obyvacka v podkrovi
Galéria (7)

Obývačka v podkroví

V rodinnom dome alebo aj pri viacúrovňovom, prípadne viacpodlažnom riešení bytu v bytovom či rodinnom dome môže mať obývacia izba zošikmený podhľad a väčší obstavaný priestor.

Galéria

Pri takomto riešení možno navrhnúť aj voľný priehľad z galérie pod strechou do priestoru obývacej izby alebo jedálne. Šírka obývacej izby by nemala byť menšia než 3 300 mm pri minimálnej podlahovej ploche miestnosti s rovným podhľadom 16 až 18 m2. Plocha 16 m2 je vyhovujúca len za predpokladu, že byt má samostatnú jedáleň s plochou aspoň 6 m2. Optimálna plocha obývacej izby s rovným podhľadom je 20 m2. Hĺbka obývacej izby s jednostranným osvetlením by nemala byť väčšia než 6 000 mm. Ak má obývacia izba plochu miestnosti 18 m2 pri rovnom podhľade, treba ju v podkroví pri šikmom podhľade zväčšiť aspoň na 22,5 m2.

Minimálne priestorové parametre pri obvode zošikmenej konštrukcie krovu so sklonom strechy 45° a s výškou nadmurovky 1 300 mm, s možnosťou umiestniť sedaciu súpravu v priestoroch obývacej izby na obvode dispozície.Minimálne priestorové parametre pri obvode zošikmenej konštrukcie krovu so sklonom strechy 45° a s výškou nadmurovky 1 400 mm, s možnosťou umiestniť klavír alebo krídlo v priestoroch obývacej izby alebo hudobného salónika na obvode dispozície.

Luxusné podoby obývacej izby
Najväčšou výhodou priestoru s veľkou výškou je jeho objem. Záleží na rozhodnutí užívateľa, či nechá tento objem celistvý, alebo ho využije na získanie ďalšej úrovne pod šikmou strechou, ktorú môže priradiť k priestoru bytu situovaného pod ňou. Jeho výška je 3 až 5 m, niekedy aj viac, vďaka čomu sa pri navrhovaní týchto priestorov môže uplatniť veľká fantázia. Využívajú sa tu veľkoplošné zasklenia a galérie, ktoré vytvárajú na vzniknutých úrovniach nové plochy.

Hodnotu priestorov s veľkou výškou zvyšuje dostatok svetla vďaka zasklenej ploche, ktorá býva neobyčajne príťažlivá a priestorom pod strechou dodáva charakter umeleckého ateliéru. Veľkú zasklenú plochu možno vytvoriť zoskupením viacerých strešných okien alebo zasklením hrebeňa.

Nevýhodou tohto riešenia v prípade južnej orientácie je prílišné prehrievanie priestoru pod zasklením, ak nie je chránené predsadenými lamelami, žalúziami alebo špeciálnymi determálnymi sklami. Navrhovaniu zatienenia treba venovať maximálnu pozornosť, aby sa nestalo, že nevýhody prevládnu nad výhodami.

Pôdorys obývacej izby nemusí byť pre nízku podchodnú výšku na okraji dispozície využiteľný maximálne. Dá sa sem však umiestniť sedačka, kreslá a stolík alebo nízky úložný nábytok, umelecké doplnky, vázy či kvetináče s kvetmi alebo zostane plocha voľná, čo vyvoláva pocit vzdušnosti priestoru.

Presvetlenie obývacej izby, orientácia na svetové strany
Hĺbka miestnosti by nemala presiahnuť 2,3- až trojnásobok svetlej výšky, aby sa obývacia izba dostatočne preslnila.

Ak je byt orientovaný len na juh, zasklené plochy by sa mali chrániť predsadenými lamelami, žalúziami či pergolou, aby z bytu nevznikol skleník. Vhodné je do obývacej izby okrem strešného okna situovať rohové okno alebo okno orientované na západ alebo východ, čím sa docieli dostatočné osvetlenie izby v rôznych denných obdobiach. Veľmi príjemné je voliť odlišné druhy a rozmery okien a kombinovať strešné okná s vikiermi, so zaskleným hrebeňom strechy alebo zvislými oknami v stene štítu.

Zónovanie obývacej izby
V súčasnosti u nás začína prevládať trend veľkoplošnej spoločenskej časti, ktorá v byte s podkrovím niekedy tvorí priestor s výškou cez dve podlažia. Jej súčasťou bývajú obývacia izba spolu s kuchyňou a jedálňou a môžu sa opticky oddeliť skrinkovým nábytkom, prípadne výškovým rozdielom podláh. Veľkopriestor spoločenskej časti vytvára zaujímavé architektonické riešenia, ale pokojný chod domácnosti niekedy komplikuje vzájomné rušenie týchto prevádzok. Priestor obývacej izby však môže byť delený na funkčné zóny aj bez výškového rozdielu podláh alebo stropov. Okrem časti spoločenskej a stravovacej možno v rámci obývacej izby vyčleniť časť kultúrnu a vzdelávaciu s pracovným kútom alebo s čitárňou a knižnicou.

Menšie priestory pomôžu opticky zväčšiť svetlé odtiene stien, podláh, závesov a nábytku. Dostatočne osvetlené priestranné miestnosti môžu mať aj výraznejšiu, sýtejšiu alebo kontrastnejšiu farebnosť.

Odkladacie priestory vo výške
Veľké výšky priestorov sa dajú zariadiť pomocou špeciálnych nábytkových prvkov. Pri navrhovaní knižnice preto netreba dodržať tradičnú výšku, ale knižnica môže siahať až po zošikmenú strešnú rovinu. Rebrík zavesený ku knižnici na koľajnici, z ktorého sa dá dočiahnuť na každú knihu, zvýši praktickosť a pôvab vášho interiéru.

Zdroj: Podkrovia, JAGA GROUP

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.