Vianočné posteľné obliečky
Zdroj: Goldea

Posteľné obliečky si môžete vyberať aj podľa príležitosti

Staré obliečky dosluhujú a vy márne premýšľate, aké si miesto nich zaobstaráte? Ponuka je široká, vybrať si len niekoľko je strašne zložité. Našťastie obliečky nestoja majland a môžete si zaobstarať viac kúskov, ktoré si potom môžete striedať podľa ľúbosti.

Obliečky ovplyvňujú spánok

Napadlo by to len pár z nás, aj posteľné obliečky sa ale môžu postarať o noci prebdené noci. Stačí, aby nedokázali absorbovať pot, kĺzali alebo elektrizovali vlasy. Nič z toho pokojnému a posilňujúcemu spánku, ktorý naše telo potrebuje, nepraje. Viete, že počas spánku prebieha v našom tele množstvo procesov potrebných na jeho správne a zdravé fungovanie? Regenerujú svaly a celkovo celý náš organizmus, dostatočný a kvalitný spánok je zásadný aj pre produkciu hormónov a udržovanie ich stabilných hodnôt, pre pamäť, mentálne zdravie i imunitu. Kto spí málo, ten s najväčšou pravdepodobnosťou bude podráždený, unavený, zhorší sa jeho imunitná funkcia a bude pociťovať aj hlad. Spánok totiž ovplyvňuje aj produkciu hormónov leptínu a ghrelínu, ktoré regulujú hlad a pocit sýtosti.

Aký posteľným obliečkam dať prednosť?

Obliečky by mali byť v každom prípade príjemné na dotyk, savé, priedušné a s dlhou životnosťou. Ako také obliečky vybrať?

Zelené posteľné prádlo s hviezdičkami
Zdroj: Goldea

Prvým krokom je voľba materiálu

Práve od materiálu sa odvíja životnosť obliečok, jeho údržba a hlavne to, ako sa pod nimi budete cítiť. Našťastie je ponuka v tomto smere široká, takže je z čoho si vyberať, a to aj v prípade, že trpíte alergiou alebo patríte medzi astmatikov. Klasikou je bavlna, pod ktorou sa dá spať po celý rok. V kontakte s pokožkou je príjemná, priedušná a od tela odvádza pot. Znesie vyššie teploty prania, treba ju vyžehliť, pretože sa stláča. Že vás žehlenie nebaví? Stavte na krepové obliečky. Ide o odlišné spracovanie bavlny, takže čo sa týka vlastností sa nijako nelíšia, len sa nežehlia.

Medzi ďalšie obľúbené materiály patria:

  • Bavlnený satén, ktorý je jemný, hebký, príjemný a určený na celoročné použitie.
  • Damašek, ktorý krásne vyzerá, je hebký, príjemný a môže sa pochváliť dlhou životnosťou. Zrejme ho poznáte z hotelových izieb.
  • Flanel, z ktorého sú obliečky nielen hebké, ale aj hrejivé. Má navyše skvelé termoizolačné schopnosti.
  • Mikroplyš, ktorý možno poznáte ako mikroflanel. Materiál vhodný do chladných nocí, je hebký a príjemne hreje. Navyše rýchlo schne a nemusíte ho vyžehliť.
  • Svojich priaznivcov si získajú aj ľanové obliečky, ktoré sú z prírodného materiálu, sú skoro nezničiteľné a čím viac ich periete, tým sú príjemnejšie.

NÁŠ TIP: Rovnako starostlivo ako obliečky vyberajte aj posteľnú plachtu.

Podceniť nesmiete ani rozmery obliečok, ich zapínanie a design

Viete, že si obliečky môžete vybrať aj podľa ročného obdobia alebo príležitosti? V lete určite dáte prednosť obliečkam, ktoré chladia a majú letný motív v podobe napríklad lúčnych kvetov, v zime zase hrejivé obliečky s nórskym vzorom alebo vločkami. No a na Vianoce? Pre tie sú tu špeciálne vianočné obliečky s motívom sobov, stromčekov, hviezdičiek a vločiek.

Zdroj: PR článok spoločnosti Goldea

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje