mali zbierať pri rieke alebo hľadať vonku, trvalo by vám veľmi dlho, kým by ste našli veľkosťou podobné. Navyše tieto kúpené sú čisté.

 

Sabína Zavarská

Foto: shutterstock.com, flickr.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.