Údržba snehových fréz

Údržba snehových fréz

Fréza bude pravdepodobne celú zimu čistiť chodníky, príjazdové cesty, parkoviská či horské areály. Preto jej údržbu vykonávajme pravidelne a dôkladne.

Pred sezónou

● Predovšetkým je potrebné skontrolovať hladinu motorového oleja a jeho kvalitu. Olej musí byť čistý a svetlý. Pri kontrole motora venujme pozornosť zapaľovacím sviečkam, ktoré si žiadajú výmenu asi po 100 hodinách prevádzky. Prekontrolujeme aj ďalšie časti stroja – najmä napnutie remeňa a jeho opotrebovanie.

● Pri jednostupňových snehových frézach starostlivo prezrieme gumové lopatky určené na odhadzovanie snehu. Na dvojstupňových modeloch prekontrolujeme kovové lopatky – ak je niektorá ich časť zdeformovaná, treba ju vyrovnať alebo vymeniť.

Silný „bunker“ – červený zhŕňač snehu dvojstupňovej snehovej frézy PowerMax 1128OXE je určený pre náročnejšiu prevádzku v horských oblastiach.

● Pri elektrických snehových frézach je potrebné skontrolovať prívodný kábel a vidlicu, aby nedošlo k úrazu elektrickým prúdom. Pri akumulátorových modeloch fréz je najdôležitejšou časťou akumulátor. Udržujeme ho v nabitý a starostlivo ho chránime pred vlhkosťou, aby nedošlo ku skratu. Skladujeme ho v suchom prostredí.

● Po zapnutí stroja preveríme všetky ovládacie časti snehovej frézy.

Pákou hydrostatickej prevodovky možno plynulo meniť rýchlosť snehovej frézy  Husqvarna 268EPT.


Po sezóne

Po skončení zimnej sezóny je dôležité snehovú frézu správne uskladniť. Ukladáme ju v suchom prostredí, napríklad v garáži alebo v pivnici. Korózii stroja zabránite odstránením zmrznutých častí snehu a ďalších nečistôt. Všetky pohyblivé časti frézy je vhodné premazávať mazacím olejom v spreji.


Elektrická snehová fréza GESF 400 je vhodná na čistenie chodníkov, príjazdových ciest a malých nádvorí.

Na očistenie stroja postačí len handra a vlažná voda s prípravkom na umývanie riadu. Na údržbu snehovej frézy môžeme využiť aj záručný alebo pozáručný servis predajcu.

František Turek, Mountfield
Foto: Mountfield, Husqvarna, Honda
  –>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.